Habertürk
    Takipde Kalın!
      Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
        Haberler Ekonomi Teknoloji Sosyal Medya Twitter konum bilgilerini 'yanlışlıkla' paylaşmış! - Teknoloji Haberleri

        Sosyal ağ Twitter, bazı iOS kullanıcılarının konum verilerini yanlışlıkla bir iş ortağı ile paylaştığını duyurdu.

        Twitter’dan yapılan açıklamada, “Yanlışlıkla iOS konum verilerini, güvenilir ortaklarımızdan biriyle paylaştığımızı keşfettik. Özellikle, iOS için Twitter'da birden fazla hesap kullandıysanız ve bir hesapta konum özelliğini kullanmayı seçtiyseniz, sahip olduğunuz aynı cihazda başka hesapları kullanırken yanlışlıkla konum verilerinizi toplamış olabiliriz… Bunun için çok üzgünüz” denildi.

        ‘GİZLİLİK AYARLARINIZI KONTROL EDİN’

        REKLAM

        Kullanıcıları gizlilik ayarlarını kontrol etmeye davet eden Twitter’ın duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

        “Gerçek zamanlı teklif olarak bilinen bir reklamcılık işlemi sırasında yer verilerini güvenilir bir ortağa gönderilen alanlardan kaldırmayı hedefledik. Konumun kaldırılması planlandığı gibi gerçekleşmedi. Ancak, paylaşılan verileri posta kodundan veya şehirden (5 kliometrekare) daha kesin olmayacak şekilde “belirlemeye” yönelik teknik önlemler aldık. Bu konum verileri bir adres belirlemek veya kesin hareketlerinizi haritalandırmak için kullanılmıyor. İş ortağımız, Twitter'daki kimliğinizi tehlikeye sokabilecek hesap bilgilerini almadı.”

        ‘KISA SÜRE TUTTULAR, ARDINDAN SİLDİLER…’

        “Ortağımızla, konum verilerinin tutulmadığını ve sadece sistemlerinde kısa bir süre var olduğunu ve daha sonra normal işlemlerinin bir parçası olarak silindiğini onayladık” açıklaması yapan sosyal ağın duyurusunda, “Bu sorunu çözdük ve bir daha yaşanmayacağından emin olmak için çok çalışıyoruz. Ayrıca, hatanın düzeltildiğini bildirmek için hesapları etkilenen kişilerle de iletişim kurduk. Yalnızca bizimle paylaştığınız verileri paylaştığınızdan emin olmak için sizi gizlilik ayarlarınızı kontrol etmeye davet ediyoruz” denildi.

        KONUM BİLGİSİ NASIL SİLİNİR?

        Sosyal ağlarda son dönemde bir biri ardına gelen veri sızıntıları ve kişisel bilgilerin ifşası olaylarına bir yenisini daha ekleyen Twitter’daki bu skandal sonrası, bu platformdaki konum bilgilerinize göz atmak istiyorsanız, şu adımları izleyebilirsiniz: Twitter > Profil > Ayarlar ve Gizlilik > Gizlilik ve Güvenlik > Tweet Konumu. Bu bölümde geçmiş tweet’lerinizdeki konum bilgilerinizi de silebiliyorsunuz.

        Şurada Paylaş!

        GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ