Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hindistan Süper Ligi'nin Pune City ekibinde sezonu tamamlayan deneyimli futbolcu Tuncay Şanlı, Türk futbolcularının yurt dışında forma giymelerinin oyun anlayışlarına büyük katkı sağlayacağını, Arda Turan'ın da önemli bir misyon üstlendiğini kaydetti.

Kariyerinde Sakaryaspor, Fenerbahçe, Middlesbrough, Stoke City (İngiltere), Wolfsburg (Almanya), Bolton Wanderers (İngiltere), Bursaspor, Umm Salal (Katar) ve Pune City (Hindistan) formaları giyen Tuncay Şanlı, soruları yanıtladı.

Futbolcu için yurt dışında oynamanın bir tercih olduğunu kaydeden Tuncay, "Bizde genelde, gidilecekse Barcelona'ya, Real Madrid'e, Chelsea'ye gidilmesi gerektiği görüşü var. Arda Turan, Atletico Madrid'e giderken de, 'orada ne işi var?' gibi söylemler olmuştu. Şu anda ise gurur kaynağımız ve Barcelona'da oynuyor." diye konuştu.

Arda Turan'ın kendisini hazırlayarak Barcelona'ya gittiğini dile getiren Tuncay, şunları kaydetti:

"Yurt dışına gidip, başarılı olamayabilirsiniz de. Futbolun içinde her şey var. Her şeyi göze alıp çalışmaya devam ederseniz, kendinizi yeterli görmezseniz, bir şeyleri başarıyorsunuz. Orada hayata bakışınız, futbol anlayışınız da değişecek. Futbol kültürünü daha farklı yaşayıp, oralarda öğreniyorsunuz. Arda Turan belki de çıtayı yükseltti. Sonuçta Barcelona'da oynuyor. Atletico Madrid'de de çok başarılıydı ve kupalar kazandı. Şu anda dünyanın en iyi takımında forma giyiyor. Çıtayı yükseltmesi güzel. Bunu yaparken, duruşuyla, söylemleriyle de bence tüm gençlere örnek oluyor."

Türk futbolcularına Avrupa liglerinin orta sıra takımlarından teklif geldiğinde, bu durumun küçümsendiğini anlatan deneyimli oyuncu, "Adım adım gitmek zorundasınız. Dünyanın en iyi takımları sizi bir maçtaki veya bir sezondaki performansınıza göre transfer etmiyorlar. Gelişiminizi izliyorlar. Takıma uyumunuzdan, yabancı dilinize, eğitiminize, her şeyinize dikkat ediyorlar. Önce kendimize bakıp, gelişmemiz ve Türk futbolunu daha iyi lanse etmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'da futbolcunun sadece sahadaki işini yaptığına dikkati çeken Tuncay, "Sahadaki işiniz bittikten sonra diğer kısım sizin özel hayatınız. Eğer siz kendinize dikkat etmiyor, çalışmıyor ve başarılı olmak istemiyorsanız, zaten hocanız da bir noktadan sonra ya yanında oturmanızı ya da tribünden izlemenizi ister." şeklinde konuştu.

"ANTRENÖRLÜK KURSUNA BAŞLADIM"
Tuncay Şanlı, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in sayesinde antrenörlük kursuna başladığını dile getirdi. UEFA B Lisans birinci aşama kursunu tamamladığını kaydeden Tuncay, şunları söyledi:

"Bu kadar futbolun içerisinde bulununca, bu kadar tecrübeye sahip olunca, bilgilerinizi de bir şekilde insanlara sunmanız gerekiyor. Bunun için daha donanımlı ve eğitimli olmalısınız. Bu yüzden Fatih Terim hocamın vesilesiyle antrenörlük kursuna de gittim. Kendisini ziyarete gitmiştim ve ne yaptığımı sordu. Biraz dinlendiğimi söylediğimde de, 'dinlenme, antrenörlük kursu orada' dedi. Hocamızı dinleyerek ben de gittim ve iyi ki de katılmışım. Bir planlama yapmak zorundasınız. Sonuçta futbol hayatınız bir noktada bitecek. Futbolun içinde kalmak istiyorsanız, kedinize de bir yol haritası hazırlamak durumundasınız. İleriki dönem için bu tip planlarım vardı ama şimdiden başlayınca, olaylara daha farklı bakabiliyorsunuz."

"AVRUPA ŞAMPİYONASI'NA DAMGA VURACAĞIZ"
Tecrübeli futbolcu, A Milli Futbol Takımı'nın Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olacağına inandığını aktardı. A Milli Takım'ın önemli bir başarı elde ederek finallere kaldığını vurgulayan Tuncay, "Bu mucizeyi gerçekleştiren bir ekip var. Mücadelenin yanında, inanmak da çok önemli. Bazen elinizden geleni yaparsınız ve olmaz ama inanan bir ekip vardı ve sonuna kadar devam ettiler." değerlendirmesinde bulundu.

"Ülke olarak hep böyle zorlukları zorlukları sever, o heyecanı yaşarız" diyen Tuncay, "Kimsenin beklemediği bir yerde, renkli bir şekilde finallere gittik. Şimdi oraya da ayrı bir renk katacağız bence. A Milli Takım olarak her turnuvaya katılamadık belki ama bulunduğumuz her organizasyona bir damga vurduk. Bence bu sefer de damga vuracağız." şeklinde görüş belirtti.