Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, güvenlik güçlerinin, ülkedeki gösteriler nedeniyle yorgun düştüğünü belirterek perşembe günü protesto gösterisi düzenlemek isteyen sendikalara sorumluluk çağrısında bulundu.

BFM TV kanalına konuşan Cazeneuve, "Benim önerim ortak çözüm bulunabileceği yönünde. Bütün talepler karşılıklı anlayış çerçevesinde dile getirilebilir. Herkesi sorumluluğa davet ediyorum. Zira güvenlik tehditleri konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Polisler bu gösteri yoğunluğu karşısında yorulmuş durumda." diye konuştu.

Öte yandan, CGT ve FO işçi sendikalarının temsilcileri, gösteriler öncesinde Paris Valiliği yetkilileriyle bir araya geldi.

Valilikten dün yapılan yazılı açıklamada, yeni çalışma yasa tasarısı protestoları kapsamında, perşembe günü Bastille Meydanı'ndan Nation Meydanı'na yürüyecek grubun, tek bir noktada toplanarak başka bir yere yürümemesi gerektiği belirtilmişti.

Fransa genelinde 14 Haziran'da düzenlenen son protestolarda, polis ve göstericiler çatışmış, 27'si polis 40 kişi yaralanmıştı.

Göstericiler yürüyüş güzergahında bulunan Necker Çocuk Hastanesinin camlarını kırmış, birçok iş yerine zarar vermişti.

Tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Sendikalar ve işçi örgütleri, hükümetin tasarıyı çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını belirtiyor.

AA