Abbas, televizyonda yaptığı halka sesleniş konuşmasında, Hamas'ın Gazze'deki, aralarında Yaser Arafat'ın konutunun da bulunduğu hükümet sembollerine saldırmak suretiyle "ulusal proje" yerine kendi "karanlıklar projesini" uyguladığını söyledi.

Hamas'ı Gazze'de kendi devletini kurmaya çalışmakla suçlayan Abbas, bunun Filistin'in bağımsız devlet kurma umuduna darbe vuracağını söyledi.

Çatışmayı "daimi diyalog" yoluyla önlemeye çalıştığını söyleyen Abbas, bunun yerine Filistinli güvenlik liderlerine suikastlara tanık olduklarını belirtti.

Ulusal birlik hükümetini dağıtmasından sonra yaptığı bu en sert konuşmada Abbas, "Bu kanlı teröristlerle dialog yok" diyerek Hamas'ı darbeye yeltenmekle suçladı.

Çatışmanın sürdüğünü belirten Abbas, şöyle konuştu:

"Bu, milli proje ile Gazze'de kurulmaya çalışılan Gazze Krallığı arasındaki bir çatışmadır. Amaçlarına ulaşmak için cinayet ve suikast yöntemlerini kullananlarla hukuk kurallarını kullananlar arasındaki çatışmadır."

Hamas'ı, geçen ay Gazze'ye yapmayı planladığı seyahat esnasında kendisine suikast düzenlemeye çalışmakla da suçlayan Abbas, suikastın, otomobilinin geçtiği yolun altına tünel kazarak, 250 kilo patlayıcı yerleştirmek suretiyle yapılmasının planlandığını söyledi.

Bu planla ilgili video kasetlerin elinde olduğunu söyleyen Abbas, "bu karanlık hareketin" ne kadar ileri gittiğini göstermek amacıyla kasetleri tüm Arap ülkelerine gönderdiğini söyledi.

Abbas, Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal'i de bu suikast komplosunun bir parçası olmakla suçladı.

(AP-ATK-MOC)

20.06.2007 19:58:29