Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Özgürlüğü güvenliğe, güvenliği de özgürlüğe feda etmeyeceğiz" dedi.

Bakan Atalay, Hakkari'nin ardından saat 17.30 sıralarında Şırnak'a geldi. Cumhuriyet Meydanı'ndan AK Parti Şırnak İl Binasına kadar yürüyen Bakan Atalay, yol üstünde vatandaşlarla sohbet etti ve dertlerini dinledi. Yol üstündeki Şehit Mehmet İşler Polis Karakolu'nu da ziyaret eden Atalay, karakol hakkında bilgi aldı. Bakan Atalay, karakolun ba komiserinden özellikle kameralar konusunda hassas davranmalarını ve çalıştıklarından emin olmalarını istedi. Eskiden karakollarla ilgili kitaplar yazıldığını ve
vatandaşların karakolların önünden geçerken korktuğundan söz edildiğini söyleyen Bakan Atalay, durumun artık böyle olmadığını söyledi.

AK Parti İl Binası önünde bekleyen Şırnak Cudispor'un futbolcularıyla da bir süre sohbet eden Bakan Atalay, daha sonra parti binasına geçti. Halk oylamasındaki yüzde 58 oy oranının yüksek bir oran olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti'nin ve hükümetin bu halk oylamasından sonra daha da güçlendiğini söyledi. Anayasa paketine karşı çıkanların neden karşı çıktıklarını kendilerine de vatandaşa da anlatamadıklarını savunan Bakan Atalay "Hele BDP var ya; Diyarbakır'da bir bilboard görmüştük. Seçim sandığını bilboarda koymuş, onun üzerine de çarpı işareti koymuş. Bir siyasi parti kendini bu kadar inkar eder mi? Seçim sandığı demek demokrasi demek, seçim sandığı demek millet demek. Sen demokrasinin ve milletin üzerine çarpı işareti koyuyorsan, ortada siyasi partiyim diye gezmene gerek yok. Git kendini iptal et" dedi.

"DEMOKRASİ AÇIĞINI ADIM ADIM KAPATIYORUZ"

"Türkiye'nin demokrasi açığını adım adım kapatıyoruz" diye devam eden Atalay, "İnsan hakları ile ilgili ve özgürlüklerin genişlemesi ile ilgili çalışmalarımız devam edecek. Anayasanın tamamının yeniden değişmesi içinde düğmeye bastık. O da seçimden sonra olacak. Şunda kararlıyız şehirlerimizde, illerimizde, ilçelerimizde, köylerimizde özgürce yaşanacak. Hiç kimse kimseye baskı yapamayacak. İnsan haklarında, demokraside sonsuzca özgürlük. Ama özgürlüğün yanında güvenliği de sonuna kadar sağlayacağız.

Özgürlüğü güvenliğe, güvenliği de özgürlüğe feda etmeyeceğiz. Yeni dönemde bütün güvenlik politikalarımızı gözden geçiriyoruz" ifadelerini kullandı.

PKK'nın eylemsizlik sürecini 1 ay daha uzatması ile ilgili soruya Atalay, "Biz kendi çalışmalarımızla ve kendi programımızla meşgulüz" cevabını verdi. Türkiye ile ırak arasındaki oluşturulması düşünülen tampon bölgeye ilgili soru üzerine Atalay, "Bütün bu konular şu sırada masada" dedi. Tek tip askerlikle ilgili şuanda bir şey söyleyemeyeceğini belirten Bakan Atalay, bu konuyu Bakanlar Kurulunda görüşeceklerini söyledi.

Daha sonra partililerle basına kapalı olarak görüşün Atalay, buradan Şırnak Valiliği'ne geçti ve güvenlik toplantısına katıldı. Bu akşam Şırnak'ta kalacak olan Bakan Atalay'ın yarın Şırnak'ın Cizre ilçesini ziyaret etmesi bekleniyor.

IHA