Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Bağdat yönetiminden, IKBY'ye uçuş yasağı!

    Bağdat yönetimi, IKBY tarafından düzenlenen tartışmalı referandumun ardından Kuzey Irak'a uçuş yapan yabancı havayollarının uçuşlarının askıya alınacağını duyurdu.

    Merkezi yönetimin açıklamasında uygulamanın Cuma günü başlayacağı belirtildi. Lübnan Havayolları, Irak yönetiminin kararına uyacağını duyuran ilk havayolu şirketi oldu.

    Bağdat yönetiminin kararının ardından, Türkiye'den de Erbil ve Süleymaniye'ye yapılan tüm uçuşların durdurulacağı belirtildi. Erbil Başkonsolosluğu, Cuma günü 18.00'de son uçuşun yapılacağını duyurdu.

    Mısır Havayolları, Cuma'dan itibaren Erbil'e uçuş yapmayacağını açıkladı.

    REKLAM

    Başkonsolosluğun resmi Twitter hesabından yayınlanan açıklamada, "Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 29 Eylül Cuma günü yerel saatle 18:00'den itibaren Erbil ve Süleymaniye havalimanlarınagidiş-geliş uçuşların askıya alınacağını bildirmiştir." ifadeleri kullanıldı.

    Açıklamada, "Bu durumda, Türk Hava Yolları, AtlasGlobal ve Pegasus tarafından ülkemizden Erbil ve Süleymaniye'ye yapılmakta olan karşılıklı seferlerin anılan tarihten itibaren gerçekleştirilmesi mümkün olamayacaktır." denildi.

    Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, dün düzenlediği basın toplantısında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) elinde bulundurduğu sınır ve havalimanlarının kontrollerini 3 gün içinde Bağdat'a teslim etmesini istemişti.

    Erbil yönetiminin söz konusu talebi reddetmesi üzerine Irak Sivil Havacılık Kurumu'ndan bu sabah yapılan yazılı açıklamada, yabancı şirketlerin Erbil ve Süleymaniye Havalimanları'na yönelik tüm uçuşlarını cuma gününden itibaren askıya alması talep edilmişti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ