KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ABD

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan bir anayasal cumhuriyettir.

Amerika Kıtası'nın 1492'de Avrupalılar tarafından keşfedilmesinin ardından Avrupalılar, çeşitli ülkelerden göçmenler alarak ABD'de koloniler kurdular ve kurulan 13 koloni Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturdu.

1756-1763 yılında İngiltere'nin Avusturya-Fransa-Rusya birleşimiyle yaptıkları Yedi Yıl Savaşları, İngiliz ekonomisini kritik bir seviyeye getirmişti ve bu krizi çözmek için İngiltere kolonilerden fazla vergi almaya ve çay ihracatına ek vergiler getirmeye başladı.

Vergilere karşı tepki duyan koloniler bağımsızlık savaşını başlattılar ve savaşın başlarında George Washington ve Thomas Jefferson tarafından yazılan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi yayınlandı. Ardından 4 Temmuz günü ABD'nin bağımsızlık günü olarak kayıtlara geçti.

6 yıl boyunca devam eden savaşların sonunda George Washington'un emrindeki güçler, İngiltere'nin geri çekilmesini sağlamış ve 1783'te Paris Antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığı kabul edilmiştir.

Bağımsız 13 koloni de içişlerinde serbest eyaletlerin olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ni 1787'de kurdular. 1789 yılında da anayasanın onaylanması ile birlikte yeni bir ulus ve Amerikan kimliği doğdu.

ABD'nin resmi konuştuğu bir devlet dili yoktur. Ülke genelinde en çok Amerikan İngilizcesi konuşulmaktadır. 2015 yılındaki verilere göre 5 yaşın üzerindeki 230 milyon kişi sadece İngilizce konuşmaktadır.

ABD Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir ve günümüzde ABD başkanı Donald Trump'tır. ABD'nin başkenti Washington'tur.

Abd Haberleri

 • Ian fırtınası etkisini yitirmedi

  Dünya, 01 Ekim 2022

  Ian fırtınası etkisini yitirmedi

  ABD'de 45 kişinin ölümüne yol açan Ian fırtınası bugün Kuzey Carolina eyaletine doğru yoluna devam ediyor

 • ABD Ukrayna'nın NATO üyeliğine 'soğuk' bakıyor

  Dünya, 01 Ekim 2022

  ABD Ukrayna'nın NATO üyeliğine 'soğuk' bakıyor

  Rusya'nın Ukrayna toprağı olan dört bölgeyi ilhak etmesi ve akabinde Ukrayna'nın NATO'ya katılım başvuru belgesini imzalamasının ardından ABD'den açıklama geldi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, Ukrayna'ya yardımın en iyi yolunun 'sahaya yardım' olduğunu söyleyerek üyeliğe soğuk yaklaştı.

 • Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki

  Dünya, 30 Eylül 2022

  Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD'nin GKRY'ye silah ambargosunu kaldırmasına ilişkin "Somut adımla cevap vereceğiz. Madem tırmanma istiyorsunuz Adada, biz de gereğini yapacağız" ifadelerini kullandı.

  ABD, iki ada ülkesinin bağımsızlığını tanıyacak

  Dünya, 30 Eylül 2022

  ABD, iki ada ülkesinin bağımsızlığını tanıyacak

  ABD'nin Pasifik Adaları ülkelerindeki programlara 810 milyon dolardan fazla yardımda bulunacağını belirten Başkan Biden, Pasifik'teki iki ada ülkesi Cook Adaları ve Niue'nin bağımsızlığını tanıyacaklarını açıkladı

  ABD Büyükelçiliği'nden videolu vize paylaşımı

  Dünya, 29 Eylül 2022

  ABD Büyükelçiliği'nden videolu vize paylaşımı

  ABD vizesine ilk başvurular için uzun bekleme süreleri konuşulurken, vize yenileme konusunda da çok sayıda başvuru oluyor. ABD Büyükelçiliği de vize yenilemedeki karmaşalara son vermek adına bir video hazırladı.

 • Rusya'dan ABD'ye Kuzey Akım suçlaması

  Dünya, 29 Eylül 2022

  Rusya'dan ABD'ye Kuzey Akım suçlaması

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntıların, ABD istihbaratının kontrol ettiği bölgede meydana geldiği öne sürüldü. Öte yandan İsveç'ten yapılan açıklamada ülkenin güney bölgesindeki Kuzey Akım hattında 4. sızıntının da görüldüğü açıklandı. NATO da, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatlarındaki tahribatın "sabotaj" sonucu meydana geldiğini, müttefiklerin kritik altyapılarına yönelik saldırılara kararlı bir karşılık verileceğini bildirdi.

 • ABD'de okula silahlı saldırı

  Dünya, 29 Eylül 2022

  ABD'de okula silahlı saldırı

  ABD'nin California eyaletinde Oakland kentinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi.

 • Trump, kızı ve damadını kovmak mı istedi?

  Dünya, 29 Eylül 2022

  Trump, kızı ve damadını kovmak mı istedi?

  Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın görevi sırasında başdanışmanları olan kızı Ivanka Trump ile damadı Jared Kushner'i kovmak istediği öne sürüldü

  ABD Başkanı Biden'dan yeni gaf

  Dünya, 29 Eylül 2022

  ABD Başkanı Biden'dan yeni gaf

  Yaptığı gaflarla zaman zaman gündeme gelen ABD Başkanı Biden, dün katıldığı etkinlikte ağustos ayında hayatını kaybeden bir senatörü aradı. Biden, konuşmasının sonunda "Jackie burada mısın? Jackie nerede?" ifadelerini kullandı ve açıklamasını düzeltmeden sözlerine devam etti

  ABD'de Ian alarmı: 1 milyon kişi elektriksiz kaldı

  Dünya, 29 Eylül 2022

  ABD'de Ian alarmı: 1 milyon kişi elektriksiz kaldı

  Ian Kasırgası ABD'nin Florida eyaletinde sel baskınları ve yıkımlara neden oldu. ABD'nin Florida eyaletine kategori 4 seviyesinde ulaşan Ian Kasırgası, yaklaşık 1 milyon kişiyi elektriksiz bıraktı.

 • ABD'den 'Yunanistan için çifte standart' itirafı

  Dünya, 29 Eylül 2022

  ABD'den 'Yunanistan için çifte standart' itirafı

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ülkesine ait silahların Yunanistan tarafından Gayri Askeri Statüye sahip Ege adalarına çıkarılmasının, ABD menfaatleri doğrultusunda olduğunu söyledi. Price, Yunanistan ile Türkiye'ye Amerikan silahlarının kullanımı noktasında çifte standart uyguladıklarını da kabul etti

 • ABD'den İran'a 'Irak' kınaması

  Dünya, 28 Eylül 2022

  ABD'den İran'a 'Irak' kınaması

  İran, Irak'ın kuzeyindeki Kürt Bölgesel Yönetimi'nde bulunan örgütlerin merkezlerine son bir haftada üçüncü kez saldırı düzenlemesinin ardından ABD'den açıklama yapıldı. Irak'ın toprak bütünlüğü vurgusu yapan ABD, İran'ı kınadı.

 • Biden'dan petrol şirketlerine sert uyarı

  Dünya, 28 Eylül 2022

  Biden'dan petrol şirketlerine sert uyarı

  Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından yükselen enerji krizinde ABD petrolü önemli yer tutarken, ABD Başkanı Biden'ın kendi ülkesindeki petrol şirketlerine baskısı devam ediyor. Daha önce, "Üretimi ve tedariki artırın" çağrısında bulunan Biden, bugün ise, Ian Kasırgası'nı fiyatları artırmak için bahane olarak kullanmayın" dedi.

  Bağdat'ta Yeşil Bölge’ye füze saldırısı

  Dünya, 28 Eylül 2022

  Bağdat'ta Yeşil Bölge’ye füze saldırısı

  Irak’ın başkenti Bağdat’ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'de Meclis binası yakınına iki füze düştü.

  MİR kararı ABD'de nasıl yankılandı?

  Dünya, 28 Eylül 2022

  MİR kararı ABD'de nasıl yankılandı?

  ABD'de ana gündem maddesi Ukrayna ve Rusya'ya karşı yaptırımlar olmaya devam ediyor. ABD'deki son gelişmeler ve Türk kamu bankalarının MİR ödeme sisteminden çekilmesinin yankılarını Ciner Medya Grubu ABD Temsilcisi Ali Çınar aktardı.

 • ABD vizesinde sorun ret mi, bekleme süresi mi?

  Dünya, 28 Eylül 2022

  ABD vizesinde sorun ret mi, bekleme süresi mi?

  Özellikle 2022'nin başından bu yana Türk vatandaşları vize konusunda ciddi problemler yaşıyor. Kimi ülkelerde bu doğrudan 'ret sorunu' olarak kendini gösterirken, kimi ülkelerde ise 'uzun bekleme süreleri' öne çıkıyor. Peki ABD'de durum nasıl? Haberturk.com Dış Haberler Editörü İrem Kuşoğlu'nun haberi.

 • ABD'den vatandaşlarına: Rusya'yı derhal terk edin

  Dünya, 28 Eylül 2022

  ABD'den vatandaşlarına: Rusya'yı derhal terk edin

  ABD'nin Moskova Büyükelçiliği, vatandaşlarına Rusya'yı derhal terk etmeleri çağrısında bulundu.

 • ABD'de 2,5 milyon kişiye tahliye emri verildi

  Dünya, 28 Eylül 2022

  ABD'de 2,5 milyon kişiye tahliye emri verildi

  ABD'nin Florida eyaletinde etkili olan Ian Kasırgası sebebiyle 2,5 milyon kişiye tahliye emri verildi.

  16 Wall Street firmasına 1.1 milyar dolarlık para cezası

  Borsa, 28 Eylül 2022

  16 Wall Street firmasına 1.1 milyar dolarlık para cezası

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), aralarında Barclays, Bank of America, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve UBS'in bulunduğu 16 finans şirketine elektronik iletişimi sürdüremedikleri ve koruyamadıkları gerekçesiyle 1,1 milyar dolarlık para cezası verdi.