AA

Avrupa'yı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının sayısı her geçen gün yükselmeye, salgının daha fazla yayılmasını önlemek isteyen ülkeler de tedbirlerini artırmaya devam ediyor. 

Belçika’da vaka sayısı 586 artarak 3 bin 401’e ulaşırken, 8 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 75'e yükseldi. Son 24 saatte hastaneye başvuran kişi sayısı ise 335 oldu.

KORONAVİRÜS SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

 

Belçika Sağlık Bakanı Maggie de Block, Flaman bir gazeteye verdiği röportajda, Çin ve Güney Kore’deki durumlar göz önünde bulundurulduğunda, ülkesindeki durumun da yaklaşık 8 hafta daha süreceğini düşündüğünü belirtti.

Adalet Bakanı Koen Geens ise Belçika’daki hapishanelere ziyaretlerin askıya alındığını duyurdu.

Çok sayıda evsize ve başka ülkeye geçiş yapmak için parklarda kalan sığınmacılara ev sahipliği yapan başkent Brüksel, söz konusu kişileri zorla sokaklardan toplayarak bazı merkezlere dağıttı. Brüksel’de bir otelin de sokakta kalan 120 kişiye kapılarını açacağı bildirildi.

Diğer taraftan Belçika, yurt dışında mahsur kalan yaklaşık 30 bin vatandaşını ülkeye geri getirmek için çalışmalar yürütüyor. Belçika Dışişleri Bakanı Philippe Goffin, İspanya, Senegal ve Fas’a tahliye uçaklarının gönderilmesi için yetkililerle irtibatın sürdüğünü açıkladı.

Bu arada, 32 kişinin ölümüne ve 304 kişinin yaralanmasına yol açan 22 Mart Brüksel terör saldırılarının 4’üncü yılı dolayısıyla düzenlenmesi öngörülen tören yapılmadı.

YUNANİSTAN'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Yunanistan'da koronavirüs salgını nedeniyle yarın sabahtan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Başbakan Miçotakis, ülkedeki durumun İtalya'ya benzemesine izin veremeyeceklerini söyledi.

THY BEŞ ROTA HARİÇ YURT DIŞI SEFERLERİNİ DURDURDU

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi Hong Kong, Moskova, Addis Ababa, New York ve Washington dışında tüm yurt dışı seferlerini 27 Mart’tan 17 Nisan’a kadar sonlandıracaklarını açıkladı. Ekşi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kargo seferlerinin devam edeceğini, yurt içi seferlerinin de azalmakla beraber süreceğini duyurdu.

TÜRKİYE'DE 65 YAŞ ÜSTÜNÜN SOKAĞA ÇIKMASINA BAZI İSTİSNALAR GETİRİLDİ

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine ek genelge göndererek, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağına getirilecek istisnaları duyurdu. Buna göre, 65 göre yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar arasında yer almakla birlikte yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak kamu görevlileri/kamu hizmeti yürütenler ile eczacılara valilik/kaymakamlıklar tarafından yasaklama/kısıtlama kararları kapsamında istisnalar getirildi. Türkiye’de 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlara 21 Mart saat 24.00 itibarıyla sokağa çıkmasına yasak getirilmişti.

TTB'DEN SAĞLIK BAKANI'NA 19 SORU

Türk Tabipleri Birliği (TBB) Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya açık bir mektup göndererek, Covid-19 salgınına ilişkin Türkiye’deki durumun “açık ve şeffaf” bir şekilde paylaşılmasını talep etti. TBB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman imzasıyla gönderilen mektupta, şeffaflık ve yetkilerce tam bilgilendirme sağlanmadan toplumun tehlikenin boyutunu kavramasının zor olacağına dikkat çekildi. TBB, mektupta Bakan Koca’ya Türkiye’de tespit edilen vakalara ve hastalığın tedavi sürecine ilişkin 19 soru yöneltti. Tanısı doğrulanmış olguların ikamet ettikleri il ve ilçeler ile yaş ve cinsiyete göre dağılımlarının nasıl olduğu, kaç ilde ve kaç merkezde test yapıldığı, tanısı doğrulanmış olgularda hangi ilaçların kullanıldığı, kaç sağlık personelinin bu hastalığa yakalandığı, sağlık personelini korumaya yönelik alınan önlemler sorular arasında bulunuyor.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Twitter üzerinden bir kampanya başlatarak koronavirüs tanılarının konulabilmesi için yaygın test yapılması talebinde bulundu. "Tespit ve izolasyon hayat kurtarır" sloganıyla başlatılan kampanyada sağlık çalışanlarına düzenli aralıklarla olmak üzere gereksinim duyan tüm yurttaşlara COVID-19 testi yapılması istendi.

 

 

İSPANYA'DAN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

İspanya'nın başkenti Madrid'deki Ifema Kongre ve Sergi Merkezi'nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 5.500 yatak kapasiteli geçici bir hastane oluşturuldu.

BALKANLAR'DA YENİ TEDBİRLER ALDI

Sırbistan'da koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 2'ye yükselirken, vaka sayısı 188'e ulaştı. Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Çin'den başkent Belgrad'a gelen sağlık uzmanları ve ekipmanlarını taşıyan uçağı Nikola Tesla Havalimanı'nda karşıladı.

Bosna Hersek'te ise vaka sayısı 94'e yükselirken, ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu'nda (FBiH) yerel saatle 18.00-05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanması kararı alındı.

Vaka sayısının 253'e yükseldiği Hırvatistan'da ise başkent Zagreb'de 5,3 büyüklüğünde meydana gelen deprem şehirde paniğe yol açtı. Uzmanlar, dışarıya çıkanlara bir buçuk metrelik mesafeyi korumaları çağrısında bulundu.

Arnavutluk, bu gece yarısından itibaren Almanya, Avusturya, İsviçre ve Macaristan'la uçak seferlerini askıya alacağını açıklarken, ülkedeki vaka sayısı 89'a yükseldi.

Kuzey Makedonya'da da bu geceden ititbaren yerel saatle 21.00-06.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Ülkedeki vaka sayısı 85 olarak açıklandı.

Avusturya Sağlık Bakanlığı, vaka sayısının 3 bin 26’ya yükseldiğini, ölü sayısının da 9’a çıktığını bildirdi. Ülkenin Vorarlberg eyaletinde iki belde karantina altına alındı.

Polonya Sağlık Bakanlığı, vaka sayısının 547’ye ulaştığını açıklarken, ülkede akıllı telefonlarda kullanılacak yeni bir uygulama oluşturuldu. Buna göre virüs nedeniyle karantinada olan ya da dışarıya çıkamayan yaşlılara yardım etmek isteyen gönüllüler bu uygulamaya kayıt olarak, bu kişilerin ihtiyaçlarını giderebilecek. Yaşlılar kendilerine en yakın gönüllüyü uygulama üzerinden görebilecek ve onlarla iletişime geçerek, yardım talebinde bulunabilecek.

Çekya’da ise 124 yeni vaka ile vaka sayısı 1047’ye yükseldi. Ayrıca birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde olduğu gibi Çin’den 100 tonun üzerinde maske, solunum cihazı ve virüs test kiti gibi çok sayıda tıbbi malzeme getirildi.

Fransa'da da Kovid-19 salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 562'ye, vaka sayısı ise 14 bin 459'a çıktı.

Paris Emniyet Müdürlüğünce, başkentte serbest dolaşımı zorunlu haller dışında kısıtlayan uygulamaya riayet edilip edilmediği "dronelarla" kontrol ediliyor ve insanlara evlerine dönme uyarısı yapılıyor.

Fransa'nın Alpes Maritimes bölgesinde yerel saatle 22.00 ila 05.00'te sokağa çıkma yasağı getirildi. Alpes Maritimes Valisi Bernard Gonzalez, yaptığı açıklamada, bazı vatandaşların serbest dolaşımın zorunlu haller dışında kısıtlanmasına rağmen hala dışarıda toplanmaya devam ettiğini, bu nedenle sokağa çıkma yasağı getirdiklerini söyledi.

ALMANYA'DA VAKA SAYISI 23 BİNİ GEÇTİ 

Bulgaristan'da ise son 24 saatte 29 yeni vaka tespit edildi, toplam sayısı 171'e ulaştı. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ülkede 13 Mart'ta ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) yasasını veto etti. Radev, veto kararı gerekçelerinde, yönetime denetimsiz bir yetki verilmesi ve basın özgürlüğünün sınırlandırılması gibi sakıncalı durumları gösterdi.

Bulgaristan Maliye Bakanı Vladislav Goranov da "Şu anda demokrasiden söz edilmenin sırası değil." dedi.

Almanya’daki sağlık makamlarının ilettiği ve Johns Hoppkins Üniversitesinin paylaştığı verilere göre, ülkede koronavirüs tespit edilen vaka sayısı 23 bin 42’ye, ölü sayı da 93’e yükseldi.

Romanya'da da bu gece yerel saatle 22.00'den itibaren eczane, market ve veteriner hariç işletmelerin kapatılması kararı alındı. Ülke genelinde 3'ten fazla kişinin bir araya gelmesi de yasaklandı.

Öte yandan virüs bulaşanların sayısı Slovenya'da 383, Slovakya'da 178, Macaristan'da da 131'e yükseldi.

DÜNYA GENELİNDE KORONAVİRÜS VAKALARININ SAYISI 300 BİNİ AŞTI

Fransız haber ajansı AFP’nin hesaplamalarına göre dünya genelinde koronavirüs vakalarının sayısı 300 bin 97’ye yükseldi. 169 ülkeye yayılan virüs nedeniyle Pazar sabahı itibarıyla 12 bin 895 kişi yaşamını yitirdi. Reuters haber ajansı ise dünya genelindeki vakaların sayısını 305 bin bildirdi. Reuters, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 13 bini aştığını duyurdu. Dünya genelinde test yapılmayan kişiler bulunduğuna dikkat çekilerek, vaka sayısının daha yüksek olabileceğine dikkat çekiliyor.

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün en çok etkilendiği ülkelerin başında gelen İtalya’da vaka sayısı 53 bin 578 olarak tespit edildi. Ülkede 4 bin 825 kişi de yaşamını yitirdi. En yüksek vaka sayısı ise 81 bin 54 ile Çin’de kaydedildi. Ülkede 3 bin 261 kişi virüsün yol açtığı akciğer hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Koronavirüs nedeniyle yaşanan ölümlerde üçüncü sırayı ise İran alıyor. 21 bin 638 vakanın tespit edildiği ülkede can kaybı 1685’e yükseldi. Son bir günde ülkede 129 kişi öldü.

 

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri