Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Türk Hepato Pankreato Bilier (HPB) Cerrahi Derneği tarafından 2 yılda bir yapılan ulusal HPB cerrahisi kongresinin on beşincisi ve HPB hemşireliği kongresinin altıncısı İstanbul'da başladı. Kongre 12 Eylül'e kadar sürecek.

Kongre Başkanlığı’nı Prof. Dr. Gürkan Öztürk’ün ve kongre sekreterliğini Doç. Dr. Muharrem Battal’ın üstlendiği Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği’nin organize ettiği kongreye ilişkin dernek genel sekreteri ve aynı zamanda İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cem İbiş tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kongremizde karaciğer, safra yolları ve pankreas hastalıklarının cerrahi tedavisinde meydana gelen hızlı değişimleri ve bu alanda gelişen tıp teknolojilerinin sunulup tartışılmasını planladık. Bunların içinde minimal invaziv (laparoskopik, robotik) HPB cerrahisi, kadavra organ cerrahisi ve hepatobiliyer radyoloji konularını içeren atölye çalışmaları da olacak. Ağırlıkla durulmasını istediğimiz HPB cerrahisi eğitimiyle ilgili yeni önerilerin gündeme getirileceği eğitim çalıştayı ülkemizde HPB cerrahisinin gelişmesinde en önemli kilometre taşlarından biri olan kaybettiğimiz hocamız 'Prof. Dr. Ali Uras' anısına düzenlenecek.

instagram

HPB Cerrahı olarak tanımladığımız uzman, genel cerrahi uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra genel cerrahi uzmanı olarak en az 3 yıl çalışan, ardından HPB Cerrahisi eğitimi veren bir merkezde en az 2 yıl boyunca eğitim alan ve sonrasında günlük çalışma pratiğinin en az yüzde 80’inde karaciğer, safra yolları ve pankreasın (HPB) cerrahi hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen uzmandır. Ülkemizde her yıl bir HPB Cerrahı tarafından ve/veya en az bir HPB cerrahının dahil olduğu konsey tarafından klinik durumunun yönetilmesi gereken en az 50 bin yeni hasta ve kronik olarak takibine devam edilen hastalar da hesaba katıldığında en az 75 bin HPB hastası bulunduğu tahmin edilmektedir. Türkiye'de halihazırda kabaca bir hesapla yukarıda tarif ettiğimiz kriterlere uyan şekilde çalışan HPB cerrahı sayısı 150 civarındadır. Ülke genelinde klinik durumunun yönetilmesi gereken HPB hasta yükü mevcut olanın en az 3 katı kadar HPB cerrahına ihtiyaç duyulduğunu işaret edilmektedir. HPB Cerrahisi Eğitim Çalıştayı’nda nitelikli HPB cerrahı sayısını nasıl arttırabiliriz sorusuna yanıt arayacağız.

Kongremizin ana başlıklarını oluşturan konular yurtiçi ve yurtdışından HPB Cerrahisi konusunda uzman öğretim üyeleri tarafından multidisipliner bir yaklaşımla tartışılacaktır. Bu amaçla farklı disiplinlerden ve derneklerden çalışma arkadaşlarımızın bizimle kongremizde buluşacaklarını sizinle paylaşmak isteriz."