Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta faiz koridorunun üst bandında 25 baz puanlık indirime giderek gecelik borç verme faizini yüzde 10.75’ten yüzde 10.25’e çekmesi birçok sektörde faizle ilgili ‘indirim’ beklentisi yarattı.

Bu indirimin halen aylık yüzde 1.20’lerde olan konut kredisi faizlerini yüzde 1.10’lara çekeceğini tahmin eden sektör oyuncularına göre yılın ilk çeyreğinden sonra konut satışları artışa geçecek. Konutta kredi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi durumunda ise sektöre göre ciddi bir patlama söz konusu olacak.

SEKTÖR OYUNCULARI 2016’DA SATIŞLARDAN UMUTLU

ALİ AĞAOĞLU AĞAOĞLU ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI: 1.5 MİLYON SATIŞA ULAŞIRIZ

“Yılın ilk ayına hafif düşüşle başlayan konut satışları yeniden artıya geçti. 2016’nın ilk çeyreğinden sonra yukarı doğru olan ivmenin yeniden artarak devam edeceğini düşünüyorum. Yılın sonunda 1.5 milyona çok yakın bir satışın gerçekleşeceğini düşünüyorum. Faizlerin düşmesi gerçekten yerinde oldu. Dışta da talep var. Bu sayede güzel rakamlar bekliyorum.”

AZİZ TORUN TORUNLAR GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI DERNEĞİ BAŞKANI: PSİKOLOJİK OLARAK DA ÖNEMLİ

“Yatırımcının gayrimenkule özel ilgisi var. Yatırımcıda ‘Bir gayrimenkul alayım, yatırım olsun’ düşüncesi hâkim. Bu ortamda Merkez Bankası’nın faiz indiriminden mutluluk duyduk. Merkez’in bu açıklaması rakamsal açıdan olmasa da psikolojik olarak önemli. Özellikle konut alıcıları için yıllık yüzde 12-13 olan faiz oranının yüzde 10’a düşmesi sektör için önemli bir gelişme olacaktır ve konut kredisi yaygınlaşacaktır.”

ALİ DUMANKAYA DKY İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI: BANKALARIN DÜŞÜRMESİ LAZIM

“Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi bizim için çok önemli. Bundan sonra bankaların konut kredi faiz oranlarını düşürmesini bekliyoruz. Konut kredisi faiz oranları şu anda yüzde 1.20’lerde. İlk fırsatta bu oranın yüzde 1.10’a düşmesini bekliyoruz. Faiz oranının düşmesiyle daha çok kitle kredi kullanır. Çünkü yüzde 0.80’lerden buralara geldi. O zaman daha rahat kullanılıyordu. Oranların düşmesi pozitif yansır.”

HÜSEYİN ARSLAN YDA YÖNETİM KURULU BAŞKANI: 0.99 BİLE OLSA ALGI DEĞİŞİYOR

“Doğru proje, doğru lokasyon, doğru firmayatırımcı ve doğru fiyatlama bir araya gelince Türkiye’de gayrimenkul sıkıntı olmaz. Satışların 1 milyon 400 bine yaklaşacağını düşünüyorum. Tüketiciler aylık kredi faiz oranının yüzde 1’in altında olmasını istiyor. Aylık yüzde 0.99 bile olsa çok farklı bir algı oluyor. Yüzde 1’e düşmesi halinde konut satışlarında patlama olacaktır.”