Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington'daki Brookings Enstitüsü'nde düzenlenen panelde konuştu. Diyarbakır'daki bombalı saldırıyı kınayan Erdoğan, "Saldırılar terörle mücadeleyi kesintiye uğratmayacak" dedi.

İfade özgürlüğünün genişletilmesi için düzenlemeler yapıldığını kaydeden Erdoğan, "Türkiye maruz kaldığı terör tehditleriyle mukayese edildiğinde hak ve özgürlükler bakımından dünyada Türkiye'den daha iyi standartlarda olan bir ülke yoktur." şeklinde konuştu.

Terör örgütleriyle aynı kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "PYD, DAEŞ'e karşı savaşıyor, iyi teröristtir' anlayışı yanlıştır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: 

"TERÖR ÖRGÜTÜ KÖŞEYE SIKIŞTIKÇA KİRLİ YÜZÜNÜ İFŞA EDİYOR"

Diyarbakır'da gerçekleşen saldırıyı lanetliyorum. Hayatını kaybeden polislere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. 

Terör örgütü köşeye sıkıştıkça kirli yüzünü ifşa etmektedir. Saldırılar terörle mücadeleyi kesintiye uğratmayacak.

"DÜNYADA 1. SIRADAYIZ"

Etrafımızdaki krizler insan odaklı yaklaşımımızı etkilemeyecek. Yardımlar bakımından Türkiye dünyada 3. sıradadır.

Milli gelire oranla değerlendirecek olursak dünyada 1. sıradayız.

"DÜNYADA DAHA İYİ BİR ÜLKE YOKTUR"

İfade özgürlüğünün genişletilmesi için düzenlemeler yaptık. 2013’te bizzat açıkladığım demokratikleşme paketiyle önemli mesafe kaydettik. Bu süreç demokratikleşmeden uzaklaşma olarak görülüyorsa ortada çok ciddi ve bizden kaynaklanmayan bir durum vardır.

Türkiye maruz kaldığı terör tehditleriyle mukayese edildiğinde hak ve özgürlükler bakımından dünyada daha iyi standartlarda olan bir ülke yoktur.

"SORUMLUSU SURİYE'DEKİ DİKTATÖRDÜR"

Ülkelerini terk eden 6 milyon Suriyeli'nin yarısı Türkiye'ye sığındı. Suriyeli mültecilere 10 milyar dolar yardımda bulunduk. Suriye'deki krizlerin sorumlusu Suriye'deki diktatördür.

"PKK'NIN DAEŞ'LE MÜCADELESİ YOKTUR"

DAEŞ terör örgütü rejimin büyüttüğü bir örgüttür. PKK'nın kendi planı dışında DAEŞ'le mücadelesi yoktur, bu yalandır. DAEŞ ve PKK'nın saldırılarında parçalanan bedenler tüm dünyanın bedenini yaralamalıdır. 

"BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASI ŞARTTIR"

Filistinli kardeşlerimizin çektiği acılara kayıtsız kalmadık. Bağımsız bir Filistin devletinin kurulması şarttır. İsrail ile ilişkilerimizin gelişmesini bekliyoruz. İlişkilerin sorun alanlarını daraltarak gelişmesini bekliyoruz.

"PYD, DAEŞ'E KARŞI SAVAŞIYOR, İYİDİR" ANLAYIŞI YANLIŞ

Terör örgütleriyle aynı kararlılıkla mücadele edilmeli. "PYD, DAEŞ'e karşı savaşıyor, iyi teröristtir" anlayışı yanlıştır. Gaziantep'te yakaladığımız teröristi Belçika'ya bildirdik. Fehriye Erdal hala bize teslim edilmedi. Brüksel'de dolaşıyor. 

Hiçbir semavi dinin terörle bağdaştırılmasını kabul edemeyiz.

ERDOĞAN, SORULARI YANITLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmanın ardından soruları yanıtladı.

Erdoğan'ın sorulara verdiği yanıtlardan satır başları: 

Tutuklu gazeteci olduğu iddia edilen 52 isim, başta terör suçları olmak üzere birçok suçtan temyiz aşamaları da tamamlanmak suretiyle cezası kesinleşen isimlerdir. Tutuklu gazeteci olduğu iddia edilen sadece 7 isim vardır. Sadece 2’sinin sarı basın kartı vardır. Bunlar da bizi aldatmasın. 7 isimden 4’ü PKK terör örgütüne üye olmak, 3’ü ise FETÖ terör örgütüne üye olmaktan yargılanmaya devam ediyor.

FETÖ nedir açıklayayım. O da milli güvenlik strateji belgesiyle illegal faaliyetler gösteren bir örgüt. Bunun bir diğer yanıtı, cezaevlerinde anayasa ile teminat altına alınan basın hürriyeti altına hükümlü hiçbir gazeteci yoktur. Bunlar buralarda farklı şekilde ifade ediliyor.

İçeri girerken bağıran çağıranları gördüm. Bu işi bildikleri için bağırıp çağırmıyorlar. Türkiye ilk defa yapılmış bir cumhurbaşkanlığı seçiminde, yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Erdoğan’a karşı burada illegal bir görüntü sergiliyorlar. Şu anda yüzde 52 desteğe sahip olan Erdoğan diğer adaylardan bir tanesi ki en yakın olan yüzde 35 almıştır, arada 17 puan var, 14 partinin desteği olmasına rağmen almıştır.