Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Uzmanlar, kontrolsüz alınan antidepresanların duygu durum bozukluğu olarak tanımlanan ''mani''  hastalarında ilgi gösterene ''aşık'' olma durumunun gözlendiği uyarısında bulunuyor.

Stres, maddi sıkıntı, aşırı yorgunluk gibi şikayetlerden, hekim bilgisi dışında ya da doz aşımı yaparak ''antidepresan'' kullanarak kurtulmak isterken, kendinize ilgi gösterenlere ''aşık'' olma eğilimi gösterebilirsiniz.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hekim bilgisi halinde kullanılan antidepresanların faydalı olduğunu ifaderek, gereksiz ve aşırı antidepresan kullanımının sakıncalarına dikkat çekti.

Türkiye'nin 2010 yılında ''35 milyon kutu antidepresan ilaç tükettiğini'' dile getiren Tarhan, '' Türk Eczacılar Birliği'nin rakamlarına göre 2007'de 27 milyon 573 bin kutu antidepresan tüketilirken, son üç yıldaki yüzde 21'lik artış uzmanları endişelendiriyor'' dedi.

ÇİZGİYİ AŞINCA MANİK DURUM ORTAYA ÇIKIYOR
Tarhan, kontrolsüz kullanılan antidepresanların ''mani'' hastalığına yol açtığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
''Depresyonu tedavi ederken çizginin üzerine çıkınca manik durum ortaya çıkıyor. Manide duygu yoğunluğu yaşandığı için kişi kendisine ilgi gösterenlere aşık oluyor. Bu durum evli insanların da başına geliyor. Örneğin, bir hanım kendisine müzik dersi verene aşık olup, evden kaçmıştı. Sonra birden 'ben ne yapıyorum' dedi ve ilacın etkisiyle bu durumu yaşadığı ortaya çıktı.
Birçok meslektaşım, hastası aşık olup boşanma dilekçesini verdikten sonra 'hastaya iyilik mi yaptım kötülük mü' bunu sorguluyor.''

KİŞİYE GÖRE İLAÇ ÖNERİSİ
Tarhan, düzenli takip ile söz konusu riskin azalacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Kişiye göre ilaç verilirse, bu durum yaşanmaz. Mani halinde duygusal karar verme mekanizması bozuluyor. Kişi 'eşimi sevmiyorum ayrılacağım' diyor. Bunun gibi duygu durum değişikliklerine antidepresanların kullanımında karşılaşılıyor. Antidepresan bırakıldığında ise bu durum normale dönüyor. İlaçlar, kimyasal silahtır ve doğru kullanılmadığında zarar verir.''
 
AA