Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Erdoğan'ın hediyeleri Gazze'de dağıtılıyor

    Filistin Sosyal İşler Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Gazze'deki "yetim ve fakir çocuklara" hediye edilen bisikletlerin dağıtımına devam etti.

    Dağıtım töreninde AA muhabirine konuşan Bakanlık Vekili Yusuf İbrahim, Türkiye'nin gönderdiği yardım gemilerinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gazzeli çocuklar için hediye ettiği bisikletlerin bir kısmını daha dağıttıklarını söyledi.

    İbrahim, geçen kurban bayramında yardım gemisindeki 1000 bisikletten 100'ünün dağıtıldığını hatırlatarak, kalan kısmının da "yetimlere, ihtiyaç sahiplerine, kırsal bölgelerde oturan ve İsrail hapishanelerindeki tutuklu Filistinlilerin çocuklarına" verileceğini belirtti.

    Türkiye'den gönderilen yardım gemilerindeki malzemelerin, Türk Kızılayı ve diğer yardım kuruluşlarının koordinasyonuyla dağıtıldığını söyleyen İbrahim, şu ana kadar 165 bin Filistinli ailenin söz konusu yardımlardan istifade ettiğini dile getirdi.

    İbrahim, Türkiye'nin gönderdiği yardımların Filistinlilerin sıkıntılarını hafifletmede çok önemli rol oynadığını vurgulayarak, yardımları mümkün olan en fazla sayıdaki ihtiyaç sahibine ulaştırmak için çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.

    Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine insani yardım götüren "Eclips" adlı ikinci gemi, eylül ayında İsrail'in Aşdod Limanı'na ulaşmıştı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda hazırlanan gemide, 2 bin 500 ton insani yardım malzemesi bulunuyordu.

    Türkiye'den Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan ilk gemi ise 3 Temmuz'da Aşdod Limanı'na demir atmıştı. "Lady Leyla" adlı gemide pirinç, şeker ve un gibi temel gıda maddelerinin yanında giysi, ayakkabı ve çocuklar için oyuncaklardan oluşan yaklaşık 11 bin ton yardım malzemesi bulunuyordu.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ