Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bolivya lideri Morales, Brezilya'da yaşanan siyasi kriz nedeniyle UNASUR bünyesinde acil bir toplantı düzenlenmesini istedi.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Brezilya'da yaşanan siyasi kriz nedeniyle Güney Amerika Uluslar Topluluğu (UNASUR) bünyesinde acil bir toplantı düzenlenmesi çağrısı yaptı.

Bolivya'nın resmi haber ajansı ABI'de yayınlanan habere göre, Morales, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile eski Devlet Başkanı ve yeni Hükümet Genel Sekreteri Luiz Inacio Lula da Silva hakkında yürütülen kanuni takibat konusunda UNASUR’un net bir tavır belirlemesini talep etti.

Bolivya İletişim Bakanlığının resmi Twitter hesabından yapılan "Brezilya'da barış ve demokrasiyi savunmak için UNASUR'da acil toplantıya ihtiyacımız var" açıklamasıyla da Morales'in çağrısı yinelendi.

Brezilya hükümetinden dün yapılan açıklamada, Cuma günü alınan Lula’nın Rousseff kabinesinde görevine başlamasını engelleyen Yüksek Mahkeme kararının temyize götürüleceği belirtilmişti.

Brezilya'da geçen hafta, hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın, hükümet genel sekreteri olarak atanmasının protesto edildiği gösterilere yaklaşık 3 milyon kişi katılmıştı.

Devlet Başkanı Dilma Rousseff karşıtları, iki hafta önce hakkında yolsuzluk soruşturması açılan Silva'nın, hükümet genel sekreterliğine atanmasının kendisini dokunulmazlıkla korumak için atılan bir adım olduğunu iddia etmişti.

Toplumun uydurma bilgiler, yanlış uygulamalar, anayasal güvencelerin ihlal edildiği iddiaları ve olayların abartılmasıyla provoke edildiğini söyleyen Rousseff, "Darbeler bu şekilde başlar" açıklamasında bulunmuştu.