Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bianchi ailesinin görevlendirdiği Stewarts Hukuk Şirketi tarafından İngiliz basınına yapılan açıklamada, FIA raporunun yaşanan kazadan pilotu sorumlu bulmasının son derece rahatsız edici olduğu belirtilerek, "Bianchi'nin ölümü önlenebilirdi. Aile, bu yasal süreç içerisinde sorumluların cevaplaması gereken birçok soru olduğunu düşünüyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Suzuka Pisti'nde yarışacak pilotlar için bu soruların cevaplandırılmasının önemli olduğu belirtilerek, "Gerekli şartlar sağlanmış olsaydı Bianchi hala hayatta olabilirdi. Yanıtsız bırakılan soruların cevaplandırılması, burada yarışacak sporcuların güvenliği açısından da çok önemli." değerlendirmesinde bulunuldu.

Ferrari takımının genç sürücüler akademisinden yetişen Fransız pilot, 2007'de Fransa Formula Renault 2.0, 2008'de Formula 3 Masters ve 2009'da Formula 3 Avrupa Serisi şampiyonu olduktan sonra Ferrari (2011) ve Force India (2012) test pilotluğu yapmıştı.

Marussia takımıyla 2013 yılında sözleşme imzalayan Bianchi, 5 Ekim 2014'te Suzuka'daki yarışta pistin dışına çıkarak bariyerlere çarpan Sauber takımından Adrian Sutil'in aracını çekmeye gelen araçla çarpışarak kafasından ciddi şekilde yaralanmış, bir süre komada kaldıktan sonra 17 Temmuz 2015'te hayatını kaybetmişti.