Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fas, Marakeş kentinde 6-7 Nisan’da gerçekleşecek Arap Birliği zirvesine ev sahipliği yapmayacağını açıkladı. Bunun üzerine Moritanya'ya zirveye ev sahipliği yapması teklif edildi. Moritanya’nın da bunu istememesi durumunda tüzük gereği Mısır ev sahipliği yapacak.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed bin Hilli’nin Fas yönetiminden kararlarıyla ilgili bir açıklama beklediklerini söylemesinin ardından Fas Dışişleri Bakanı bir açıklama gönderdi. Buna göre Rabat yönetimi, Arap Birliği’ni her ne kadar bir birlik gibi davransa da bir birlik olmamakla, Arap liderleri sorunlar karşısında somut adımlar atmamakla suçladı. Fas, zirvenin sıradan kararlar alınan bir toplantıdan öteye gitmeyeceğini de düşünüyor.

Rabat yönetimi, 11 Şubat'ta Arap Birliği Genel Sekreterliğinden Marakeş'te yapılacak zirvenin 29-30 Mart yerine 6-7 Nisan'da gerçekleştirilmesini istemiş, bu talep birlik tarafından onaylanmıştı. Fas Dışişleri Bakanı Salahaddin Mizvar, Cuma günü de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'yi telefonla arayarak, ülkesinin zirveye ev sahipliği yapamayacağını bildirmişti.

AA