Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Bilinçsiz antibiyotik kullanımı toplum sağlığına zarar veriyor

    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Suat Gezer, bilinçsiz antibiyotik kullanımının ekonomiye ve toplumsal sağlığına çok ciddi zararlar verdiğini söyledi.

    Uzm. Dr. Suat Gezer, az sayıdaki hasta için antibiyotik ilaç yazdıklarını belirtti. Suat Gezer, "Antibiyotik genelde üst solonum yolu hastalıklarının çok az bir kısmında gerekebilmektedir. Ailelerimizin yaptığı en büyük yanlışlardan biri, bilinçsiz bir şekilde herhangi bir doktora danışmadan eczanelerde aldıkları antibiyotikleri çocuklarına kullandırtmalarıdır. Bu son derece yanlış bir tutumdur. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı ekonomimize ve toplumsal sağlığımıza çok ciddi zararlar vermektedir. Önlem alınmazsa önümüzdeki yıllarda bunun etkilerini daha fazla göreceğimiz endişesindeyim" dedi.

    BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMININ EN BÜYÜK MAĞDURLARI ÇOCUKLAR

    Mevsimsel geçişlerde özellikle hava sıcaklıklarında yaşanan ani değişikliklerin hastalıkları da beraberinde getirdiğini ifade eden Uzm. Dr. Gezer, "Özellikle çocuklarda üst solunun yolu enfeksiyonları dediğimiz grip, nezle, boğaz enfeksiyonları, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıklar bu süreçte artmaktadır. Buna bağlı olarak da çocuklarda yoğun antibiyotik kullanımı söz konusudur. Özellikle de bilinçsiz ve doktor tavsiyesi dışında kullanılan antibiyotiklerin en büyük mağduriyetini de çocuklarımız yaşamaktadır" diye konuştu.

    ÇOCUKLARDA HANGİ DURUMLARDA ANTİBİYOTİK KULLANILMALI?

    Hastaların genelde ateş, halsizlik, yorgunluk, kırgınlık, kulak ağrısı, boğaz ağrısı ve kusma gibi şikâyetlerle kendilerine başvurduklarını anlatan Dr. Gezer, "Özellikle kreş ve okul gibi toplu kullanım alanlarındaki çocuklar risk altındadır. Bizim ailelerimize önerimiz bol bol el yıkama, risk grubundaki hastalarda temas sırasında maske kullanılması ve bu tür ortamlardan en az miktarda etkilenme adına çocukların beslenmesine dikkat etmeleridir. Bunun yanında bu tarz şikâyetleri olan çocukların mutlaka bir doktora göstermeleridir. Zaten gerekli durumlarda bizler ilaç tedavisine başlatıyoruz. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonları tedavi edilmediği takdirde zatüre dediğimiz alt solunun yolu enfeksiyonlarına yol açabileceği de unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı.

    "HASTALANMADAN ÖNCE ÖNLEMİMİZİ ALMALIYIZ"

    Hasta olmadan önce önlem alınmasını da tavsiye eden Dr. Gezer, şöyle dedi:"Burada önemli olan bir hususunda hastalığa yakalanmadan önce bunun önlemini almaktır. Bu da dengeli beslenmeden geçiyor. Onun için de meyvelerden mandalina, portakal ve sebzelerden domates, patates, brokoli gibi besinlerin bol bol tüketilmesini öneriyoruz"

    ALERJİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!

    Sık kusması ve düşürülemeyen ateşi olan hastaların mutlaka bir uzmana başvurmasını da isteyen Uzm. Dr. Suat Gezer, "Mevsimsel geçişlerde ilkbahar ve sonbaharda alerjik hastalıklarda da bir artış olabilmektedir. Özellikle alerjik hastalıkları olanlar; tuzlu ve kuru havalardan uzak durması gerekir" şeklinde konuştu.

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ