Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Eski bir tenisçi olan 69 yaşındaki Moore, bir kez daha dünyaya gelse kadın tenisçi olmak isteyeceğini belirterek, "Çok şanslılar. Bir kadın tenisçi olsam her gece dizlerimin üstüne çöker, Roger Federer ve Rafael Nadal'ı yarattığı için Tanrı'ya şükrederdim. Çünkü tenisi onlar (erkekler) taşıyor." ifadelerini kullandı.

Kadınlar tenisinde Eugenie Bouchard ve Garbine Muguruza gibi "fiziksel ve rekabet bakımından çekici" isimler bulunduğuna da değinen Moore, Serena Williams'ın kariyerini noktaladıktan sonra bu raketlerin bayrağı alacağını söyledi.

Bu değerlendirmesiyle kadın-erkek eşitliği tartışması başlatan Moore, özür dilese de tepkiler çok gecikmedi.

Kadın Tenisçiler Birliği (WTA) Üst Yöneticisi Steve Simon, WTA'nın Twitter hesabında yer alan açıklamasında, sözlerin hayal kırıklığına uğratıcı ve endişelendirici olduğunu kaydederek, "WTA'deki tüm güçlü sporcular ve her gün ortaya koydukları çalışma ve fedakarlıkla gurur duyuyorum. Tenis, hem kadın hem erkek oyuncuların katılımı ve başarılarıyla zenginleştirdiği bir spor." ifadelerine yer verdi.

WTA kurucusu, efsanevi kadın tenisçi Billie Jean King, Twitter hesabından "Raymond Moore'un açıklaması, beni düş kırıklığına uğrattı. Bir çok açıdan yanlış. Her kadın tenisçinin, özellikle zirveye oynayanların, başarıda katkısı var." görüşünü paylaştı.

Tek kadınlarda 21 grand slam turnuvası şampiyonluğunu bulunan, dünya 1 numarası Serena Williams ise "Açıkça hiçbir kadının, hiç kimseye dizleri üstüne çöküp şükretmesi gerektiğini düşünmüyorum. Bu yorumlar çok çok yersiz ve hatalı." diye konuştu.

DJOKOVIC, ERKEKLERE VERİLEN ÖDÜLÜN ARTTIRILMASI TARAFTARI
Erkekler dünya sıralamasının zirvesindeki Novak Djokovic, kadın-erkek polemiği içine girmek istemediğini dile getirerek, "Kadın sporcuların yaptıklarına çok büyük saygı duyuyorum. Vücut yapıları erkeklerinkinden çok farklı. Bu yüzden bizim karşılaşmadığımız birçok şeyi aşmak zorundalar." dedi ancak erkek tenisçilerin daha fazla para ödülü hak ettiği konusuna da değindi.

Kariyerinde 11 grand slam şampiyonluğu kazanan Sırp raket, şunları söyledi:

"Çok hassas bir konu. Kadın sporcular, saygı ve takdiri hak ediyor. Eşit para ödülü konusunda WTA'nın ne kadar uğraştığını biliyorum. Hakları için mücadele ettikleri ve kazandıkları için de onları alkışlıyorum. Profesyonel Erkek Tenisçiler Birliği (ATP) de daha çok çaba harcamalı. Çünkü istatistikler, erkekler maçlarının daha fazla izlendiğini gösteriyor. Bu yüzden daha fazla para ödülü almamız gerektiğini düşünüyorum. Kadınlar, kendi erkekler de kendi hakları için mücadele etmeli."