Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa ABD'den Ukraynaya anti-tank füzeleri!

    ABD Dışişleri Bakanlığı,Ukraynaordusuna "savunma amaçlı geliştirilmiş savunma kapasiteleri" temin edilmesine karar verildiğini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı, "Amerika'nın Ukrayna'ya silah teminatında bulunması, Doğu Ukrayna'da kuvvet uygulama konusunda Kiev'i provoke edecek" dedi.

    Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert,Ukrayna'ya silah satışıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

    Açıklamada, "ABD,Ukrayna'nın uzun vadeli savunma kapasitesi inşasına yardımcı olma, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma ve muhtemel saldırganlıkları caydırma çabalarımızın bir parçası olarak bu ülkeye 'geliştirilmiş savunma kabiliyetleri' temin etmeye karar vermiştir." ifadelerine yer verildi.

    REKLAM

    ABD'ninUkrayna'ya vereceği silahların amacının "tamamen savunma" maksatlı olduğu kaydedilen açıklamada, "Her zaman ifade ettiğimiz gibiUkraynaegemen bir devlettir ve kendini savunma hakkına sahiptir." değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca açıklamada, ABD'nin, DoğuUkrayna'daki durumla ilgili olarak Minsk anlaşmalarına bağlı olduğuna bir kez daha atıf yapıldı.

    SİLAHLARIN ANTİ-TANK FÜZESİ OLDUĞU İDDİASI

    Açıklamanın hemen ardından Amerikan ABC kanalında yer alan ve adı açıklanmayan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan haberde ise ABD Başkanı Donald Trump'ın,Ukrayna'ya "anti-tank füzeleri" satmaya hazırlandığı iddia edildi.

    Haberde, Trump'ın bu satışı onaylaması halinde Kongrenin önünde 30 günlük bir değerlendirme sürecinin olacağı ve herhangi bir itirazda bulunulmaması durumunda satışın gerçekleşeceği belirtildi. Söz konusu anti-tank füzelerinin Amerikan yapımı Javelin sistemlerini kapsadığı bilgisi de haberde yer aldı.

    210ANTİ-TANK FÜZESİ

    Aynı Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre 47 milyon dolarlık satış, 210 adet anti-tank füzesi ve 35 füze fırlatma rampasını kapsıyor.

    ABD kamuoyunda yapılan değerlendirmelerde, söz konusu satışın gerçekleşmesi halinde Rusya ile ABD arasındaUkraynaüzerinden yaşanan gerilimin daha da artmasının beklendiği ifade edildi.

    Ukrayna, geçen pazartesi günü Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde yapılan Kudüs oylamasında "evet" oyu kullanmış, perşembe günü BM Genel Kurulunda yapılan oylamaya ise katılmamıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ