Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya ABD Temsilciler Meclisi, TikTok'un ülkede yasaklanmasını mümkün kılan tasarıyı kabul etti | Dış Haberler

    ABD Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada, 352 "evet" oyuna karşı, 65 "hayır" oyu alan "Amerikalıları Yabancı Düşmanlarca Kontrol Edilen Uygulamalardan Koruma Yasası" başlıklı tasarı kabul edildi.

     ABD: Ya satacak ya yasaklanacak!
    ABD: Ya satacak ya yasaklanacak! Haberi Görüntüle

    Tasarı, TikTok'un Çinli ana ortağı ByteDance şirketinin firmayı satmasını, aksi takdirde TikTok'un ilgili uygulama marketlerinden 5 ay süreyle veya tamamen yasaklanmasını öngörüyor.

    Ezici çoğunlukla kabul

    Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak oylarıyla kabul edilen tasarıya destek verenler, Pekin merkezli ByteDance firmasının TikTok aracılığıyla elde ettiği Amerikan vatandaşlarına ait bilgilerin Çin yönetimine iletildiğini savunuyor.

    REKLAM
     Trump'tan TikTok çıkışı: "Çocuklar çıldırır"
    Trump'tan TikTok çıkışı: "Çocuklar çıldırır" Haberi Görüntüle

    Tasarıya karşı çıkan Kongre üyeleri, TikTok'un veri toplayıp Çin'e ilettiği iddiasının ispata muhtaç olduğunu ve uygulamanın yasaklanmasının "ifade özgürlüğünü" kısıtlama anlamına gelebileceğini ileri sürüyor.

    TikTok'un yönetimi ise bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve ABD'de diğer sosyal medya platformları gibi tamamen Amerikan yasalarına göre çalıştıklarını iddia ediyor.

    Tasarının Temsilciler Meclisinde büyük çoğunlukla geçmesinin ardından, gözler tasarının gönderildiği Senatoya çevrilmiş durumda.

    Biden'dan Senato'ya çağrı

    ABD Başkanı Joe Biden ABD Senatosu'ndan, TikTok'un Çinli sahibi ByteDance'a uygulamanın ABD'deki varlıklarını elden çıkarması ya da yasakla karşı karşıya kalması için yaklaşık altı ay süre tanıyan ve ABD Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen yasa konusunda hızlı bir şekilde harekete geçmesini istedi.

    Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre, Beyaz Saray'ın Demokratlar tarafından kontrol edilen Senato'ya mevzuatta yapılacak olası değişikliklerle ilgili teknik destek sağlayacağını söyledi.

    ABD Başkanı Joe Biden daha önce tasarıyı masasına gelmesi durumunda, ulusal güvenlik hassasiyeti nedeniyle imzalayacağını açıklamıştı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ