Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İspanya'da 1. ve 2. ligdeki kulüplerin üyesi olduğu Profesyonel Futbol Ligi kurumunun başkanı Javier Tebas, katıldığı bir radyo programında, "İspanya bölünürse, La Liga da bölünür" dedi.

Katalonya'nın bağımsızlığını ilan etmesi halinde bunun yıkım olacağını ve istenmeyen durumlar doğurabileceğini aktaran Tebas, böyle bir olasılıkta bir daha El Clasico (Real Madrid-Barcelona maçları) oynanamayacağını söyledi. Tebas, Katalonya'nın bağımsızlığı halinde İspanya'daki spor yasalarına göre Katalan kulüplerinin La Liga'dan çıkarılacağını belirterek, "Ancak iki devlet arasında bir anlaşma olursa La Liga'da kalırlar ama bu olasılığı da şu an çok zor görüyorum" diye konuştu.


LFP Başkanı, Barcelona-Real Madrid maçlarından yoksun bir La Liga'nın "daha az çekici olacağını ancak hayatta kalacağını" savundu. Tebas, her şeye rağmen kişisel görüşü olarak Katalonya'nın bağımsızlık ilan etme olasılığını görmediğini vurgulayarak, "Böyle bir şey olsa hepimiz kaybederiz ama en çok Katalonya'daki kulüpler kaybeder. Katalan sporcuların hepsi AB dışındaki sporcu statüsüne geçer" ifadelerini kullandı.

Tebas, Katalonya ile ilgili endişelerini Barcelona Kulübü Başkanı Josep Maria Bartomeu ile konuşmadığını ancak uzaktan "Barcelona'yı endişeli gördüğünü" de sözlerine ekledi.