Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İskoçya bölgesel hükümeti, yeni bir bağımsızlık referandumuyla ilgili yasa taslağını yayınladı.

Yasa taslağında, referandum kampanya süreci, oy verme işlemi ve oyların sayılması gibi teknik teklifler ortaya konuldu.

Referandum sorusu ve katılım yaşı gibi konuların bir önceki referandumla aynı olması gerektiğinin belirtildiği yasa taslağı, yeni bir referandumun kesin olarak yapılacağı anlamına gelmiyor. Taslakta yer alan teklifler gelecek yıl ocak ayına kadar kamuoyunun tartışmasına açılacak.

İskoçya bölgesel hükümetinin Başbakanı ve ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisinin (SNP) lideri Nicola Sturgeon, Avrupa Birliğinde (AB) kalmak isteyen İskoçya'nın Brexit halinde yeni bir bağımsızlık referandumu yapmaya hazır olması gerektiğini söylemişti.

Sturgeon ayrıca İskoçya'nın bağımsızlık konusunu Birleşik Krallık AB'den ayrılmadan önce tekrar gözden geçirmesi gerektiğini ifade etmişti. Nicola Sturgeon'ın gelecek hafta Londra'da İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşmesi bekleniyor.

İskoçya’daki seçmenler, 23 Haziran'da yapılan AB referandumunda yüzde 62 ile birlikte kalınması yönünde oy vermişti. İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık halkının ise yüzde 52'si AB'den çıkış yönünde oy kullanmıştı.

İskoç halkının yüzde 55'i, 2014'te yapılan bağımsızlık referandumuyla Birleşik Krallık'ta kalma kararı vermişti.

AA