Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
Blinken'dan İsrail açıklaması!
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM / Ajanslar

Son dakika bilgilerine göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'in kendini savunma hakkında olduğunu tekrar ederek, Hamas ve Gazze'deki diğer grupların roket saldırılarını sonlandırması gerektiğini söyledi.

Sivillerinin hayatını kaybetmemesi için özenli davranılması gerektiğini söyleyen Blinken, İsrail'in sivillere zarar vermemek için ekstra çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Blinken, İsrail ve Filistin arasındaki gerginliğin azaltılması için ABD'nin yoğun diplomasi trafiğinin devam edeceğini belirtti.

"HAMAS'IN FAALİYET GÖSTERDİĞİNE DAİR KANIT BULAMADIK"

Blinken, İsrail ordusunun vurduğu basın kuruluşlarına ait binada Hamas'ın faaliyet gösterdiğine dair herhangi bir kanıt görmediğini söyledi.

İsrail ordusunun vurduğu basın kuruluşlarına ait binada Hamas'ın faaliyet gösterdiğine dair herhangi bir kanıt görmediğini söyleyen Blinken, buna ilişkin herhangi bir bilgi gelmediğini ifade etti.

BASIN OFİSLERİNE SALDIRDILAR

İsrail'in, basın ofislerinin bulunduğu binalara saldırılarında 32 medya kuruluşunun ofisleri kullanılamaz hale gelmişti.

Saldırılarda Gazze'de görevini yapmakta olan 10 basın mensubunun yaralandığı, 5 kişinin evinin zarar gördüğü ve ailesinden bir kişinin hayatını kaybettiği aktarılmıştı.

İsrail savaş uçaklarının 15 Mayıs'taki saldırısında ise Associated Press (AP) ve Al Jazeera'nin ofislerinin bulunduğu bir bina yerle bir edilmişti.

Öte yandan İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 200'e çıktı.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.