Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

12 yaşındayken çekilmiş bir fotoğrafı dünyaca ünlü dergi National Geographic'in kapağına çıkan ve bu fotoğrafla ünlenen Sharbat Gula, Pakistan'da tutuklandı.

Şu anda 40'lı yaşlarında olan Gula'nın, Pakistan'da kimlik belgesinde sahtecilik suçundan tutuklandığı belirtildi. Gula'nın 2014'te sahte belgeler kullanarak Şerbet Bibi ismiyle Pakistan kimliği aldığı ancak yapılan araştırmanın ardından durumun anlaşılması üzerine tutuklandığı belirtildi. 14 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalan Gula'nın bunun yanı sıra 3000 ile 5000 dolar arasında para cezasına da çarptırılabileceği belirtildi.

Peshawar'daki Nasir Bagh mülteci kampında 1984'te çekilmiş fotoğrafı, National Geographic'in Haziran 1985 sayısının kapağına çıkan Sharbat Gula bu fotoğrafla ünlenmişti. Dergi daha sonra Gula'nın hayatını anlatan bir belgesel yapmış ve Gula'dan 'Afgan Savaşı'nın Mona Lisa'sı" şeklinde bahsetmişti.

Gula, fotoğraf çekildikten sonra uzun bir süre anonim olarak kalmayı başarmış ancak 2002'de yeniden bulunmuştu. Gula'nın 2002'de bir Afgan köyünde fırıncı ile evli olduğu ve 3 çocuğu olduğu medyada yer almıştı.

NATIONAL GEOGRAPHIC'İN GELMİŞ GEÇMİŞ EN ÖZEL FOTOĞRAFLARI!


HABERTURK