Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Çocuk Çocuğa özgüven nasıl kazandırılır?
    1

    Klinik Psikolog Hande Soykan, özgüveni bireyin kendini sevmesi ve güvenmesi olarak tanımladı.

    2

    Özgüvenin yüksek ve düşük olmak üzere ikiye ayrıldığını kaydeden Soykan, “Özgüven kişinin davranışlarını olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Okulda öğrenme zorluğu yaşayan çocuklarda özgüven eksikliği görülür. Özgüven eksikliği durumunda ailenin tutumu da çok önemlidir” dedi.

    3

    ÇOCUKTAKİ ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

    Okula giden çocuklarda özgüvenin eksik olduğunu gösteren aşırı kontrol ve kontrolsüzlük göstergeleri olduğundan bahseden Soykan bu davranışları;

    4

    “Utangaç - içine kapanıklık ya da saldırgan olma, olağan dışı sessiz ya da sinir krizi geçirme, annesine veya babasına yapışan ya da düzenli olarak okuldan kaçma, yanlış yapmaktan ve başarısızlıktan aşırı ödü kopan ya da kendi hataları için başkasını suçlama, insanları memnun etme çabası içinde olan ya da kendisinden bir şey istenildiği zaman yapmama” olarak sıraladı.

    5

    “MASUM İHMALLER MAZERET OLAMAZ”

    Kişinin özgüven seviyesinin onun tüm hayatını etkileyeceğini de belirten Soykan, bu durumlarda ailelere çok önemli görevler düştüğünü belirterek, “Çocuklarda güven duygusu önce anne ve babasına güvenmesiyle başlar. Sonra kendisine ve çevresine güvenmesiyle devam eder.

    6

    Çevresinde yeterli sevgi ve güven ortamı bulamayan çocuk özgüvensiz olarak yetişir. Çocuk anne ve babasını örnek alır. Anne ve babalar çocukların aynalarıdır. Bu nedenle masum ihmaller mazeret olamaz” dedi.

    7

    “ÇOCUĞUNUZA ÖZGÜVEN KAZANDIRMAK İÇİN…”

    Klinik Psikolog Hande Soykan çocuklarda özgüven oluşturmak için ise yapılacakları şöyle sıraladı: “Onların sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirin.

    8

    Kendilerini ifade etmelerine fırsat tanıyın. Çocuğunuzu cesaretlendirip destekleyin. Çocuğunuzun kendine has yeteneklerini ortaya çıkarmasına yardımcı olun.

    9

    Çocuğunuza kendi davranışlarınızla örnek olduğunuzu unutmayın. Beklentilerinizi çocuğunuzun seviyesinde tutun. Çocuklarınıza sorumluluk verin. Sadece çok özel yetenek ve başarılarına değil her şeyine değer verdiğinizi onlara gösterin.