23 MART 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
YAŞAM

Tarihi semtte tarih turu: Osmanbey'in sırları!

17 Kasım 2016 Perşembe, 06:44:20

Asırlardır birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’da tarihi yapılardan bazıları günümüze kadar ulaşsa da bazıları yok olup gitmiş. Mimar Ali Taptık, ‘Şehrin Sonunda; Dereler, Fabrikalar ve Aramızda Olmayanlar’ turu ile kentin tarih kokan semtlerinden Şişli’ye bağlı Osmanbey’i karış karış gezerek sırlarını ortaya çıkarıyor

 • 1
  1 | 12

  Birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da hanlar, hamamlar, saraylar, fabrikalar, şehiriçi tarım alanları, dereler derken uzayıp giden listeden bazıları günümüze kadar ulaşmayı başarsa da bazıları çoktan yok olup gitmiş.

 • 2
  2 | 12

  Mimar Ali Taptık, düzenlediği ‘Şehrin Sonunda; Dereler, Fabrikalar ve Aramızda Olmayanlar’ turu ile işte bu İstanbul’un uçsuz bucaksız binaları arasında gizli kalan hatıraları açığa çıkarıyor. Biz de bu tur çerçevesinde sanatçı ve mimar Ali Taptık ile Osmanbey’in ara sokaklarını karış karış gezdik, kentin biriktirdikleriyle gizlediklerinin izlerine rastladık. Yaklaşık 25 kişilik gruplarla gerçekleştirilen tur halka açık ücretsiz.

 • 3
  3 | 12

  Bomontiada’dan başlayan turumuz, Ali Taptık’ın “Tatavla’da (Kurtuluş) eskiden Cenevizlilerin ahırları bulunuyordu. Kanuni Sultan Süleyman döneminde her sene sefere çıkan donanma, Ege adalarını kontrol altına alır ve Rum korsanları esir alarak tersanelerde çalıştırmak için İstanbul’a getirir. Bu köleler çalışmaları ve hünerleri nedeniyle belli bir süre sonra serbest bırakılır. Yerleştikleri bölge de Tatavla’dır’’ sözleriyle başladı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300