Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Galatasaray'da 2015 yılı olağan mali genel kurulu olağan mali genel kurul toplantısı yapıldı. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ndeki toplantıda 2014’ün tüm hesapları masaya yatırıldı... Galatasaray Kulübü'nün 2015 yılı olağan mali genel kurulunda, Ünal Aysal ve Duygun Yarsuvat dönemleri ayrı ayrı ibra edildi.

GÜN BOYU YAŞANANLAR...

TOPLANTI ÖNCESİ YAPILAN AÇIKLAMALAR
Galatasaray Başkan Yardımcısı Abdurrahim Albayrak, "Galatasaray camiasına hayırlı olmasını istediğim bir kurul. Umarım özlediğimiz gibi olur" dedi. Galatasaray İkinci Başkanı Hamdi Yasaman ise, "Değişik fikirler var ama ne olacağını bilemiyoruz tabi... Yönetimlerin tümünün ibra olacağı görüşündeyim" ifadelerini kullandı. Başkan Duygun Yarsuvat "Galatasaray'ın genel kurulları Galatasaray'a yakışır şekilde geçer" diye konuştu ve 2015 yılı olağan mali genel kurulu başladı.

ÜNAL AYSAL DA GELDİ
Genel kurulda kulüp başkanı Duygun Yarsuvat ve yönetimi tam kadro hazır bulunurken, eski başkan Ünal Aysal da salonda yerini aldı. Yarsuvat'ın başkanlığa 25 Ekim 2014 tarihindeki olağanüstü genel kurulda seçilmesi nedeniyle, 2014 yılının ilk 10 aylık Ünal Aysal döneminin ayrı ibra edilmesi gündeme gelirken, Aysal ile yönetiminde yer alan çok sayıda eski yönetici kongreye katıldı. Genel kurula, eski başkanlardan Alp Yalman ile Faruk Süren de katıldı.

TOPLANTIDA YAŞANANLAR
Kulüp başkanı Duygun Yarsuvat, kongrenin açılışını yapıp, genel kurul divan başkanlığı görevi için aday olanların isimlerini isterken, üyelerden Metin Ünlü ve Mehmet Helvacı'nın isimleri geldi. Bu esnada oylama yapılmadan önce kürsüye gelen Mehmet Helvacı, kendisinin başkan Duygun Yarsuvat'ın isteği üzerine genel kurula başkanlık yapmayı kabul ettiğini ama burada Yarsuvat'ın kendisini aday olarak dahi göstermediğini belirterek, göreve talip olmadığını açıkladı. Bunun üzerine Yarsuvat, "İstemiyorsan yapmayabilirsin Mehmet" diyerek, tek aday kalan Metin Ünlü'nün kongre divan başkanlığını üstleneceğini duyurdu.Kongre divan heyetinin belirlenmesinin ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla genel kurul toplantısına başlanırken, katılımcı üye sayısının açılışta 582 olduğu belirtildi.

DUYGUN YARSUVAT'IN AÇIKLAMALARI
Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, yönetimde yer aldıkları 5 aylık dönemde ellerindeki imkanlar çerçevesinde başarılı bir yönetim sergilediklerini söyledi.

Sarı-kırmızıl kulübün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen 2015 yılı olağan mali genel kurul toplantısında konuşan Yarsuvat, yönetime geldikleri günkü şartları ve bugünkü durumu değerlendirdi.

Kendilerinin 25 Ekim 2014 tarihinde yapılan olağanüstü bir genel kurulla göreve geldiklerini hatırlatan başkan Yarsuvat, "O tarihte, yönetimde bulunan arkadaşlarımız sebebini bilmediğimiz şekilde bırakıp gittiler. Galatasaray'ın kimsesiz olmadığını bildiğimiz için bu göreve talip olduk. Camia içinde durumun iyi olmadığı, başarısız olunacağı söylentileri yayılmıştı. Biz bunlara kulak vermedik. Bildiğimiz yolda devam ettik. Fena da yapmadık" dedi.

Galatasaray'ın sportif branşlarında başarıyla mücadele verdiğini kaydeden Yarsuvat, şöyle konuştu:
"İki bine yakın sporcumuz var. Bütün amatör sporları beslemek, kalkındırmak zorundayız. Çünkü Galatasaray büyük bir kulüp. Galatasaray bir anonim şirket gibi yürütülemez ve yürütülemediği de görüldü. Kulübün yönetimine talip olan kişilerin, sanki kendi işlerinde çalışıyormuş gibi, kendilerine ait bir kulüpmüş gibi, kendilerine ait bir anonim şirketmiş gibi çalışmaları lazım. İşleri; dışarıdan getirilen, profesyonel denen kişilere bırakıp, sadece ayda bir toplanarak uzaktan kumandayla bu kulübü idare edemeyiz."

"ARKADAŞLARIM ÖZVERİYLE ÇALIŞTI"
Duygun Yarsuvat, kendisinin ve özellikle yönetim kurulu arkadaşlarının özverili çalışmaları olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Yönetim kurulu arkadaşlarım, 5 ay içinde Galatasaray'ı bu imkanlarla yapılabilecek en iyi hale getirmişlerdir. Çalışmalarımızda gördük ki, yapılan anlaşmaların büyük bölümü kulüp lehine değildi. O zaman da söyledik, şimdi de söylüyorum. Kulübün gelirleri temlik edilmişti. Bir şirketin işini görebilmesi için sermayeye ihtiyacı vardır. Bu sermaye yoktu. Günlük giderleri karşılayacak, çalışanların maaşlarını ödeyecek birikim yoktu. Yönetim kurulunda bulunan, yürekleri Galatasaray sevgisiyle dolu olan arkadaşlarım, büyük fedakarlıklar yaparak, acil olan tüm tedbirleri aldılar. Bugüne kadar gelebildik. Galatasaray Kulübü'nün kuruluş hedefi başarıdır. Bu başarıya ulaşma sözü verdik. Futbolda 4. yıldızı istediğimizi söyledik. Hedefimiz hala aynı. Ona da az kaldı."

CESARE PRANDELLİ
Teknik direktör Cesare Prandelli'nin görevinden alınması sürecine değinen sarı-kırmızılı kulübün başkanı, şu ifadeleri kullandı:
"Beraber devam edelim dedik ama yaptığımız ilk ziyarette, futbolcular ile hocaları arasında iletişim eksikliği olduğunu gördük. İtalyanca'dan başka dil konuşamayan bu kimse, 4 ayrı dili konuşan bir takımda yalnız kalmıştı. Futbolcular güvenlerini kaybetmişlerdi. Bunun üzerine bir operasyona gittik ve Hamza Hamzaoğlu'nu getirdik. Onun gelişiyle futbol takımımız yükselişe geçti. Bunun tabi bir bedeli de var. Sayın Prandelli, CAS'a başvurdu ve bize dava açtı. Bu davayı, yine bir Galatasaraylı olan Prof. Dr. Ercüment Erdem ve kabinesi yüklenmiştir. Sonucunu da göreceğiz."

Galatasaray Mağazacılık Anonim Şirketi'ne konuşmasında ayrı bir yer ayıran Yarsuvat, bu kuruluşa yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını aktarırken, "İyi kullanıldığı takdirde, 5 yıl içinde Galatasaray'ın borçlarının yüzde 50'sini karşılayacak bir kuruluştur" değerlendirmesinde bulundu.

Yarsuvat, Galatasaray Futbol Takımı'nın forma tedarikçisi olan Nike firması ile yapılan sözleşmeye ise sert eleştiriler yöneltti.

"Nike ile anlaşma, bir kapitülasyon zihniyetiyle yapılmıştır" diyen sarı-kırmızılı kulübün başkanı, "Firma, elektronik satışı kendi üzerine almış. Sadece tesislerimizde bulunan aletler vasıtasıyla e-ticaret yapabiliyoruz. Bir başka firmaya bunu vermemiz halinde Nike bize engel olma hakkına sahiptir. Böylece bir Nike tekeli doğmuştur. Bizden sonra gelecek yönetimin mutlaka mevcut sözleşmeleri gözden geçirmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Çoğunluk hissesini aldıkları Taçspor Kulübü'nün arazisinden kaynaklı, Kadıköy Belediyesi ile mahkemelik olduklarını aktaran Yarsuvat, Mecidiyeköy arazisine otel yapımıyla ilgili çalışmaların ise yakın zamanda başladığını belirtti.

Duygun Yarsuvat, konuşmasının sonunda, kendisiyle birlikte çalışan tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederken, salonda bulunan üyeler alkışlayarak bu sözlere karşılık verdi. Üyelerin alkışları üzerine yönetim masasında oturan idarecilerin hepsi ayağa kalktı.

Öğle saati itibarıyla genel kurula gelen üye sayısının 894'e ulaştığı açıklandı.

NET BORÇ ALACAK FARKI 831,1 MİLYON LİRA
Galatasaray Kulübü'nün 2015 yılı olağan mali genel kurulunda, geride kalan yılın mali raporları paylaşılırken, net borç alacak farkındaki önemli yükseliş dikkati çekti.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen kongrede, faaliyet ve denetim raporlarının okunmuş sayılması oylanarak kabul edildi. Bu aşamadan sonra her iki alanda kısaltılmış özet bilgiler yönetim kurulu üyesi Mete İkiz ile denetim kurulu başkanı Cengiz Ergani tarafından sunuldu.

Galatasaray Kulübü'nün 2013 yılı sonunda 555,1 milyon lira olan net borç alacak farkının, 31 Aralık 2014 itibarıyla 831,1 milyon lira olduğu ve 276 milyon liralık bir yükseliş yaşandığı aktarıldı. Net borç alacak farkının, Ünal Aysal döneminin sonu olarak kabul edilen 31 Ekim 2014 itibarıyla ise 825,7 milyon lira olduğu belirtildi.

Özellikle kredi borçlarındaki yükseliş de bir başka dikkati çeken konu oldu. 2013 yılı sonu itibarıyla 316, 6 milyon lira olan kredi borçlarının, 2014 yılı ekim ayı sonunda 478,5 milyon liraya ve yıl sonunda da 498,3 milyon liraya çıktığı açıklandı.

Gelirlerin planlandığı şekilde artmadığı, giderlerin ise planlananın üzerinde gerçekleştiği dile getirilirken, özellikle Sermaye Piyasası Kurulu'nun ikinci sermaye artışı işleminin bedelli olarak yapılmasına izin vermemesinin, 155 milyon lira gelirin elde edilememesine neden olduğu aktarıldı.

Kulübün nakit anlamda önemli yükümlülükleri olmasına karşın beklentilerin altında gerçekleşen gelirden dolayı açığın banka kredileriyle kapatılmak zorunda kalındığı vurgulandı.

DÖNEM ZARARI 188 MİLYON LİRA
Galatasaray Kulübü'nün 2013 yılı sonunda 492 milyon lira olan gelirlerinin, 2014 yılı sonunda 454 milyon lirayla gerilediği açıklandı.

Özellikle stat, mağaza satış ve UEFA gelirlerinde beklentilerin altında kalındığı, bir önceki sene 135,5 milyon lira olan yıl sonu zararının ise 188 milyon liraya ulaştığı belirtildi.

E-bilet sisteminin büyük ölçüde etkilediği belirtilen stat gelirlerinin yüzde 11 azalarak, 113,5 milyon liradan 101 milyon liraya, mağaza satışlarının yüzde 33 gerileyerek 86,9 milyon liradan 57,9 milyon liraya, UEFA gelirinin ise yüzde 26 azalarak 68,4 milyon liradan 50,8 milyon liraya düştüğü kaydedildi.

Kulüp üyesi olmadığı halde söz hakkı isteyen bir kişi kartını ibraz edemediği için salondan çıkarıldı.

ÜNAL AYSAL'IN KONUŞMASI
Galatasaray Kulübü'nün eski başkanı Ünal Aysal, 2015 yılı olağan mali genel kurulunda üyelere hitap ederek, kendi dönemiyle ilgili yöneltilen eleştirileri yanıt verdi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen kongrede kürsüye gelen Aysal, 2011 yılında göreve ilk başladığında ve 5 ay önce görevini bırakırken bağımsız denetim raporları hazırlattığını aktararak, şeffaflığa hep önem verdiğini vurguladı.

Kendisinin göreve geldiğinde ilk olarak marka değerine yatırım yapılmasını istediğini anlatan Aysal, "Marka değerinden kaynaklanan artı kıymetle bugün Avrupa'nın 17 büyük takımından biri olma durumuna geldik. 2011 de devraldığımızda böyle bir konseptten dahi bahsedilmiyordu. Rakamları büyüterek başarı kazanabilirsiniz. Küçülerek hiçbir kulüp istikbalini bulamaz. Rakamlara farklı açılardan bakıldığında, değişik şeyler ifade edebildiğin göreceksiniz" dedi.

"Vereceğim rakamlar, sizi bu akşam huzurlu bir şekilde evinize götürecek" ifadelerini kullanan Aysal, şunları söyledi:
"Galatasaray'ın durumu, bugün bize anlatıldığı gibi değil. Hisse senetlerinin değerini düşmesi, bizden önce yapılan ve çok faydalı bir operasyon olan şirket birleşmesinden kaynaklıdır. Önceden temettü alan hissedarlar, iki şirketin birleşmesinin ardından bekledikleri geliri elde edemeyecekleri için satış yoluna gittiler. Biz de değeri yüksekken sattık. Yönetim ve idari olarak en doğru kararlardan bir tanesidir. Sonrasında fiyatlar düştü. Elimizdeki bir malın değerini kendimiz düşürmedik. Şirket birleşmesi kararını aldığımız günü düşürdük."

Borç alacak farkının 2014 yılı için 358 milyon dolar olduğunu hatırlatan Aysal, "Bunun bir başarı hikayesi olduğunu söylersem herhalde güleceksiniz ama öyle. Çünkü Alp Yalman döneminin ardından katlanarak gelen borçlar, bizim dönemimizde belli bir seviyede kalmıştır. Biz aldığımızda da 328 milyon dolardı. Bir masa bir de boş kasa aldım. Kimse bana servet vermedi göreve geldiğimde. Arkadaşlar, battığımızı söyledi ama böyle bir şey yok. Aksine iyileşme var. Çünkü büyüyorsunuz ve geliri de artırıyorsunuz. Kasada 5 kuruş olmayan sisteme 1,5 milyar lira oluşturdum. Bunun mal satarak yapmadım" şeklinde konuştu.

Galatasaray'ın transfere büyük paralar harcadığından şikayet edildiğine dikkati çeken Aysal, "Galatasaray başarıya susamış bir camiaydı 2011'de. Herkes sadece başarıyı düşünüyordu. Bütün branşlarda rakiplerimizin gerisindeydik. Ezik ve başımız yere bakar durumdaydık. Tarihin üzerine çizgi çizemezsiniz. Bizden önceki son sezonlarda sıralamadaki yerlerimiz belli. Ondan sonraki senelerde sadece şampiyonluğa oynayan bir Galatasaray gördünüz. Bu sene de olmak üzere yine şampiyonluğa oynuyoruz. Bunu bir bedeli var. Kazandığımız tüm parayı günlük ihtiyaçlara, marka değerine ve başarıya yatırdım" değerlendirmesinde bulundu.

Yapılan transferlerin tamamının teknik heyetlerin isteği doğrultusunda yapıldığını belirten sarı-kırmızılı kulübün eski başkan, "Bu kararları alırken her zaman yüzde 100 başarılı olamazsınız. Kaynaklarımızı boşa harcadığımızdan bahsediliyor. Senelik bütçemiz 200 milyon dolardır ve aşağısı bir bütçeyle bu gemi dönmez. Onun için gelen para kullanıldı. Sermaye artışından ve hisse senedi para da bunun içindedir. Bu arada 237 milyon lira da vergi ödemişiz 3,5 yılda" diye konuştu.

"BAŞARI İÇİN GELMİŞTİK"
Ünal Aysal, yönetimleri döneminde elde edilen başarıların saymaya dahi gerek olmadığını, zaten başarı hedefiyle yönetime geldiklerini dile getirdi.

Yönetimi bırakmamaları halinde de aynı iddialı pozisyonlarını koruyacaklarını aktaran Aysal, "Bunların bir bedeli vardı ve bu bedel ödendi. Hayatta bedelsiz hiçbir şey yok. Ben de Galatasaray'a hizmetimin bedelini, yaşadıklarımı anlatarak ödüyorum" dedi.

Kendilerinin yönetime geldikleri dönemi, rüzgara karşı yelken açmış bir gemiye benzeten sarı-kırmızılı başkan, "Bunu tüm Galatasaray camiası gördü. En iyi siz gördünüz. Ligde play-off uygulaması, yabancı oyuncu uygulaması, teknik direktörümüzün caydırılması, basketboldaki haksızlıklar, Spor Genel Müdürlüğü'nün stat baskıları ve SPK'nın haklı sermaye artışımıza, karar değiştirerek mani olması. Bunlar kasıt değil de nedir" ifadelerini kullandı.

Kendisinin korkup kaçtığı yönünde iddialar bulunduğunu anlatan Aysal, "Kimseden de korkum olmadığını biliyorsunuz. Korkum olsaydı, 2011'de de çok kötü şartlarda kulübü alıp, 3,5 sene sırtımda taşımazdım" diye konuştu.

SON SÖZ YARSUVAT'IN
Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, şike iddialarına dönük soruşturmayla ilgili Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım lehine yaptığı açıklamalara gelen tepkilere sert çıktı.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen mali genel kurul toplantısında üyelerin eleştirilerine yanıt vermek için kürsüye gelen kulüp başkanı Duygun Yarsuvat, Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım lehine yaptığı konuşmalara açıklık getirdi.

Kendisinin ve Galatasaray'ın şike yapmadığını, açıklamalarının ise hukukçu kimliğinden kaynaklandığını anlatan Yarsuvat, "Bu kişilerin yargılandığı mahkeme yanlıştı. Olağanüstü bir mahkemede yargılanmamaları gerekir. Ben hukukçuyum. Bu bilgimi, inandığım her yerde söyleyebilirim ve söylerim. Derslerimde de bunu söylüyorum. Bu durumu, 'şikeyi koruyor, şikecileri koruyor' diye yorumlamamak lazım" diye konuştu.

"Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki bu kan davasının bitirilmesi için çalışıyorum" sözleri salonda alkışlarla karşılanan Yarsuvat, "Benim amacım, seyircimin Kadıköy'de gidip maç seyredebilmesidir. O zaman şartlar eşit olur. Onun için kalktım gittim Fenerbahçe'nin stadına. Bu küçük farkı sizden hissetmemenizi bekliyorum. Gözü kapalı, sadece düşman arayan kişiler olmamamız lazım" şeklinde görüş belirtti.

Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu'nun, Galatasaray'ın Kasımpaşa maçında şike yaptığı şeklinde sözler kullandığını öğrendiğinde, "Bir zırva. Saçma Sapan bir şey. 'Cevap verilmez' dedim. Kendi yayın organımızı kullanarak kısa bir açıklama yayımladım" değerlendirmesinde bulundu.

11 SAAT SÜRDÜ
Galatasaray Kulübü'nün olağan mali genel kurul toplantısı, yaklaşık 11 saat süren görüşmelerin ardından sona erdi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen genel kurulun son bölümünde, kulübün 2015 yılı bütçesi görüşülerek karar bağlandı.

Kulübün 2015 yılı için 119 milyon 935 bin 83 lira gelir ve 117 milyon 747 bin 607 lira gider olarak planlanan bütçesi, üyelerin oy çokluğuyla kabul edildi.

Kulübe üyelik ödentisinin iki katına çıkarılması, yıllık ödentinin ise 200 liradan 300 liraya yükseltilmesi konusu tartışmalı geçerken, ısrarla söz isteyen bir kişinin kürsüye geldikten sonra kulüp üyesi olmadığının anlaşılması ortamı bir anda gerdi. Genel kurul idare heyetinin üye kartını göstermesini istediği şahıs, üye olmadığını söyleyince mikrofonu kapatıldı. Bu kişi daha sonra üyelerin tepkisi altında salondan ayrıldı.

Ardından yapılan oylamada, üyelik ödentisinin iki katına çıkarılması reddedilirken, yıllık ödentinin 2016 yılından başlamak üzere 300 liraya yükseltilmesi ise onaylandı.

NİHAT DOĞAN İHRAÇ EDİLDİ
Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'la ilgili sosyal medya üzerinden paylaştığı mesaj nedeniyle tepki toplayan şarkıcı Nihat Doğan, Galatasaray Kulübü üyeliğinden ihraç edildi.

Kulüp onur ve saygınlığına zarar verici hareketi gerekçesiyle kesin ihraç istemi genel kurulda oylanan Nihat Doğan, 1 aleyhte oya karşılık oy çokluğuyla sarı-kırmızılı kulüp üyeliğini yitirmiş oldu.

Öte yandan, Semih Öztürk'ün kesin ihraç, Fatih Altaylı'nın 6 ay hak mahrumiyeti ve Abdullah Tirali'nin ise 1 yıl hak mahrumiyeti cezaları ise genel kurul tarafından reddedildi.