Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Hakan ÖZENEN / GAZETE HABERTÜRK

Volkswagen, ABD’de patlayan egzoz emisyonu krizine karşı ilk önlemlerini almaya başladı. Gruptan dün yapılan açıklamada yıl sonuna kadar söz konusu olayın ilk etkilerini karşılamak amacıyla 6.5 milyar dolar ayrıldığı, bu rakamın 2015 yılı gelirlerinden düşüleceği ve finansal sonuçlara yansıyacağı belirtildi. Böylelikle marka yılın üçüncü çeyreğinde bilançosunda kırmızı rakamlar görecek.

Peki, Volkswagen emisyon oranlarını neden manipüle etti? Spekülasyonlara göre bu yönteme yaklaşık 3 milyar dolarlık bir tasarruf elde etmek için başvuruldu. Ama eğer kriz başladığı biçimde devam eder ve tatlıya bağlanmazsa, dünya devi ‘evindeki bulgurdan’ da olacak. Yani öyle görünüyor ki markanın krizi aşmak için ödemek zorunda kalacağı toplam bedel yanında bu 6.5 milyon dolar ‘devede kulak’ kalacak.

Alman Hükümeti, Volkswagen’le birlikte diğer Alman markalarının da itibarını etkilemesi söz konusu olan krizin bir an önce sonlanması için acil önlem planını devreye soktu. Her ne kadar diğer markalar için böyle bir soruşturma söz konusu değilse de, öncelikle ABD’ye araç satan markaların bağımsız devlet laboratuvarları tarafından test edilmesine karar verildi. Konuyla bizzat her şeyin bütün şeffaflığıyla ortaya çıkarılması talimatını veren Şansölye Angela Merkel ilgileniyor.

Ama öyle görünüyor ki hem markanın hem de Alman Hükümeti’nin krizi aşmak için aldığı bu önlemler yeterli olmayacak ve beklenenden daha kısa süre içinde Volkswagen’in tepe yöneticisi Martin Wirterkorn da koltuğuna veda etmek zorunda kalacak. Dün, yerine Porsche CEO’su Matthias Müller’in geleceği dedikoduları çıkan Winterkorn, yayınladığı video mesajda bu ağır hatayla grubun 600 bin çalışanının töhmet altında kaldığını, onlardan, tüm dünyadaki müşterilerden ve ilgili kurumlardan özür diledi.

EMİSYON NASIL DÜŞÜK GÖSTERİLDİ

İddialara göre söz konusu araçlar direksiyon ve gaz pedalındaki hareketleri algılayan bir sensörle laboratuvar ortamında emisyon ölçümü yapıldığını algılıyor ve geliştirilen özel yazılım bu esnada daha düşük yakıt karışımıyla emisyonu düşürüyordu. Farkı önce Berlin’de hem yolda hem de laboratuvarda teşt yapan Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi ICCT fark etti. Araçların en çok satıldığı ABD’deki West Winginia Ünivesitesi’nden destek istedi. Olaya son olarak ABD Çevre Kurumu EPA da karışınca, dünyanın haberi oldu.

ARAÇ SAYISI 11 MİLYONA ÇIKABİLİR

Markanın emisyon oranlarını hileyle düşük gösterdiği ‘Typ EA 189’ kodlu motorlarının kullanıldığı araçlar sadece ABD’de satılmış olan 482 bin adetle sınırlı değil. Soruşturma tüm dünyaya yayılırsa, emisyon oranlarıyla oynanmış araç sayısı birdenbire 11 milyon adede çıkabilir. Her ne kadar şimdilik uzak ihtimal gibi görünse de, böyle bir durum söz konusu olursa VW’nin varlığını sürdürmekte zorluk çekeceği de ortaya atılan iddialar arasında.

SARSILDILAR

VW krizi sadece markayı değil, Alman otomobillerinin itibarını, borsasını ve grubun üst düzey yönetiminin de koltuğunu sarstı. Merkel her şeyin tüm açıklığıyla ortaya çıkmasını isterken, gruptan sızan ve hemen yalanlanan dedikodularda, Winterkorn’un yerini Porsche CEO’su Matthias Müller’e bırakacağı söyleniyor.