Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Adana'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında terör örgütü üyelerinin merkez Seyhan ilçesi Reşatbey Mahallesi'ndeki bir otelde toplantılar düzenledikleri belirlendi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu koordinesinde, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda otel sahibi O.K, otel müdürü K.E. ve eşi Z.E. ile resepsiyonist A.K. gözaltına alındı.

AA'nın haberine göre, yapılan çalışmada şüpheli K.E'nin müdür olarak çalışmaya başladıktan sonra otelde örgütsel toplantılar düzenlediği ve örgüt adına faaliyette bulunan şahıslara ve yurtlara erzak yardımında bulunulduğu, firma sahiplerinden gazete aboneliği, öğrenci bursu, kurban bağışı adı altında para toplayarak örgüte finansal destek sağladığı iddia edildi.

Şüpheli K.E'nin terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in çağrısına uyarak Bank Asya'ya para yatırdığı, eşi Z.E'nin de sosyal medya üzerinden örgüt elebaşı hakkında paylaşımlarda bulunduğu ve sohbet toplantılarına katıldığı tespit edildi.

ADİL ÖKSÜZ DE OTELDE TOPLANTI YAPMIŞ

Soruşturma kapsamında, terör örgütünün sözde "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz'ün de beraberindeki kişilerle bu otelde 2016 yılının mart ayı içerisinde konakladığı tespit edildi.

Konakladığı süre boyunca 2 otel personelinin servis yaptığı Öksüz'ün burada örgüt toplantısı düzenlediği belirlendi.

Soruşturmayı derinleştiren Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın toplantıya katılanlar, 15 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişimiyle ilgili herhangi bir konuşmanın geçip geçmediği yönünde araştırma yaptığı da öğrenildi.

KAMERA KAYITLARI SİLİNMİŞ

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında oteldeki kamera kayıtlarının silindiğini, görüntülerin kaydedildiği hard disklerin de hurdacıya satıldığını tespit etti.

Polis tarafından bir hurdacıda bulunan hard disklere el konulurken, oluşturulan özel ekip silinen Adil Öksüz'e ait görüntüleri geri getirmek için çalışma başlattı.

Hard disklerin bir bölümünün incelemesi Adana'da devam ederken, bir bölümü de incelenmek üzere Ankara'ya gönderildi.

İNCİRLİK ÜSSÜ'NDE GÖREVLİ ÖRGÜT ÜYELERİ DE TOPLANTIYA KATILMIŞ

Otelin çevresinde bulunan iş yerlerinin güvenlik kameralarında da Öksüz'ün izini bulmak için incelemeler devam ediyor.

Bu arada, gözaltına alınan sanıklar ve görgü tanıklarının ifadelerinden yola çıkan savcılıkça, Adil Öksüz'ün Adana'da operasyon yapılan otelde, terör örgütünün çeşitli bölgelerdeki mahrem imamları ile 4 ayrı toplantı yaptığı belirlendi.

Öksüz'ün toplantılarına örgütün İncirlik Üssü'nde faaliyet gösteren üyelerinin de katıldığı bildirildi.

Soruşturma kapsamında gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi.