Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) ile TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri AŞ iş birliğinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteğiyle gerçekleştirilen İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı bugün başladı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, fuar açılışında bir konuşma gerçekleştirdi. Türk ekonomisinin 2002'den bu yana büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını ifade ederek, küresel ekonomik sıkıntılara rağmen ülkenin büyümeye devam ettiğini aktaran Tüfenkci, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerinin "siyasi" ve "haksız" olduğunu belirtti.
Türkiye'nin ve milletin bu kuruluşları şaşırtacak şekilde büyük sıçramalar yaptığını dile getiren Tüfenkci, "Geçen yılın sonları ve 2017'nin başlarında Döviz kurlarındaki suni artışlar piyasalar tarafından olumsuz olarak algılatılmak istenmiştir. Bu algı operasyonundan sonra gördüğünüz gibi Döviz kurlarında düşüşler var. İnşallah 16 Nisan'dan sonra Döviz kurlarındaki oynaklığın en aza indiğine şahit olacağız. Şubat ayına baktığımızda TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimlerinin başında gelmektedir. 1 Şubat'ta 3,77 seviyesinde işlem gören dolar kuru 21 Şubat itibarıyla 3,62 seviyelerinde işlem görmektedir. İnşallah Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimizin almış olduğu kararlar ve milletimizin gayretiyle faiz lobilerinin saldırılarına karşı faizlerin de, önümüzdeki dönem içerisinde yakalanan siyasi istikrar ve güvenle birlikte düştüğüne hep birlikte şahit olacağız" dedi.