HABERTURK.COM DIŞHABERLER SERVİSİ

Resmi ziyaret için Slovenya'da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Solvenya Başbakanı ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. 

Basın toplantısında Başbakan Erdoğan'a dün yapılan Fransa seçimleri de vardı. Erdoğan konuyla ilgili şunları söyledi 

HİÇBİR ZAMAN FRANSA İLE DÜŞMAN OLMADIK"
"Fransa'da henüz seçim süreci bitmiş değil. Haziran ayında da parlamento seçimleri yapılacak. Şu anda yapacağımız açıklama yanlış olur. Ama ilkemizi açıklamak isterim. Biz hiç bir zaman Fransa ile düşman olmadık. Sarkozy'nin takındığı tavırda sona ana kadar biz sabır ettik.

"Sarkozy geldiken sonra, Merkel'le birlikte liderler zirvesine gitmemizi engelledi. Son tavrı kabul edilebilir değildi biz de tavrımız ortaya koyduk."

"Ermeni iddiaları konusunda biz arşivleri açtık. Ermenistan'ın elinde varsa onlar da açıklasınlar. Bunun sonunda eğer bizim tarihimizle hesaplaşmamız gerekiyorsa biz buna hazırız. Bunu çok açık ortaya koyduk. Temennimiz odur ki bu dönemde böyle şeyler olmaz."

"AB ÜYELİĞİ ERMENİ İDDİALRINA BAĞLANAMAZ"
"Türkiye Ermeni sorunu çözmedikçe AB'ye üye olamaz diye bir şey söylememiştir. Bunu doğru olmadığını düşünüyorum."

Erdoğan, gazetecilerin Suriye konusundaki soruları sonrasında şu değerlendirmeleri yaptı:

"SURİYE'DE MİLLET KAZANACAK"
"Biz burada rejime karşıyız. Bizden kimse zalimlerin yanında olmamızı beklemesin. On bin kişi öldürülmüş durumda. 150 bine yakın göçmen var. Neden kaçıyor, çünkü tanklar toplar ölüm kusuyor. İnanıyorum ki Suriye'de millet kazanacaktır."