KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ABD

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan bir anayasal cumhuriyettir.

Amerika Kıtası'nın 1492'de Avrupalılar tarafından keşfedilmesinin ardından Avrupalılar, çeşitli ülkelerden göçmenler alarak ABD'de koloniler kurdular ve kurulan 13 koloni Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturdu.

1756-1763 yılında İngiltere'nin Avusturya-Fransa-Rusya birleşimiyle yaptıkları Yedi Yıl Savaşları, İngiliz ekonomisini kritik bir seviyeye getirmişti ve bu krizi çözmek için İngiltere kolonilerden fazla vergi almaya ve çay ihracatına ek vergiler getirmeye başladı.

Vergilere karşı tepki duyan koloniler bağımsızlık savaşını başlattılar ve savaşın başlarında George Washington ve Thomas Jefferson tarafından yazılan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi yayınlandı. Ardından 4 Temmuz günü ABD'nin bağımsızlık günü olarak kayıtlara geçti.

6 yıl boyunca devam eden savaşların sonunda George Washington'un emrindeki güçler, İngiltere'nin geri çekilmesini sağlamış ve 1783'te Paris Antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığı kabul edilmiştir.

Bağımsız 13 koloni de içişlerinde serbest eyaletlerin olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ni 1787'de kurdular. 1789 yılında da anayasanın onaylanması ile birlikte yeni bir ulus ve Amerikan kimliği doğdu.

ABD'nin resmi konuştuğu bir devlet dili yoktur. Ülke genelinde en çok Amerikan İngilizcesi konuşulmaktadır. 2015 yılındaki verilere göre 5 yaşın üzerindeki 230 milyon kişi sadece İngilizce konuşmaktadır.

ABD Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir ve günümüzde ABD başkanı Donald Trump'tır. ABD'nin başkenti Washington'tur.

Abd Haberleri

 • Sabahattin Ali okyanus ötesinde

  Kültür-Sanat, 20 Şubat 2020

  Sabahattin Ali okyanus ötesinde

  Ferhat Göçer, Sabahattin Ali'nin hayatını sahneye taşıdığı müzikli oyun 'Aldırma Gönül'ü Avrupa'nın yanı sıra ABD ve Kanada'da sahneleyecek. Göçer, 28 Şubat'ta UNIQ İstanbul'da sahnelenecek olan 'Aldırma Gönül'ü konuk olduğu Habertürk HT Stüdyo'da anlattı

 • ABD Hafter güçlerinin Trablus Limanı'na saldırılarından endişeli

  Dünya, 19 Şubat 2020

  ABD Hafter güçlerinin Trablus Limanı'na saldırılarından endişeli

  ABD'nin Libya Büyükelçisi Richard Norland, ülkesinin Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin Trablus Limanı'na düzenlediği saldırılar karşısında endişeli olduğunu belirtti.

 • Koronavirüs aşısı için ABD Sağlık Bakanlığı ile çalışacak

  Dünya, 19 Şubat 2020

  Koronavirüs aşısı için ABD Sağlık Bakanlığı ile çalışacak

  Sanofi, yeni tip koronavirüs aşısı geliştirmek için ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA) ile iş birliğine gidiyor.

  'Elmo Ateşi'ni kokpitten görüntüledi!

  Dünya, 19 Şubat 2020

  'Elmo Ateşi'ni kokpitten görüntüledi!

  ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi´ne ait kasırga avcısı uçak, Aziz Elmo Ateşi olarak bilinen hava olayını görüntüledi  

  'Cyngus' Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı

  Dünya, 19 Şubat 2020

  'Cyngus' Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı

  ABD'li uzay ve savunma teknolojileri şirketi Northrop Grumman'ın "Cyngus" isimli kargo mekiği Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı.

 • ABD'den Rus petrol şirketinin iştirakine yaptırım

  Enerji, 19 Şubat 2020

  ABD'den Rus petrol şirketinin iştirakine yaptırım

  ABD, Rus devlet petrol şirketi Rosneft'in iştirakini yaptırım listesine alarak Venezuela'ya uyguladığı baskıyı artırdı. Beyaz Saray Rosneft'in Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'ya finansal destek sağladığını ifade ediyor.

 • "Bilmediğiniz bir hayatım var"

  Kültür-Sanat, 18 Şubat 2020

  "Bilmediğiniz bir hayatım var"

  Büşra Pekin konuk olduğu Habertürk HT Stüdyo'da neden sık sık ABD'ye gittiğini 'Hiç bilmediğiniz bir hayatım daha var' sözleriyle açıkladı. 'Bayi Toplantısı'ndaki rol arkadaşı ve filmin senaristi İbrahim Büyükak için 'Onun ciğerini biliyorum' yorumunda bulundu

 • 696 ürüne gümrük muafiyeti

  İş-Yaşam, 18 Şubat 2020

  696 ürüne gümrük muafiyeti

  Çin ABD ile imzaladığı anlaşma kapsamında 696 ürün için gümrük vergisi muafiyeti tanıyacağını açıkladı

  ABD ve Taliban'ın bu ay barış anlaşması imzalaması bekleniyor

  Dünya, 18 Şubat 2020

  ABD ve Taliban'ın bu ay barış anlaşması imzalaması bekleniyor

  Afganistan'da Taliban, ABD ile barış görüşmelerinin tamamlandığını ve şubat sonunda anlaşma imzalanmasının beklendiğini duyurdu.

  Ruhani'den flaş ABD açıklaması

  Dünya, 16 Şubat 2020

  Ruhani'den flaş ABD açıklaması

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Biz savaşa karşıyız, ABD'lilerin de savaş peşinde olmadığını düşünüyorum. Çünkü ABD'liler savaşın kendileri için ne zararlar doğuracağını biliyor." dedi.

 • İran, ülkeden kaçan şirketleri uyardı

  İş-Yaşam, 16 Şubat 2020

  İran, ülkeden kaçan şirketleri uyardı

  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi "ABD'nin siyasetine tabi olup İran halkını yalnız bırakanları halk unutmayacaktır. Bu şirketler, İran'ın ekonomik geleceğinde önceliğe sahip olmayacaklardır" dedi. LG ve Samsung, geçen günlerde İran firmalarıyla işbirliklerini sonlandırdıklarını duyurmuştu

 • ABD Hava Kuvvetleri'nden başörtüsü ve sakal kararı

  Dünya, 14 Şubat 2020

  ABD Hava Kuvvetleri'nden başörtüsü ve sakal kararı

  ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı, sakal bırakmanın ve başörtüsü takmanın önünü açan yeni kılık ve kıyafet yönetmeliğini yayımladı.

 • Pentagon'dan 'duvar' için 3,8 milyar dolar

  Dünya, 14 Şubat 2020

  Pentagon'dan 'duvar' için 3,8 milyar dolar

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bütçesinden 3,8 milyar doları ABD Başkanı Donald Trump'ın Meksika sınırına inşa ettirdiği duvar için aktaracağını açıkladı

  ABD'den Huawei'e iki yeni suçlama

  Dünya, 14 Şubat 2020

  ABD'den Huawei'e iki yeni suçlama

  ABD Adalet Bakanlığı, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei ve iki ABD'li iştiraki hakkında ticari sırları çalmaya yönelik iki yeni suçlamada bulundu.

  Amazon istedi, Pentagon'un projesi durduruldu

  Teknoloji, 14 Şubat 2020

  Amazon istedi, Pentagon'un projesi durduruldu

  ABD'de mahkeme, Microsoft'un kazandığı ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Savunma Altyapısı Müşterek Girişimi (JEDİ) olarak bilinen "bulut" ihalesinin durdurulması için Amazon'un talebini kabul etti.

 • ABD'den Huawei'ye 45 günlük yeni ek süre

  İş-Yaşam, 14 Şubat 2020

  ABD'den Huawei'ye 45 günlük yeni ek süre

  ABD Ticaret Bakanlığı, Çin'in teknoloji şirketi Huawei'nin ABD'li şirketlerle iş yapabilmesini sağlayan geçici genel lisans için 45 gün ek süre verdiğini duyurdu

 • ABD, silah dolu İran teknesine el koydu

  Dünya, 13 Şubat 2020

  ABD, silah dolu İran teknesine el koydu

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD kuvvetlerinin Umman Denizi'nde, İran'a ait bota el koyduklarını ve botta büyük miktarda ağır silah ele geçirdiklerini duyurdu.

 • Tartışmalı filmin fragmanı yayınlandı

  Kültür-Sanat, 13 Şubat 2020

  Tartışmalı filmin fragmanı yayınlandı

  Eylülde gösterime girmesi planlanan fakat konusu itibarıyla tartışmaların odağında yer almasının akabinde vizyon tarihi ertelenen 'The Hunt'tan fragman yayınlandı. Filmin yeni vizyon tarihi de açıklandı

  ABD'den Türkiye'ye İdlib mesajı

  Dünya, 12 Şubat 2020

  ABD'den Türkiye'ye İdlib mesajı

  ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Christopher Robinson, İdlib'deki gerginliğe ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu vurgulayarak, "Türkiye, Esed rejimi ve Rusya nedeniyle Suriye'de çok sayıda askerini kaybetti. Türkiye'nin endişelerini ciddiye alıyoruz ve Ankara ile yakından çalışıyoruz." dedi.