Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fransa'da çalışma koşullarını protesto eden polisler, gece saatlerinde yine izinsiz eylem yaptı.

Başkent Paris'te geçen pazartesi gecesinden bu yana dördüncü kez gösteri yapan polisler, Eyfel Kulesi'nin karşısındaki Trocadero Meydanı'nda toplandı. Eyleme yaklaşık 500 polis katıldı.

Çoğu sivil kıyafetleriyle eyleme gelen grup, genelde gizli operasyonlarda kullanılan "police" yazılı pazubantları taktı. Bazı polislerin, yüzlerini çeşitli örtülerle gizlediği görüldü.

Fransa Milli Marşı'nı söyleyen grup, zaman zaman İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'u istifaya çağıran sloganlar attı.

Polisler, Paris ve bazı banliyölerinin yanı sıra ülkenin pek çok şehrinde de gösteri düzenledi.

Fransız polisi, ilk olarak pazartesi gecesi Champs-Elysees Meydanı'nı yaklaşık 400 polis aracıyla kapatarak çalışma şartlarını protesto etmişti. Emniyet Genel Müdürlüğünün bu gösteriyle ilgili soruşturma başlatmasının ardından bir grup polis, salı gecesi bu kez Evry banliyösünde protesto eylemi düzenlemişti. Eylemin merkezi çarşamba gecesi Republique (Cumhuriyet) Meydanı olmuştu.

Son dönemde polislere yönelik bazı silahlı saldırılar, sendikalarının sert tepkisine yol açmıştı. Polis sendikaları, ülke genelinde son dönemde artan terör saldırıları yüzünden sürekli fazla mesaiye kalınmasından ve polisin kendisini koruması için yeterli fiziksel araç ve gereçten yoksun olmasından şikayet ediyor ve Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmek istiyor.

Hükümet yetkilileri ise polis gösterilerini, 2017 yılında tamamlanacak cumhurbaşkanlığı seçim süreci kampanyalarına "malzeme olduğu" gerekçesiyle eleştiriyor.

AA