Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Bolsonaro'dan meydan okuma!
0:00 / 0:00
Reuters / HABERTURK.COM

Açıklama, Brezilya’nın eski solcu Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın seçim anketlerinde Bolsanaro’nun önüne geçtiği alarmı sırasında geldi.

Bolsonaro, sosyal medya üzerinden yaptığı haftalık konuşmada, ‘‘Seçimi temiz bir şekilde kazanana başkanlık kuşağını teslim edeceğim. Dolandırıcılıkla değil.’’ açıklamasını yaptı.

Bolsonaro’nun yaklaşan devlet başkanlığı seçimlerinde, Brezilya'da ABD’de yaşanana benzer sahnelere tanıklık edebileceği konuşuluyor. 2021’e damgasını vuran ve 6 Ocak tarihinde ABD’de yaşanan Kongre baskınında Trump yanlıları seçimlerde sahtekarlık olduğunu iddia etmişlerdi. Baskın can kayıplarıyla sonuçlanmıştı.

Reuters, Bolsonaro’nun bu tip söylemlerinin Trump ile benzer söylemsel pratikler içerdiğini ve seçimlere meydan okumak için bir zemin hazırlama niteliğinde olabileceğini vurguluyor.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro aynı zamanda, seçimlerde kullanılan teknolojik oy sistemini değiştirmek istiyor. Basılı oy pusulaları için yasa tasarısında bulunan lider, bunun sahtekarlıktan kaçınmak için daha elverişli bir yöntem olduğunu vurguluyor.

Brezilya’da Bolsonaro’nun yasa tasarısı hâlihazırda pek ilgi görmedi. Brezilya’daki uzmanların bu konuda fikir ayrılıkları bulunuyor.

Mevcut elektronik oy kullanma sistemin yerinde kalması durumunda Bolsonaro, insanları "uyardığı’’ bildirdi. Bolsonaro, halkın bunu kabul etmeyeceğini dile getirdi. Satır başlıkları arasında Covid-19 yardım paketlerinin uzatılması da vardı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.