Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HT CUMARTESİ / GÜLENAY BÖREKÇİ

Akıllı telefonlarda kullanılan ücretsiz bir uygulama olan Instagram sayesinde, son 2 yıldır neredeyse herkes sürekli fotoğraf çekiyor. Kimilerine göre astronomik fiyatlara satılan pahalı fotoğraf makinelerinin karşısına cep telefonu gibi sıradan bir cihazı çıkarmayı başardığı için, Instagram son zamanların en önemli dijital fenomeni. Hatta kimilerine göre bir devrim. Şimdiden 70 milyon takipçiye ulaşması da bir bakıma bunun göstergesi. Sosyal medyanın en hızlı ilerleyen oluşumu Instagram, şimdi bir ulusal yarışmayla gündemde. Hilton oteller zinciriyle ortaklaşa düzenlenen yarışmanın teması “Anı Yakala”. Katılımcıların, Hilton HHonors’ın Facebook sayfası üzerinden basit bir kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra Instagram’a yükledikleri seyahat fotoğraflarını #aniyakala hastag’iyle etiketlemeleri gerekiyor. Yarışma 1 Kasım 2012 tarihinde son buluyor.

40 bini aşkın fotoğrafın katıldığı Anı Yakala yarışmasının şahane bir de jürisi var. Fotoğraflar, Türkiye’nin en çok takip edilen dört Instagram’cısı, yani @audiosoup (Çiler Geçici), @civilking (Mehmet Kirali), @mustafaseven (Mustafa Seven) ve @ahmeterdemm (Ahmet Erdem) tarafından değerlendirilecek. Ödüllere gelince... Bir kere en beğenilen 24 fotoğrafçının çektikleri, Anı Yakala adlı bir sergide yer alacak. Ayrıca talihlilerden dördüne Lomography Fisheye fotoğraf makinesi ve tüm Hilton Worldwide otellerinde geçerli çift kişilik konaklama armağan edilecek.

Jüri üyelerine sorduk

Ahmet Erdem:

Anı yakala yarışmasına nasıl dahil oldunuz?

Projeyi çok sevdik, Sonuçta Instagram’da ilk kez bu boyutta bir yarışma gerçekleştiriliyordu, dahası Türkiye’nin ilk seyahat odaklı fotoğraf yarışmasıydı. Finalde belirlenecek eserlerin bir sergi halinde sunulması fikri de kararımızda etkili oldu. Anı Yakala yarışmasının gördüğü muazzam ilgi bizi çok mutlu ediyor. Şu anda yarışmaya dünyanın dört bir yanından fotoğraflar yağıyor. Sadece Türkler değil yabancılar da artık #aniyakala hashtag’ini kullanmaya başladı.

Mustafa Seven:

Bu kadar çok sayıda fotoğrafı teker teker incelemek yorucu olmayacak mı?

40 bini aşkın fotoğrafı teker teker inceleyerek elemek çok yorucu olacak. Gözümüz korkmuyor değil. Hepimiz, önümüzde yorucu ve uzun bir çalışma süreci olduğunun farkındayız.

 

Mehmet Kirali

Değerlendirmeyi yaparken nasıl bir yöntem izliyorsunuz?

Öncelikle temel fotoğraf kriterlerini göz önünde bulunduruyoruz. Ön elemeleri bu şekilde gerçekleştirdikten sonra her birimiz fotoğrafları şahsi beğenilerimize göre değerlendireceğiz. Bizim için orijinallik, konsepte uygunluk ve tabii anı yakalama başarısı önemli. Finalde açılacak olan sergiyse bizim için bu uzun sürecin hediyesi gibi olacak.

 

Çiler Geçici, yani Instagram kullanıcılarının bildiği ismiyle @audiosoup, Pulitzer ödüllü Huffington Post blogunun yeni açtığı Instagram sayfasında röportajı yapılan ilk fotoğrafçı olmuştu.