Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Alman yayın kurumu NDR'de yer alan haberlere göre, Bremen kenti yakınlarındaki Groß Mackenstedt kasabasında geçen yıl haziran ayında Real Süpermarket yakınlarında bir para nakil aracını soymaya çalışan üç kişi büyük olasılıkla eski RAF'in (Rote Armee Fraktion) yıllardır aranan üyeleri Daniela Klette, Volker Staub ve Burkhard Garweg.

BBC'nin haberine göre; polis, olayda soyguncuların bir kamyonetle zırhlı aracın önünü kestiklerini, maskeler ve kamuflaj kıyafeti giyen soyguncuların yanlarında iki kalaşnikof silah ve el bombası atmaya yarayan bir cihaz bulunduğunu belirtti.
NDR, bir süpermarketin otoparkında gerçekleşen olayda, araçtaki iki güvenlik görevlisinin yara almadan kurtulduğunu ifade etti. Daha sonra üç el ateş açıldığı kaydedildi.

PARMAK İZLERİ BULUNDU

Polisin açıklamasına göre soygunda kullanılan araçta üç zanlıya ait parmak izi bulundu.
Üç zanlı 1993 yılında Hessen Eyaleti'ndeki Weiterstadt Cezaevi'ne bombalı saldırı düzenlemişti. O dönemde de polis zanlıların DNA'larına rastlamıştı.

ÖRGÜT 1988'DE KENDİNİ FESHETMİŞTİ

20 Nisan 1998 tarihinde RAF'ın logosuyla yayınlanmış bir mektupta örgütün dağıldığı açıklanmış, ardından örgüt içinde bazı üyeler yeraltına çekilmişti. Bu kişiler arasında Klette, Staub ve Garweg de vardı.
Kızıl Ordu Fraksiyonu, 1998'de yayınladığı bildiriyle "şehir gerillası faaliyetlerine son verdiğini" açıklayarak kendini feshetmişti.

Uzmanlar, eski RAF militanlarının para sıkıntısı çektiklerini ve soygunların ardında şehirlerde yeni bir gerilla savaşı başlatmak gibi bir amaç olmadığını söylüyor.