Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Asya-Pasifik Kayıp uçakla ilgili şok gelişme, Avustralya düşen uçağa ait olabileceğini düşündüğü iki parça buldu.

    Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Hint Okyanusu'nun güneyinde bulunan iki parçanın Malezya Havayolları'a ait kaybolan uçağa ait olabileceğini açıkladı. Bilginin uydu görüntülerine dayandırılarak duyurulduğu belirtildi.

    Avustralya Orion uçaklarının söz konusu parçaların bulunduğu bölgeye doğru yönlendirildiğini dile getiren Abbott, parçaların uçak ile bağlantısının olmama ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerektiğinin altını çizdi. Tespit edilen parçaların detayları konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

    Avustralyalı yetkililerin yaptığı açıklamada, Hint Okyanusu'nun güneyinde uydunun belirlediği iki parçadan birinin 24 metre uzunluğunda olduğu ifade edildi. Bölgeye 4 uçak gönderildiği, yerel saatle 16.00'da yola çıkan uçakların 4 saat sonra 20.00 sularında bölgeye ulaşacağı belirtildi. Parçaların kayıp uçağa ait olup olmadığının parçalar inceledikten sonra netleşeceği bildirildi.

    Görüş mesafesinin biraz düşük olduğu bölgede tespit edilen parçaların o noktadan geçen bir gemiden düşmüş olabileceği de dile getirildi. Avustralya'dan gelen bilgiden kısa bir süre sonra Malezya Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin gazetecilere yaptığı açıklamada, "Önümüzde yeni bir bulgu olduğunu doğrulayabilirim. İlk günden itibaren yaptığımız gibi her bir bulgunun peşinden gidiyoruz. Umarım bu seferki olumlu bir gelişmedir" diye konuştu.

    Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 227 yolcu ve 12 mürettebatıyla 8 Mart Cumartesi günü ortadan kaybolan Malezya uçağına 12 gündür ulaşılamıyor.

    IHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ