Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Menekşe ATASELİM / Deniz ÇİÇEK / GAZETE HABERTÜRK

13 Mart akşamı Ankara Kızılay’da gerçekleşen canlı bomba saldırısından 6 gün sonra İstanbul İstiklal Caddesi’nin de teröre sahne olması hafta sonu Türkiye’nin birçok kentinde sokakları ıssızlaştırdı. Yeni bir saldırıdan endişe eden halkın önemli bölümü evinden çıkmamayı tercih ederken en kalabalık günleri cumartesi ve pazar olan alışveriş merkezleri de (AVM) tenhaydı. Son aylarda meydana gelen terör olayları sonrası güvenliği tartışılan ancak yüzde 2-3 gibi günlük düşüşler dışında ziyaretçi kaybetmeyen AVM’ler geçtiğimiz hafta sonu ilk defa ciddi bir etki aldı. Son 2 aydır hem ciro, hem ziyaretçi açısından her şeyin yolunda gittiğini belirten Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, “Birkaç aydır ne yazık ki patlayan bombaları konuştuk. İlk defa geride bıraktığımız hafta sonu AVM ziyaretlerinde ve cirolarda yüzde 30- 40’lara varan düşüş oldu” dedi. “Paniği ilk defa rakamlara yansımış haliyle gördük” yorumunu yapan Belgü, Ankara’daki saldırıyla düşüşün başladığını ve İstanbul ile bunun arttığını söyledi.

‘NASIL DAHA RAHAT ORTAM SAĞLARIZ?’

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) yönetiminin dün bu gündem maddesiyle toplandığını belirten Belgü, “Zaten hem mağazalar hem AVM’lerde alınabilecek her türlü güvenlik önlemi alınıyor. Yine de insanlara nasıl daha huzurlu ve rahat bir ortam sağlayabileceğimizi konuşuyoruz, buna kafa yoruyoruz” diye konuştu. Belgü, herkesin normal yaşantısını sürdürmesi gerektiğine dikkat çekerek bugünden itibaren toparlanma beklediğini ifade etti.

GÜNLÜK ORTALAMA 4.6 MİLYON KİŞİ

AVM’lerin 2015’teki toplam cirosu 95 milyar TL ve yıllık ziyaretçi sayısı 1.7 milyar kişi. Hafta sonu daha kalabalık olan AVM’ler günde ortalama 4.6 milyon ziyaretçi çekiyor.

GÜVENLİK İSTEDİ SOSYAL MEDYANIN ‘HIZI’ YAVAŞLADI

Ankara Kızılay patlamasının ardından İstanbul İstiklal Caddesi patlaması sonrasında da Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medyadaki ciddi yavaşlama dün de devam etti. Pek çok kullanıcı yavaşlamaya tepki gösterirken, konuya yönelik Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ya da bir mahkeme kararı olmadığı öğrenildi. Yavaşlamanın, güvenlik bürokrasisinin talebi üzerine yapıldığı ifade ediliyor. Alternatif Bilişim Derneği Üyesi Barış Büyükakyol, “Resmi olarak engelleme varsa, zaten siteye hiç erişilemiyor. Burada ise siteye ulaşılabiliyor ancak kullanımda güçlükler çıkıyor” ifadesini kullandı.