Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Davutoğlu'ndan Erbil'de çarpıcı açıklamalar, Davutoğlu Erbil'de Barzani ile bir araya geldi, Davutoğlu Erbil'de, başbakan'dan erbil'de çarpıcı açıklamalar.

    Resmi temaslarda bulunmak üzere Erbil'e gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'yle görüştü.

    Irak temasları kapsamında dün Bağdat'ta Irak Başbakanı Abadi'yle görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün IKBY Başkanı Mesud Barzani'yle bir araya geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu Irak temasları kapsamında Mesud Barzani'yle düzenlediği ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

    "BU YAPI IRAK'IN GELECEĞİNİN GARANTİSİ"

    Irak ve Kürt bölgesinin güvenliğinin Türkiye için en önemli konular arasında yer aldığını belirten Davutoğlu, "Türkiye, Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her desteği verecektir" dedi.

    Davutoğlu, Irak'taki siyasi yapılanma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Irak'ta kimse siyasi yapıdan dışlanmamalı herkes temsil gücüne ulaşmalı" cümlelerine yer verdi.

    Başbakan Davutoğlu, "Irak'ta bütün etnik, mezhebi, dini grupların hak ettiği temsil gücüne ulaştığı, herkesi kapsayan bir siyasi yapının oluşması hepimizin tercihidir ve bu yapı Irak'ın geleceğinin garantisidir" açıklamasında bulundu.

    Enerji anlaşması konusunda da görüşmelerin devam ettiğini belirten Davutoğlu, "Enerji konusunu detaylı olarak ele aldık, herkes akıllı davranırsa herkes akıllı çıkar" dedi.

    Peşmerge'nin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçişi ile ilgili bir soruya ise "Peşmerge güçlerinin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçişi aramızda var olan güvenin bir yansımasıdır" şeklinde yanıt verdi.

    Davutoğlu şöyle konuştu:

    "Irak'ın bütün olarak güvenliği Türkiye için hayatidir. Kendi güvenliğimizi doğrudan ilgilendiren hayati bir konudur. Türkiye Kürt bölgesinin güvenliği için tüm desteği verecektir. Bizim için hem stratejik hem de tarihi bir konudur. Eğitim konusunu da ele aldık. Bundan sonra güvenlik alanında vereceğimiz destek devam edecektir. Kobani’ye Peşmerge’nin geçişine izin vermemiz aramızdaki güvenin göstergesidir. Çünkü bu bölgeler hem bize hem Kürdistan bölgesel yönetimine komşu. Dolaysıyla bütün bu konuları ortak ele almamız çok doğal. Gerektiği zaman birlikte tedbir almaya devam edeceğiz.

    Enerji dosyası öyle bir dosya ki akılcı davranırsak herkes kârlı çıkar. Türkiye’nin enerji ihtiyacı açıktır ve Türkiye her zaman sözlerinde durmuştur.

    "HAKAN FİDAN'IN EŞLİK ETMESİ NORMAL"

    Buradaki atmosferin ümit verici olduğunu söyleyebilirim. Sayın Hakan Fidan’ın bana eşlik etmesi gayet doğaldır. Güvenlik söz konusu olan her yerde istihbaratın olması gayet doğaldır. Bu çerçevede hem Bağdat’ta hem Erbil’de gerekli mercilerle görüşüp bize bilgi vermiştir."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ