KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ABD

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan bir anayasal cumhuriyettir.

Amerika Kıtası'nın 1492'de Avrupalılar tarafından keşfedilmesinin ardından Avrupalılar, çeşitli ülkelerden göçmenler alarak ABD'de koloniler kurdular ve kurulan 13 koloni Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturdu.

1756-1763 yılında İngiltere'nin Avusturya-Fransa-Rusya birleşimiyle yaptıkları Yedi Yıl Savaşları, İngiliz ekonomisini kritik bir seviyeye getirmişti ve bu krizi çözmek için İngiltere kolonilerden fazla vergi almaya ve çay ihracatına ek vergiler getirmeye başladı.

Vergilere karşı tepki duyan koloniler bağımsızlık savaşını başlattılar ve savaşın başlarında George Washington ve Thomas Jefferson tarafından yazılan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi yayınlandı. Ardından 4 Temmuz günü ABD'nin bağımsızlık günü olarak kayıtlara geçti.

6 yıl boyunca devam eden savaşların sonunda George Washington'un emrindeki güçler, İngiltere'nin geri çekilmesini sağlamış ve 1783'te Paris Antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığı kabul edilmiştir.

Bağımsız 13 koloni de içişlerinde serbest eyaletlerin olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ni 1787'de kurdular. 1789 yılında da anayasanın onaylanması ile birlikte yeni bir ulus ve Amerikan kimliği doğdu.

ABD'nin resmi konuştuğu bir devlet dili yoktur. Ülke genelinde en çok Amerikan İngilizcesi konuşulmaktadır. 2015 yılındaki verilere göre 5 yaşın üzerindeki 230 milyon kişi sadece İngilizce konuşmaktadır.

ABD Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir ve günümüzde ABD başkanı Donald Trump'tır. ABD'nin başkenti Washington'tur.

Abd Haberleri

 • Çin Dışişleri Bakanı: Çin-ABD ilişkileri tarihin en ciddi sınamalarından geçiyor

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  Çin Dışişleri Bakanı: Çin-ABD ilişkileri tarihin en ciddi sınamalarından geçiyor

  Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Çin- ABD ilişkilerinin, tesis edilmesinden bu yana en ciddi sınamalarla yüzleştiğini belirterek, Washington yönetiminin Çin'e karşı "daha tarafsız ve soğukkanlı" bir anlayış oluşturması gerektiğini söyledi.

 • Ömer Çelik'ten ABD'ye Kıbrıs tepkisi!

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  Ömer Çelik'ten ABD'ye Kıbrıs tepkisi!

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum yönetimini “Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim" (IMET) programına dahil etmesinin çözüme değil çözümsüzlüğe hizmet edeceğini söyledi

 • KKTC'den ABD'nin Rum yönetimini askeri eğitim programına dahil etmesine tepki

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  KKTC'den ABD'nin Rum yönetimini askeri eğitim programına dahil etmesine tepki

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), ABD’nin, Güney Kıbrıs Rum yönetimini (GKRY) "Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim" (IMET) programına dahil etmesine tepki gösterdi.

  Dışişleri'nden ABD'ye tepki!

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Dışişleri'nden ABD'ye tepki!

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim" (IMET) programına dahil etmesine tepki gösterdi. Aksoy, "İki taraf arasındaki dengeyi gözetmeyen adımların Ada'da güven ortamının tesis edilmesine, ayrıca Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın sağlanmasına da yardımcı olmayacağı açıktır." dedi.

  ABD'den "Hafter'e destek veren herkese karşıyız" açıklaması

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  ABD'den "Hafter'e destek veren herkese karşıyız" açıklaması

  ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Libya'daki tüm yabancı askeri müdahalelere karşı olduklarını belirterek, 'Libya'da Rus hükümetinin LNA (Hafter) güçlerine destek için savaşan vekalet savaşçıları (Wagner) dahil, hiçbir yabancı paralı askere ya da güce yer yok.'' dedi.

 • Almanya, ABD'nin asker çekme kararını eleştirdi

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Almanya, ABD'nin asker çekme kararını eleştirdi

  Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, ABD'yi ülkesindeki asker sayısını 25 bine düşürmek için 9 bin 400 askeri çekme kararından dolayı eleştirdi. Kramp-Karrenbauer, ülkesinin ABD için önemli bir üs olduğunu ifade etti.

 • Çin'den ABD'nin DSÖ kararına tepki!

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Çin'den ABD'nin DSÖ kararına tepki!

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, ABD'nin DSÖ'den resmen çekilme kararını küresel çabalara darbe olduğunu vurgulayarak, bu durumdan en büyük zararı ise uluslararası desteğe ihtiyaç duyan ülkelerin göreceğini ifade etti.

 • ABD'nin köklü üniversiteleri Trump'a karşı!

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  ABD'nin köklü üniversiteleri Trump'a karşı!

  ABD'nin köklü üniversitelerinden Harvard ve MIT, Trump yönetiminin yabancı öğrencilere yönelik kararının iptali için dava açtı. Trump yönetimi, sonbahar döneminde tamamen online eğitime geçecek üniversitelerde okuyan yabancı uyruklu öğrencilere yönelik ya yüz yüze eğitim veren başka bir üniversiteye geçme ya da ülkeyi terk etme şartını getirdiğini ifade etmişti.

  Çin'den ABD'ye 'nükleer silah' mesajı!

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Çin'den ABD'ye 'nükleer silah' mesajı!

  Çin, nükleer silahları sınırlandıracak ABD ve Rusya'nın dahil olduğu bir anlaşmaya katılmaktan "memnuniyet" duyacağını açıkladı, ancak bunun için ABD'nin nükleer silahlarını Çin ile aynı seviyeye indirmesini şart koştu.

  Trump okulların sonbaharda açılması için eyalet valilerine baskı yapacak

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Trump okulların sonbaharda açılması için eyalet valilerine baskı yapacak

  ABD Başkanı Trump, "Eyalet valilerine ve diğer tüm yetkililere, okulların sonbahar döneminde açılması için çok fazla baskı uygulayacağız." dedi.

 • Floyd gösterilerinde binlerce kişi gözaltında!

  Dünya, 04 Haziran 2020

  Floyd gösterilerinde binlerce kişi gözaltında!

  Associated Press ajansında yer alan haberde, ABD'nin siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen gösterilerde gözaltına alınanların sayısının 10 bini geçtiği bildirildi.

 • ABD, DSÖ'den resmi olarak çekildi!

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  ABD, DSÖ'den resmi olarak çekildi!

  Son dakika... ABD'de Donald Trump yönetimi, Dünya Sağlık Örgütünden resmi olarak çekildiğine dair Kongre’yi bilgilendirdi. New Jersey Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bir pandeminin ortasında Kongre, Başkan Donald Trump'tan, ABD'nin DSÖ'den resmi olarak çekilmesine ilişkin bildirim aldı." ifadesini kullandı.

 • ABD'nin DSÖ'den ayrılması 1 yıl sürecek

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  ABD'nin DSÖ'den ayrılması 1 yıl sürecek

  Birleşmiş Milletler (BM), ABD'nin Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) ayrılmasının 1 yıl süreceğini bildirdi. BM'den yapılan açıklamada, "ABD'nin DSÖ'den ayrılmadan önce örgüte olan finansal yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekecek" denildi

  Meksika Devlet Başkanı Obrador'un Kovid-19 testi negatif çıktı

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  Meksika Devlet Başkanı Obrador'un Kovid-19 testi negatif çıktı

  Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, ABD Başkanı Trump ile görüşmesi öncesinde yaptırdığı Kovid-19 testinin negatif çıktığını belirtti. "Test yaptırdım ve sonuç belgemi aldım." diyen Obrador, ABD'ye vardıktan sonra Beyaz Saray'ın kendisinden testi yeniden yaptırmasını istemesi halinde bunu tekrarlayacağını ifade etti.

 • Kuzey Kore: ABD ile görüşme niyetimiz yok

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  Kuzey Kore: ABD ile görüşme niyetimiz yok

  Kuzey Kore, Pyongyang ile Washington arasında gerçekleşecek olası bir görüşmeyi bir kez daha reddetti.

 • ABD'de kaybolan kadın askerin cesedi bulundu!

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  ABD'de kaybolan kadın askerin cesedi bulundu!

  ABD´de Teksas eyaletindeki Fort Hood askeri üssünde geçtiğimiz aylarda kaybolan Uzman Çavuş Vanessa Guillen´in cesedi bulundu.

 • Harvard duyurdu: Derslere internet üzerinden devam edilecek

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Harvard duyurdu: Derslere internet üzerinden devam edilecek

  ABD'nin köklü üniversitesi Harvard, gelecek akademik yılda tüm derslerin internet üzerinden yapılacağını belirtti.

  İran'dan "Bir sonraki ABD yönetimi hesap vermeli" çağrısı

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  İran'dan "Bir sonraki ABD yönetimi hesap vermeli" çağrısı

  İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Trump'tan sonra göreve gelecek yönetimin ABD'nin İran'a yaptıklarının hesabını vermesi gerektiğini belirtti. Zarif, ABD'nin İran'a karşı tutumunun değişmesi gerektiğini ifade etti.