24 MART 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
YAŞAM

Afrikalı marangozun ahşap elinden, yağmur’un kırmızı robot eline

06 Kasım 2016 Pazar, 03:19:34

6 yaşındaki Yağmur’un sağ elinde doğuştan bazı parmaklar yok. Ancak o, parmaklarını kaybedip kendine ahşap el yapan Güney Afrikalı marangoz Richard Van As’ın girişimiyle başlayan oluşum sayesinde yüzyılın en faydalı icatlarından 3D bir robot ele sahip şimdi; hem de istediği gibi, kırmızı. Geleceği Yapabilmek oluşumunun Türkiye ayağı Robotel, Yağmur gibi 12 çocuğun yüzünü yaptığı robot ellerle güldürdü

 • 1
  1 | 18

  Sağlık, otomotiv ve sanayide kullanımı hızla yayılmaya başlayan 3 boyutlu yazıcılar (3D), aynı zamanda sosyal yardımlaşmalara da yeni bir boyut kazandırdı. 3D teknolojisinden doğan “Enable The Future (Geleceği Yapabilmek) Platformu” da bu yardım alanlarından biri.

 • 2
  2 | 18

  Platform, Güney Afrikalı marangoz Richard Van As’ın bir iş kazasında parmağını kaybetmesinden sonra ortaya çıkan bir oluşum. Protez eli alacak gücü olmadığı için kendine ahşaptan bir el yapan marangoz Van As, internette gördüğü bir mekanik el modelinin tasarımcısıyla temas kurdu ve ardından ‘robot el’ tasarladı.

 • 3
  3 | 18

  Van As ve beraberindekiler, “Geleceği Yapabilmek Platformu”nun kurulmasına önayak oldu. Van As’ın fikir babası olduğu platform, şimdilerde dünyanın çeşitli yerlerindeki oluşumlarıyla ihtiyaç sahiplerini ve onlara mekanik bir el yapabilecek tasarımcı ile üreticileri bir araya getiriyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300