Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK, EPDK’nın “ucuz gaz” olarak çalışmalarını duyurduğu, bir süre önce yapılan kurul toplantısında karara dönüştürdüğü bu uygulamanın ayrıntılarını sektörle konuştu. Sektör kaynakları, kararla ilgili şunları söyledi:

- EPDK, 2020 yılı için spot boru gazı ithalatına günlük 2 milyon 931 bin metreküp kapasite ayırdı. Diğer bir deyişle mevcut boru hattı kullanılarak, bu kadar gazın getirilmesinin önü açıldı.

- Yılın ilk çeyreği için bu kapasitenin günlük 2 milyon 52 bin metreküpü tahsis edildi.

- Ocak ayı için tahsis edilen ilave miktar da günlük 879 bin metreküp.

- Bu miktarın üzerinde kapasite talebi gelmesi halinde istekliler arasında bir yarışma yapılacak. Kapasiteyi kullanmak üzere en yüksek teklifi verenler yarışmayı kazanacak ve gazı getirmek üzere girişimde bulunabilecek.

- Yarışma, yılın ilk yarısı için 20 Aralık’ta, EPDK’da saat 11:00 ile 11:15 arasında gerçekleştirilecek. Ocak ayı için aynı tarihte saat 14:30 – 15:00 arasında yapılacak. Talep toplama 30 dakika, yarışmalar 15 dakika içinde tamamlanacak.

- Sektör temsilcileri, Rusya Mavi Akım, Azerbaycan ve İran giriş noktaları için çağrıda bulunulmadığına işaret ederek, “BOTAŞ’ın, bu noktalar için ‘uygun’ görüş vermediği sonucunu çıkartıyoruz. Şimdilik, Malkoçlar üzerinden gaz getirilebilecek” dedi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri