KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ABD

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan bir anayasal cumhuriyettir.

Amerika Kıtası'nın 1492'de Avrupalılar tarafından keşfedilmesinin ardından Avrupalılar, çeşitli ülkelerden göçmenler alarak ABD'de koloniler kurdular ve kurulan 13 koloni Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturdu.

1756-1763 yılında İngiltere'nin Avusturya-Fransa-Rusya birleşimiyle yaptıkları Yedi Yıl Savaşları, İngiliz ekonomisini kritik bir seviyeye getirmişti ve bu krizi çözmek için İngiltere kolonilerden fazla vergi almaya ve çay ihracatına ek vergiler getirmeye başladı.

Vergilere karşı tepki duyan koloniler bağımsızlık savaşını başlattılar ve savaşın başlarında George Washington ve Thomas Jefferson tarafından yazılan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi yayınlandı. Ardından 4 Temmuz günü ABD'nin bağımsızlık günü olarak kayıtlara geçti.

6 yıl boyunca devam eden savaşların sonunda George Washington'un emrindeki güçler, İngiltere'nin geri çekilmesini sağlamış ve 1783'te Paris Antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığı kabul edilmiştir.

Bağımsız 13 koloni de içişlerinde serbest eyaletlerin olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ni 1787'de kurdular. 1789 yılında da anayasanın onaylanması ile birlikte yeni bir ulus ve Amerikan kimliği doğdu.

ABD'nin resmi konuştuğu bir devlet dili yoktur. Ülke genelinde en çok Amerikan İngilizcesi konuşulmaktadır. 2015 yılındaki verilere göre 5 yaşın üzerindeki 230 milyon kişi sadece İngilizce konuşmaktadır.

ABD Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir ve günümüzde ABD başkanı Donald Trump'tır. ABD'nin başkenti Washington'tur.

Abd Haberleri

 • ABD ve AB'den ticareti bozucu politikalara karşı ortak bildiri

  Dünya, 17 Mayıs 2021

  ABD ve AB'den ticareti bozucu politikalara karşı ortak bildiri

  Pazartesi günü ortak bildiri yayımlayan ABD ve Avrupa Birliği, ''Çin gibi ticareti bozucu politikaları destekleyen ülkelere karşı'' ortak hareket edeceğini açıkladı.

 • ABD'den Tunus'a 500 milyon dolarlık yardım

  Dünya, 17 Mayıs 2021

  ABD'den Tunus'a 500 milyon dolarlık yardım

  Tunus Maliye Bakanı Kali, ABD tarafından yapılacak 500 milyon dolarlık yardımın ülkedeki altyapı projelerini desteklemek için kullanılacağını bildirdi.

 • Biden'ın partisinde İsrail gerginliği!

  Dünya, 17 Mayıs 2021

  Biden'ın partisinde İsrail gerginliği!

  Amerikan CNN televizyonunun internet sayfasında, Demokrat Başkan Joe Biden'ın, İsrail'in Filistinlilere uyguladığı şiddet nedeniyle partisi içindeki görüş ayrılıkları ile mücadele etmek durumunda kaldığı belirtildi.

  Biden bir kez daha Netanyahu'ya destek verdi!

  Dünya, 16 Mayıs 2021

  Biden bir kez daha Netanyahu'ya destek verdi!

  ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde bir kez daha destek verdi. Biden, İsrail'in içinde Amerikan haber ajansı AP'nin de ofisinin bulunduğu binanın vurulmasına ilişkin bir kınamada bulunmadı. Öte yandan Netanyahu, 10 Mayıs'tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlenen saldırıların devam edeceğini belirtti.

  ABD'li Müslüman kuruluşlardan Biden'a boykot

  Dünya, 15 Mayıs 2021

  ABD'li Müslüman kuruluşlardan Biden'a boykot

  Amerikalı Müslüman sivil toplum örgütleri, İsrail'in Filistinlilere karşı uyguladığı şiddete karşın İsrail yanlısı açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden'ın düzenleyeceği Ramazan Bayramı kutlama programını boykot etme kararı aldıklarını açıkladı.

 • Filistin lideri Abbas, ABD Başkanı Biden ile görüştü

  Dünya, 15 Mayıs 2021

  Filistin lideri Abbas, ABD Başkanı Biden ile görüştü

  ABD Başkanı Joe Biden ve Filistin lideri Mahmud Abbas ilk kez bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İsrail'in saldırılarının ardından gerçekleşen görüşme Biden'ın başkanlık görevine geldiği tarihten itibaren iki lider arasındaki ilk görüşme oldu.

 • ABD'de Demokratlar arasında "Filistin çatlağı"

  Dünya, 15 Mayıs 2021

  ABD'de Demokratlar arasında "Filistin çatlağı"

  The New York Times (NYT) gazetesi, bölgede son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından Demokrat Joe Biden yönetimi ile Kongredeki Demokratlar arasındaki "Filistin çatlağının" derinleştiğine işaret etti.

 • ABD'den Filistin ve İsrail açıklaması!

  Dünya, 15 Mayıs 2021

  ABD'den Filistin ve İsrail açıklaması!

  ABD Başkanı Joe Biden, önümüzdeki pazar günü Beyaz Saray’da düzenlenecek Ramazan Bayramı kutlamasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Filistinliler ve İsrailliler eşit derecede onur ve güvenlik içinde yaşamayı hak ediyor” dedi. Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını "meşru müdafaa" olarak nitelendirerek, İsrail'e desteğini yineledi.

  Bernie Sanders'tan ABD'ye Filistin çağrısı

  Dünya, 15 Mayıs 2021

  Bernie Sanders'tan ABD'ye Filistin çağrısı

  ABD Kongresinde Vermont Senatörü Demokrat Bernie Sanders, İsrail’in baskıcı politikalarına karşı ABD’nin rotasını değiştirip tarafsız bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini belirtti

  Filistin Yönetimi: Katliamların sebebi ABD'nin sessizliği

  Dünya, 14 Mayıs 2021

  Filistin Yönetimi: Katliamların sebebi ABD'nin sessizliği

  Filistin Yönetimi, ABD'nin İsrail'in yaptıkları karşısındaki sessizliğinin ve saldırıları "nefsi müdafaa" olarak tanımlamasının abluka altındaki Gazze Şeridi ile işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki katliamlara yol açtığını belirtti.

 • Çin'den ABD’ye "zorlayıcı diplomasi" suçlaması

  Dünya, 14 Mayıs 2021

  Çin'den ABD’ye "zorlayıcı diplomasi" suçlaması

  Çin, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın "ABD, Çin'in ekonomik baskısı karşısında Avustralya'yı sahada yalnız bırakmayacak." sözlerinin ardından, ABD’yi "zorlayıcı diplomasi" yapmakla suçladı.

 • ABD'de 'maskeye veda' kutlaması!

  Dünya, 14 Mayıs 2021

  ABD'de 'maskeye veda' kutlaması!

  ABD’de dikkat çeken bir görüntü kaydedildi. Ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı tamamen aşılananların maske ve sosyal mesafe kurallarından muaf tutulması kararının ardından Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi senatörler "Merhaba özgürlük" sloganları eşliğinde kutlama yaptı

 • ABD'de "pardon" vakası! Suçsuz yere 43 yıl yattı!

  Dünya, 14 Mayıs 2021

  ABD'de "pardon" vakası! Suçsuz yere 43 yıl yattı!

  ABD’nin Kansas şehrinde üç cinayetten yanlış bir mahkumiyet kararı nedeniyle 43 yıl suçsuz yere hapis yatan Kevin Strickland özgürlüğüne kavuştu. Strickland'ın yerel medyada çıkan bir haberin ardından yapılan inceleme sonucu serbest bırakıldığı öğrenildi

  ABD'den dikkat çeken araştırma! İkinci doz Covid-19 aşısının ertelenmesi...

  Sağlık, 14 Mayıs 2021

  ABD'den dikkat çeken araştırma! İkinci doz Covid-19 aşısının ertelenmesi...

  ABD´de yapılan modelleme araştırmasıyla ulaşılan sonuca göre, Pfizer/BioNTech ile Moderna aşılarının iki dozu arasındaki sürenin ertelenmesi daha fazla hayat kurtarıyor. Araştırma, koronavirüs aşı stoğu az olan ülkelere, ikinci dozun hemen yapılması yerine ilk dozun daha fazla kişiye yapılmasını tavsiye ediyor

  ABD'den BM'de Filistin'i görüşme taleplerine engel

  Dünya, 13 Mayıs 2021

  ABD'den BM'de Filistin'i görüşme taleplerine engel

  ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) İsrail ve Filistin arasında giderek yükselen gerilimi ve Gazze'ye yönelik hava saldırılarını görüşmek için toplanmasına karşı çıktı.

 • ABD'de normalleşmede büyük adım

  Sağlık, 13 Mayıs 2021

  ABD'de normalleşmede büyük adım

  Son dakika... ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ABD'de koronavirüse (Covid-19) karşı tamamen aşılanmış kişilerin iç ve dış mekanlarda, maske takmasının ve sosyal mesafe kurallarına uymasının gerek olmadığına karar verdi.

 • Abbas ile görüşen Blinken'dan tansiyonun düşmesi çağrısı

  Dünya, 13 Mayıs 2021

  Abbas ile görüşen Blinken'dan tansiyonun düşmesi çağrısı

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bölgede devam eden tansiyonun düşmesi ve şiddetin son bulması gerektiğini belirtti

 • ABD toplumunda İsrail bölünmesi

  Dünya, 13 Mayıs 2021

  ABD toplumunda İsrail bölünmesi

  İsrail’in Doğu Kudüs'teki baskıcı uygulamaları ve Gazze’de Filistinlilere yönelik hava saldırılarına yönelik "destek mi" yoksa "kınama mı" konusu, ABD’deki toplum içinde ve siyasetçiler arasında da tartışmalara neden oldu.

  ABD Başkanı'ndan İsrail yorumu

  Dünya, 13 Mayıs 2021

  ABD Başkanı'ndan İsrail yorumu

  ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüştüğünü belirterek "Binlerce roket topraklarına düşerken İsrail'in kendini savunma hakkı var." dedi.