ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
YAŞAM

Tarihi semtte tarih turu: Osmanbey'in sırları!

17 Kasım 2016 Perşembe, 06:44:20

Asırlardır birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’da tarihi yapılardan bazıları günümüze kadar ulaşsa da bazıları yok olup gitmiş. Mimar Ali Taptık, ‘Şehrin Sonunda; Dereler, Fabrikalar ve Aramızda Olmayanlar’ turu ile kentin tarih kokan semtlerinden Şişli’ye bağlı Osmanbey’i karış karış gezerek sırlarını ortaya çıkarıyor

 • 1 Tarihi semtte tarih turu: Osmanbey'in sırları!
  1 | 12

  Birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da hanlar, hamamlar, saraylar, fabrikalar, şehiriçi tarım alanları, dereler derken uzayıp giden listeden bazıları günümüze kadar ulaşmayı başarsa da bazıları çoktan yok olup gitmiş.

 • 2 Tarihi semtte tarih turu: Osmanbey'in sırları!
  2 | 12

  Mimar Ali Taptık, düzenlediği ‘Şehrin Sonunda; Dereler, Fabrikalar ve Aramızda Olmayanlar’ turu ile işte bu İstanbul’un uçsuz bucaksız binaları arasında gizli kalan hatıraları açığa çıkarıyor. Biz de bu tur çerçevesinde sanatçı ve mimar Ali Taptık ile Osmanbey’in ara sokaklarını karış karış gezdik, kentin biriktirdikleriyle gizlediklerinin izlerine rastladık. Yaklaşık 25 kişilik gruplarla gerçekleştirilen tur halka açık ücretsiz.

 • 3 Tarihi semtte tarih turu: Osmanbey'in sırları!
  3 | 12

  Bomontiada’dan başlayan turumuz, Ali Taptık’ın “Tatavla’da (Kurtuluş) eskiden Cenevizlilerin ahırları bulunuyordu. Kanuni Sultan Süleyman döneminde her sene sefere çıkan donanma, Ege adalarını kontrol altına alır ve Rum korsanları esir alarak tersanelerde çalıştırmak için İstanbul’a getirir. Bu köleler çalışmaları ve hünerleri nedeniyle belli bir süre sonra serbest bırakılır. Yerleştikleri bölge de Tatavla’dır’’ sözleriyle başladı.

 • HABERİN DEVAMI
 • 4 Tarihi semtte tarih turu: Osmanbey'in sırları!
  4 | 12

  ‘BOMONTİ NEKTAR’

  Şimdilerde Mimar Sinan Üniversitesi Bomonti Yerleşkesi’nin bulunduğu alanda ‘Bomonti Nektar’ isimli fabrika bulunurmuş. Fabrikanın kuruluşunda ilginç bir işbirliği hikâyesi var. O dönem sarayda buz üreticisi olarak çalışan İsviçreli Adolf ve Walter Bomonti kardeşler yakın ilişkilerini kullanarak lisanlarını alır ve 1902 yılında İstanbul’un ilk bira fabrikasını Feriköy’de kurarlar. 1909 yılında Büyükdere’de bira imalatına başlayan Nektar ile oluşan rekabet iki firmanın da zarar etmesine neden olunca 1912 yılında iki şirket birleşerek Bomonti- Nektar olarak yola devam eder.

 • 5 Tarihi semtte tarih turu: Osmanbey'in sırları!
  5 | 12

  İLAÇ FABRİKASI

  Fabrikanın birkaç sokak ötesinde bakımsız bir binanın önüne geldiğimizde Ali Taptık’tan bir fabrika hikâyesi daha geldi. 60’lı yıllarda Bomonti ilaç, dokuma ve kadın tekstil alanlarında birçok fabrikaya sahipmiş. Bunlardan bir tanesi de SSK Bomonti İlaç Fabrikası. Ali Taptık, ‘’O senelerde annem fabrikada kimya mühendisi olarak çalışırken gelip tavşanlarla oynadığımı hatırlıyorum’’ diyor. 2005 yılında tasfiye edilen bir dönemin önemli fabrikası günümüzde kapalı otopark olarak hizmet veriyor.

 • HABERİN DEVAMI
  HABERİN DEVAMI


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000