Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Almanya'nın başkenti Berlin'de II. Dünya Savaşı'ndan kalan yarım tonluk bomba nedeniyle bugün çok geniş çaplı bir tahliye gerçekleşiyor. Şehrin merkez tren garı Hauptbahnhof'un hemen yanında bulunan bombanın kontrollü bir şekilde patlatılabilmesi için bu sabah yerel saatle 09.00'dan itibaren binalar boşaltılıyor.

Merkez Tren İstasyonu'nun da bu bölgede yer almasından dolayı yerel saat ile 11.30'dan itibaren bu istasyon kapatılacak. Metro, tramvay ve banliyö trenleri de bombanın etkisiz hale getirilmesine kadar istasyonu kullanmayacak. Halka polisin talimatlarına uyma çağrısı yapıldı. Bombanın etkisiz hale getirilmesi çalışmalarının ardından yerel saat ile 14.00'de Merkez Tren İstasyonu'nun yeniden hizmet vermeye başlamasının öngörüldüğü belirtildi.

Heidestrasse semtinde 800 metre yarı çapı kapsayan alanda tren istasyonunun yanı sıra bakanlık binaları, büyükelçilikler, hastaneler, gizli servis binaları ve müzeler yer alıyor. Büyükelçilik binaları Endonezya ve Özbekistan'a ait.

Askeri Hastane, Federal İstihbarat Teşkilatının (BND) merkez binası, Ekonomi Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığının yanı sıra Charite Hastanesinin bir bölümü de boşaltılacak.

İngiliz yapımı bombanın gün içinde bulunduğu yerden alınması bekleniyor. 1939-1945 seneleri arasında süren savaşta patlamamış binlerce bomba her sene bulunuyor. Almanya'da son olarak bu ay başında yine Berlin'deki merkez tren istasyonunun yakınlarında 100 kiloluk bir bombaya rastlanmıştı. Ülkede yaşayanlar geniş çaplı tahliyeleri daha önce de tecrübe etti. Frankfurt'ta geçen yıl Eylül ayında ortaya çıkarılan 1,5 tonluk bomba nedeniyle 65 bin insan evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Mayıs 2017'de İngiliz yapımı üç bomba için Hannover'dan 50 bin kişi çıkarıldı.
Aralık 2016'da 1.8 tonluk İngiliz bombası yine 50 bin kişiyi bu kez Augsburg'da evlerinden etti.
Mayıs 2015'te Köln'de bir tonluk bomba nedeniyle 20 bin insan evlerinden ayrıldı.
Aralık 2011'de Koblenz'de nüfusun yarısı olan 45 bin kişi tahliye edildi.

Almanya genelinde İkinci Dünya Savaşı'nda kullanılan ve hala toprak altında bulunan binlerce patlamamış bomba olduğu tahmin ediliyor.