Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Almanya Dışişleri Bakanlığı Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi'nin dün Kudüs'ün doğusunda 566 yeni konut inşasına onay vermesini endişeyle takip ettiklerini duyurdu.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, bu kararın İsrail'in yeni yerleşim birimleri inşası tartışmalarına denk gelmesinin zamanlamasına dikkat çekildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu gelişmeyi büyük bir endişeyle takip ediyoruz ve duruşumuzu tekrar tekrar açıkça ifade ediyoruz, Kudüs'ün doğusu dahil yeni yerleşim birimleri inşası uluslararası hukukun ihlalidir. Böylece İsrail ile Filistin arasındaki iki devletli çözümün temellerini oluşturacak müzakereleri ve kalıcı barışı tehlikeye sokmaktadır.''

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in işgal altında tutmakta olduğu Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerde 560 yeni konut inşasına onay vermesini kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in işgal altında tutmakta olduğu Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerde 560 yeni konut inşasına onay vermesi ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İsrail'in işgal altında tutmakta olduğu Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerde 560 yeni konut inşasına onay vermesini kınıyoruz. Yasa dışı yerleşim faaliyetlerini kınayan ve bu faaliyetlerin iki devletli çözüm zeminini tahrip ettiğini kayıt altına alan 2334 sayılı ve 23 Aralık 2016 tarihli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına rağmen, İsrail'in söz konusu siyasetini sürdürmesi, bu ülkenin uluslararası hukuku ve uluslararası toplumu hiçe sayan tutumunun yeni bir göstergesidir."

İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi, Doğu Kudüs'e 560'tan fazla yerleşim birimine izin verilmesini onayladı.

Reuters'ın haberine göre onay, ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinden iki gün sonra verildi.

Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi Başkanı Meir Turgeman, İsral radyosuna yaptığı açıklamada onayların Obama yönetimi görevi devredene kadar askıya alınmış olduğunu söyledi.

Obama, İsrail'in Filistin topraklarında yerleşim birimlerine eleştirel yaklaşıyordu.