Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

İngiltere Başbakanı Theresa May, Kraliçe 2. Elizabeth’in yeni yasama yılını açmasının ardından parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, Londra'da önceki gün yaşanan İslamofobik terör saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kentin kuzeyindeki Finsbury Park semtinde yaşanan saldırının hedefinin Müslümanlar olduğunun altını çizen May, "Bu saldırı, terör, aşırılık ve nefretin birçok şekli olabileceğine yönelik acı ve mide bulandırıcı bir hatırlatma oldu. Sorumlusu kim olursa olsun, bu kişilerle mücadele konusundaki kararlılığımız aynı olmalı." diye konuştu.

May, saldırıda "kutsal ayda ibadethanelerinden çıkan cemaatin hedef alındığını" vurguladı.

KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLEDİ

Başbakan May, kentte geçen hafta 24 katlı sosyal konutta yaşanan yangınla ilgili olarak da kamuoyundan özür diledi.

May, 79 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin evsiz kaldığı yangının ardından devletin mağdurlara yardım konusunda başarısız olduğunu itiraf ederek, "Yangının sonrasındaki ilk saatlerde ailelere verilen destek yeterli değildi. İnsanlar, eşyaları olmadan, başlarını sokacakları bir evleri olmadan, ne yaşandığına, ne yapmaları gerektiğine, nereden yardım alacaklarına dair temel bilgi sahibi olamadan öylece kalakaldılar." diye konuştu.

İnsanlara, devlete en fazla ihtiyaç duydukları anda yardım edilemediğinin altını çizen May, "Bu, yerel ve ulusal seviyede, devletin başarısızlığıydı. Başbakan olarak, bu başarısızlıktan dolayı özür dilerim." ifadesini kullandı.

May'in konuşması esnasında muhalefet sıralarında "istifa" seslenişleri duyuldu.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn de hükümeti hem yangın hem de son aylarda yaşanan terör saldırılarının önlenememesinden dolayı eleştirdi.

Corbyn, kendi seçim bölgesi içindeki Finsbury Park'ta yaşanan İslamofobik terör saldırısını da kınadı.

İngiltere son zamanlarda en büyük felaketlerden birini yaşamış Grenfell Tower'daki yangında 79 kişi hayatını kaybetmişti. Londra'da yanan binada ikamet ettikleri evi yok olmuş her aileye 5 milyon Pound'luk fondan en az 5 bin 500 Pound verileceği açıklanmıştı.