Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Reuters

Güney Kore'de mahkeme, ülkenin en büyük holding şirketi Samsung Group'un rüşvet skandalından dolayı soruşturma geçiren başkanı Jay Y. Lee'nin tutuklanmasına gerek olmadığına hükmetti.

Ancak soruşturmayı yürüten özel savcının makamından davanın kapatılmayacağı yolunda gelen açıklama, Lee'nin geçici bir süre için özgür kalabileceğini gösteriyor.

Savcılık Lee'nin tutuklanmasa da, hakkındaki rüşvet verme, zimmetine para geçirme ve yalan ifade verme suçlamalarının devam ettiğini bildirdi.

Lee'nin karıştığı skandal, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-Hye'nin de karıştığı büyük bir skandalın parçası.

Güney Kore parlamentosu Park'ın cumhurbaşkanlığından alınmasına karar vermişti. Ancak bu karar anayasa mahkemesinin onaylaması halinde kesinleşecek.

Güney Kore başsavcılığı, ülkenin en büyük sanayi kuruluşu olan Samsung Group'un başkanı hakkında, Cumhurbaşkanı Park Geun-Hye'nin bir dostuna rüşvet verme suçlamasıyla tutuklama kararı istendiğini açıkladı.

Samsung Başkanı Jay Y. Lee, geçen hafta 22 saat süren sorgulamadan geçmişti. Savcılık, parlamentonun Cumhurbaşkanı
Park'ın görevine geçen ay son vermesiyle sonuçlanan bir yolsuzluk skandalını çözmeye çalışıyor.

Özel savcılık, Lee'yi 43 milyon won (36.42 milyon dolar)tutarında rüşveti, Park'ın yakın arkadaşı ve skandalın baş kişisi olan Choi Soon-sil'e ödemekle suçluyor. Babasının 2014 yılında hastalanması üzerine Samsung Group'un fiilen başına geçen Lee, aynı zamanda zimmetine para geçirmek ve yalan ifade vermekle de suçlanıyor.

Seul mahkemesi Çarşamba günü, savcılığın tutuklama talebine onay verip vermeyeceğini kararlaştıracak. Samsung Group'un önde gelen şirketi ve dünyanın en büyük akıllı telefon imalatçısı Samsung Electronics'in hisseleri bugün yüzde 2.3 düşüş gösterdi.

Güney Kore aylardır siyasi bir kriz içinde. Aralık ayında Park'ın görevine son veren parlamentonun bu kararı eğer anayasa
mahkemesinde de onaylanırsa,iki ay içinde başkanlık için yeni seçim yapılacak. Birleşmiş Milletler'in bir önceki genel sekreteri Güney Koreli diplomat Ban Ki-moon'un başkanlık için aday olması bekleniyor.