Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Cumhuriyetçi Parti’den Donald Trump’a 'ırkçılık' tepkisi

    ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre’deki iki lideri Senatör Mitch McConnell ve Paul Ryan, partinin başkan adayı olmak için yarışan Donald Trump’a “ırkçı Ku Klux Klan örgütünü kınamakta ve desteğini reddetmekte gönülsüz davrandığı” gerekçesiyle sert tepki gösterdi.

    Senato’nun çoğunluk lideri McConnell, milyarder iş adamının Ku Klux Klan ve lideri David Duke ile ilgili “ikilemde kaldığını” söyledi. McConnell, “Şunu açıkça belirteyim. Biz Senato’daki Cumhuriyetçiler olarak David Duke ve Ku Klux Klan örgütünü kınıyoruz” dedi.

    ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan da Cumhuriyetçilerin başkan adayı olmak isteyen birinin ırkçılığı en baştan reddetmesi gerektiğini belirtti. Her şeye rağmen başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi adayı destekleyeceğini kaydeden Ryan, şunları söyledi:

    “Yine de ülkemize ve partimize ters düşen bir şeyler gördüğümde sesimi yükselteceğim. Biri Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olmak istiyorsa bir şeylerden kaytarmaması, oyun oynamaması gerekir. Bu kişi bağnazlık temelli her grubu ya da davayı reddetmeli.”

    Irkçı örgüt Ku Klux Klan’ın lideri David Duke, New Yorklu milyarder iş adamı Donald Trump’ı başkanlık yarışında destekleyeceğini açıklamış, Trump ise katıldığı bir televizyon programında Duke’un desteğini reddetmediği için eleştirilerin hedefi olmuştu.

    Trump, eleştirilerin ardından desteği kabul etmediğini açıklamış, televizyon programında kullanılan “kötü kulaklığın” kurbanı olduğunu savunmuştu.

    Ryan ve McConnell, geçen yıl da ABD’ye Müslümanların alınmaması gerektiğini söyleyen Trump’ın bu planını kabul edilemez bulmuştu.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ