Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

2017'nin ilk çeyreğini bitirdik, sektör nasıl performans gösteriyor?

Yurt dışında müteahhitlik yaptığımız ülkelerin çoğu petrol ve doğalgaz geliri olan ülkeler, fakat son yıllarda petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle hepsinin bütçesinde de daralma yaşandı. Bunun üstüne Rusya ile olan uçak krizi, Libya'daki savaş, ve Irak'taki savaşı da hesaba katarsak, bizim kapasitemiz %35 daraldı. Biz normalde yıllık 25-30 milyar dolar sözleşme imzalarken, geçen yıl bu 12 milyar dolara düştü. Biz şimdi sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Sahra Altı Afrika ülkelerine gidip gelmeye başladık, Güney Amerika'ya gidip gelmeye başladık. Afrika'da çok iş var şimdi buraya konsantre olduk, sadece finans eksiği var. Eximbank'ın burda etkinliği artırıyoruz, bu imkandan destek alırsak, gidip orda iş yapabiliriz.


İç Piyasayı değerlendirir misiniz?

Arz fazlası değil, talep azalmasından dolayı bir duraklama oldu, hem piyasanın durgunluğu, hem belirsizlik hem de dövizin hareketiyle oldu bu talep azalması. Şimdi durgun bir dönem geçiriyoruz fakat 16 Nisan'dan sonra hem yatırım iklimi güzelleşir, hem yabancı sermaye gelmeye başlar, hem de Türkiye'deki insanlarda alım için kararını veriyo olur.

Hükümet teşviklerinin sektöre etkisi nasıl oldu?

Gerçekten birçok teşvik oldu, Varlık Fonu, Kredi Garanti Fonu, Eximbank gibi..240 aya kadar taksitlendirmeler..Bunların ne kadar faydalı olacağını ancak piyasa canlanınca görebiliriz diyorum, bunun için biraz beklemeye ihtiyacımız var. Tabi bürokrasinin de iyi işlemesi lazım.

Ortadoğu ve Körfez Ülkelerinde Türk müteahhitleri neler yapıyor? Fırsatlar nasıl?

Katar bir tek yatırımı kısmayan ülke, 2022 Dünya Kupası için hazırlıklar yapılıyor, Firmalarımız da birçok yatırım yapmış durumda orda, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran pazarı da yeni açılan bir pazar fakat ABD burdan tam olarak ambargoyu kaldırmış değil, ve finans kuruluşlarıyla oraya gitmek konusunda sıkıntı çekiyoruz, yoksa Avrupa ülkeleri de oraya çok gidiyor.Yurtdışında rekabette Türk Müteahhitleri nasıl?

Türk müteahhitler birbirinle rakip oluyor, ben diyorum ki biz birleşelim ve daha büyük işlere talip olalım. Dünyanın neresine gidersek gidelim muhakkak iki Türk firmasını kapıştırıyorlar. Yabancı ortaklıklarda olabiliyor, fakat 15 sene önce bir İtalyan firması gelmişti Yenigün'e ortak olmak için biz resmen kovduk sen nasıl böyle birşey teklif edersin diye..Ama öbür türlü yapsaydık, şimdikinin 3 katı iş yapıp daha başarılı olurduk.

Türkiye Müteahhiler Birliği'nin de 65.yılı, tebrik ediyoruz, bu kapsamda neler yapıyorsunuz?

 26 Ocak'tı yıldönümü ve yine duayen abilerimizle biraraya geldik ve kendi aramızda kutladık, bir takım seminerler düzenlemeyi düşünüyoruz. Türkiye için büyük bir onur, Türk müteahhitlik sektörü olarak Dünyada marka haline geldik.