ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

“Gül benim cumhurbaşkanım olamaz diyen, edep adap bilmeyenler var. Bunların Türkiye vatandaşlığından çıkması lazım.”

‘Gül Çankaya’ya çıktığı an bizimle irtibatı biter’

Başbakan Erdoğan, dün katıldığı televizyon programında önemli konularda kritik açıklamalar yaptı:

REST OLSA NE OLUR


Sayın Cumhurbaşkanı’nın listeyi ben daha çıkarmadan ‘Yeni cumhurbaşkanı görsün’ demesi benim için sürpriz oldu. Ben, o anda herhalde bu yeni cumhurbaşkanına bir jest olarak değerlendirilmeli dedim. Rest diyenler var. Netice ortada. Kabinenin kurulması 15 gün tehir edilmiştir. “Noter değil” lafı çok çirkin. Bir kabineyi Başbakan tercih eder. Cumhurbaşkanı kabine üzerinde oynamamalı. Rest yorumunu yapanları art niyetli görüyorum. Rest olsa ne olur, jest olduğunu söyleyerek nezaket ortaya koyuyorum. Arzu ederdim ki ki o gün işi bitirelim.

TSK’YI SİYASETE KARIŞTIRMAYIN


Demokratik sosyal hukuk devletine inanıyorsak, TSK’yı siyasete karıştırmayacağız. O ayrı bir yerdedir. Demokratik siyaset ayrı bir yerde.

12 NİSAN YORUMU


Ben 12 Nisan’dan sizlerin anladığını anlamıyorum. Anayasa’ya uyulmasını anlıyorum. Anayasamızda bunun nitelikleri belli midir, bellidir. Sayın Gül bu niteliklere uyuyor mu, uyuyor. İş bitmiştir. Biz yine CHP ile de MHP ile de beraber yürüyeceğiz. CHP ye, MHP’ye gönül vermiş vatandaşları dışlayamayız, dışlamayacağız.

ANAYASAYI REFERANDUMA GÖTÜRECEĞİZ


Anayasa çalışmamız, akademisyen arkadaşlarımız tarafından bitirildi. Şimdi siyasi arkadaşlarımız müzakeresini yapacaklar. Biz bu taslak metni bol miktarda bastırıp, herkese yazılı görsel medya, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarına göndereceğiz. Bu endişeler korkular bunların hiçbirisi bizim yeni anayasamızın içerisinde yok. Şu anda anayasımızdaki ilk 4 madde, yeni anayasamızda da yerini aynen alıyor. İnanıyorum ki, ilk sivil anayasayı Türkiye kazanmış olacak. Bunu halka götürmeyi şahsen arzu ediyorum. Halkımız evet diyorsa, yeni Anayasamız bu olsun.

GÜL’ÜN İRTİBATI BİTER


Abdullah Bey’in cumhurbaşkanı seçildiği anda bizimle irtibatı bitmiştir. Türk milletinin cumhurbaşkanıdır. Samimiyetimizi uygulamada göreceksiniz.

VATANDAŞLIKTAN ÇIKIN


Gül, benim cumhurbaşkanım olamaz diyen, edep adap bilmeyenler var. Bunu diyenin Türkiye vatandaşlığından çıkması lazım. Bunu söylemek de benim hakkım. O senin cumhurbaşkanın değilse, kim senin cumhurbaşkanınsa oraya git, orada yaşa. Burada yaşıyorsan, bu ülke vatandaşıysan ben seni tanımıyorum diyemezsin. Oyunu vermeyebilirsin o ayrı ama oyunu verdikten sonra iş bitmiştir. Milletperverlik budur. Vatanseverlik budur.

8 BAKAN DEĞİŞEBİLİR


Bülent Arınç’ın kabinede yer alıp almayacağı konusunda bir şey söylemeyeyim. O sürpriz olarak kalsın. Eski kabinenin üçte ikisi değişir lafları var. Böyle bir şey yok. Ben istikrardan yanayım. Olsa olsa üçte biri değişebilir. Artık 8 bakan mı olur, 7 mi olur bilimem.

MAL BEYANIM HAZIRLANIYOR


Arkadaşlarım yeni mal beyanımı hazırlıyor. Bu hafta içinde görülecek. Ama ben şeffaflık deyince sadece siyasetçininkini kabul etmiyorum. Medya patronları, kamu görevlileri, bürokratlar, yargı mensupları hepsinin olmalı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(170)
Kalan karakter : 2000