Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Para Borsada kan kaybı durmuyor! - Para Haberleri

    HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

    Piyasalarda geçen hafta başlayan düşüş trendinin devamı bugün de görüldü. Amerika'nın kredi notunun düşürülmesiyle dünya piyasalarında görülen panik hareketlerin önüne geçilmezsekn doğudan batıya tüm piyasalarda ekranlar kırmızaya boyandı...

    İMKB YUNAN BORSASI KADAR DÜŞTÜ!

    7 GÜNDE YÜZDE 17 ERİDİ

    Güne yüzde 2'nin üzerinde değer kaybıyla başlayan İMKB, deste seviyelerini tek tek kırdı ve tarihinin en büyük düşüşlerinden birini de bugün sergiledi. Bir günlük kaybı yüzde 7'nin üzerine çıkan borsa, son 10 yılda bu yönde 15 düşüş yaşadı. İşte son 10 yılın bir günlük en sert düşüşlerinden biri bugün yaşandı.

    Bu düşüşle birikte endeksin, düşmeye başladığı tarihten sonraki 7 iş gününde ulaşatığı kayıp yüzde 17 oldu. Endeksin bu yıl içinde gördüğü 71.700'e göre kayıp yüzde 28'e ulaştı.

    BATAN YUNANİSTAN'IN BORSASI KADAR DÜŞTÜ!

    Aynı dönemde Yunan borsası da yaklaşık yüzde 17 değer yitirdi. Yani İMKB bu 7 günlük süreçte, kriz içine giren Yunan borsası kadar değer yitirdi.

    LEHMAN'IN BATIŞINDAN SONRAKİ EN BÜYÜK KAYIP!

    Lehman Brothers'ın subprime mortgage krizinden sonra batışıın ardından İMKB, global borsalardaki düşüş dalgasına kapılmış ve 9 Eylül 2008 tarihinde balşayan çöküş dalgası tam 8 gün sürmüştü. 8 gün ardarda düşen borsada toplam kayıp bu dönemde yüzde 22.5'e ulaşmıştı. İMKB'deki son düşüş dalgası ise 29 Temmuz 2011'de başladuı ve tam 7'nci gününe girdi. 7 gün ardarda gerçekleşen düşüşün İMKB'ye faturası ise toplam yüzde 17.03 oldu. Yani İMKB kısacası Lehman Krizinden sonra en büyük satış dalgasına kapıldı.

    Üst üste yedi gündür değer yitiren endeksin gün sonundaki kapanışı yüzde 7.08 kayıpla 52.283 puan seviyesinden gerçekleşti.

    TL DİRENİYOR!

    Sabah saatlerinde 1.75'in üzerine fırlayan dolar daha sonra bir miktar gevşese de öğle saatlerinde tekrar yükselişe geçerek yine bu seviyelere geldi. Piyasanın kapanmasına az bir süre kala İMKB'de artan satış baskısının da etkisiyle dolar/TL kuru 1.76'ya ulaştı. Günlük artış böylece yüzde 1'i aştı. Euro da yüzde 1'e yakın değer kazanırken 2.49-2.50 lira seviyesinde bulunuyor.

    Faiz ise yüzde 8.34 seviyesine geriledi. Hisse senetleri piyasası çökerken tahvil faizi bugün sürpriz bir şekilde geriledi.

    AVRUPA GÖSTERGELERİ KIRMIZIYA DÖNDÜ!

    Avrupa'nın en büyük borsalarında ise açılışlar birlikte farklı bir tablo hakimdi. İtalya ve İspanya borsaları 'tahvil alım' açıklamalarıyla güne artıda başladı. Bu artış yzüde 2'yi de aştı. Fakat ilerleyen saatlerde görünüm tekrar değişti.

    TSİ 17.55'te Alman, İngiliz ve Fransız borsaları yüzde 3'ün üzerinde kayıp yaşıyor. İtalya ve İspanya borsalarındaki kayıp ise yüzde 2'nin üzerinde bulunuyor.

    ABD BORSALARI SERT DÜŞÜYOR!

    Amerika borsaları da tarihinin en uzun soluklu ve en sert düşüşlerinden birine daha şahit oluyor. Açılışta çok sert tepki vermeyen üç büyük borsanın ilerleyen saatlerdeki kaybı yüzde 3'ü geçti. Doj Jones, Nasdaq ve S&P 500'ün kaybı yüzde 3'ün üzerinde bulunuyor.

    REKORCU ATLIN

    Global piyasalardaki dalgalanmalardan en kârlı çıkan ise yine altın olmaya devam ediyor. ABD'deki not indiriminin ardından sert yükselen dolar 1.700 doları da aşarak rekor üstüne rekor kırdı. 60 doların üzerinde artış kaydeden altının ons fiyatı 1.720 dolara dayandı.

    Altının ons fiyatı 4 Ağustos perşembe günü 1.682,45 dolar seviyesini görerek kırdığı rekoru, bugün yeniledi. Altının onsu, sabah saatlerinde 1.700 dolar sınırını aşarak 1.715,50 dolar seviyesini gördü.

    Uluslararası piyasada altının ons fiyatı şu dakikalarda 1.708,20 dolar seviyelerinde bulunuyor.

    Altın Amerikan vadeli işlemlerinde 1.718 doların üzerine çıktı.

    Yurtdışında yükselen altın yurt içinde artan dolar kuruyla birleşince 4 lira birden yükseldi. Ve Kapalıçarşı'da yine rekor üstüne rekor haberleri geldi.

    PETROLDE SERT DÜŞÜŞ!

    Uluslararası piyasalarda ham petrolün varil fiyatı 4 dolardan fazla geriledi.

    ABD ham petrolünün varil fiyatı eylül ayı teslimi bugün 82,65 dolara kadar geriledikten sonra bir miktar toparlanarak 83 dolardan satılmaya başladı.

    ABD ham petrolünün varil fiyatı geçen yıl yüzde 15 değer kazanırken bu yıl yüzde 7 değer kaybetti, ayrıca bu yıl 82,87 ile 114,83 dolar arasında değişti. Şu anda ABD ham petrolünün varil fiyatı 2008 yılının temmuz ayında tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 147,27 doların yüzde 43 altında bulunuyor.

    Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 105,43 dolara kadar düştükten sonra 106 dolardan işlem görmeye başladı. Geçen yıl yüzde 22 ve bu yıl yüzde 13 değer kazanan Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı bu yıl 92,37 ile 127,02 dolar arasında işlem gördü.

    Ham petrol fiyatlarının düşmesinde, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un ABD'nin kredi notunu düşürmesinin bu ülkenin ekonomik büyümesine ilişkin kaygıları artırması ve Avro Bölgesi borç krizinin derinleşmemesi için gösterilen çabalarının yetersiz olacağı endişeleri etkili oluyor.

    Piyasa uzmanları başka bir küresel resesyon durumunda petrol fiyatlarının çok daha fazla düşebileceği yorumları yapıyor.

    Merrill Lynch'in bir notunda, ''ABD ham petrolünün varil fiyatının resesyon senaryosu altında 50 doların altına düşebileceğine'' işaret edildi.

    Notta, gelecek yıl ABD ham petrolünün varil fiyatı için ortalama tahmin 102 dolar ve Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı için ortalama tahmin 114 dolar olarak belirlendi.

    ASYA PİYASALARI DARBE ALDI

    Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) ABD'nin kredi notunu düşürme kararı, Asya borsalarının bu haftaya da düşüşle başlamasına yol açtı.

    Japonya'da Tokyo Borsası'nın temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi haftanın ilk işlem gününde yüzde 2,18 (202.32 puan) azalarak 9.097,56 puandan kapandı.

    Asya'da ayrıca Çin'de Şanghay Borsası'nda SE Composite Endeksi yüzde 3,38 ve SE Endeksi yüzde 3,38, Tayland Borsası yüzde 2,89, Hindistan Borsası yüzde 2,63, Avustralya Borsası yüzde 2,69, Singapur Borsası yüzde 4,60, Güney Kore Borsası yüzde 4,06, Endonezya Borsası yüzde 4,99, Hong Kong Borsası yüzde 3,76 ve Tayvan Borsası yüzde 3,82 değer kaybetti.

    Dow Jones Endeksi’nde yer alan vadeli kontratlar yüzde 2.1 kayıpla 11,163 puana gerilerken, Nasdaq-100′deki endeks vadelileri ise yüzde 2 değer kaybetti.

    Global piyasasalarda son bir haftadır görülen satışların maliyetinin 5 trilyon doları da geçtiği ifade ediliyor.

    AVRUPA MERKEZ BANKASI İTALYA VE İSPANYA TAHVİLİ ALACAK

    Piyasalardaki artçı sarsıntılar sürerken iyi haber Avrupa'dan geldi. Avrupa Merkez BankasiAvrupa Merkez Bankası borç krizinin yayılmasını önlemek için İtalya ve İspanya tahvillerini satın alacak.

    Avrupa Merkez Bankası yetkilileri haftasonu İtalya ve İspanya’ya yönelik gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında durumu değerlendirdi. Fransa ve Almanya da dün yaptıkları ortak açıklamada Euro bölgesindeki reformlara bağlı olduklarını dile getirdiler.

    Söz konusu adım, ABD’nin kredi notunun düşürüldüğü cuma gününden bu yana piyasalarda Avrupa borç krizine yönelik artan endişeleri hafifletmeyi amaçlıyor. Avrupa Merkez Bankası dün gece geç saatlerde yaptığı açıklamada, tahvil satınalma programını aktif biçimde uygulayacağını açıkladı.

    G-7: GEREKLİ HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINACAK

    G-7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları, ''likiditeyi garantiye almak, finansal piyasanın işlemesini, finansal istikrarı ve ekonomik büyümeyi desteklemek için gerekli her türlü önlemi alacaklarını'' bildirdi.

    Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) ABD'nin kredi notunu düşürme kararını telekonferansla değerlendiren G-7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankaları başkanlarının yaptığı açıklamada, ''Devam eden mali disiplinle birlikte bu çalışmalar uzun vadeli mali sürdürülebilirliğe olanak sağlayacak'' denildi.

    İtalya ve İspanya'nın mali disiplini güçlendirmek, ekonomideki toparlanmayı ve istihdam yaratmayı desteklemek amacıyla açıkladıkları ek politika önlemlerinden memnun olduklarını belirten G-7 yetkilileri, döviz piyasalarıyla ilgili olarak yakın görüş alışverişinde bulunacaklarını ve döviz işlemlerinde iş birliği yapacaklarını kaydetti.

    Açıklamada, ''Döviz kuru oranlarında aşırı dalgalanma ve düzensiz hareketlenmeler ekonomi ve finansal istikrarda olumsuz etki yaratıyor'' ifadesi kullanıldı.

    Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasalardaki borç tedirginliğine karşı İspanya ve İtalya hükümet tahvillerini satın alma sinyali vermiş, ''tahvil satın alma programını aktif biçimde uygulayacağını'' açıklamıştı.

    G-20 DE DEVREDE

    G-20 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları, ''finansal istikrarı, büyümeyi ve likiditeyi desteklemek için koordineli biçimde gerekli bütün önlemleri alacaklarını'' bildirdi.

    Fransa'nın dönem başkanlığını yaptığı G-20 tarafından yapılan açıklamada, ''Finansal piyasalarda likiditeyi ve finansal istikrarı sağlamada gerekli adımları atmaya hazır olmak için uygun biçimde hareket edeceğiz ve gelecek haftalarda yakın temasta kalmaya devam edeceğiz'' denildi.

    Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) geçen hafta cuma günü ABD'nin ''AAA'' olan kredi notunu ''AA''ya indirmesi piyasaları olumsuz etkiliyor.

    NOT İNDİRİMLERİNİN DEVAMI GELEBİLİR!

    Halihazırdaki not indirimi sindirilmeye çalışılırken bir indirim sinyali daha geldi. Standard & Poor’s’un ardından diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s de ABD’nin kredi notuna yönelik uyarıda bulundu. Kurum, mali disiplin zayıflarsa ABD’nin notunu 2013’ten daha evvel indirebileceklerini belirtti.

    Standard & Poor's'un ABD'nin kredi notunu kırması sonrasında gözler Moody'e çevrildi.

    Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ABD'de mali disiplinin zayıflaması veya ekonominin belirgin şekilde bozulma kaydetmesi halinde 2013'ten önce not indirim kararı alınabileceği konusunda uyardı.

    ABD'nin kredi notu için 2 Ağustos'ta alınan teyit kararının, bütçe açığının 2013'e kadar daha fazla azaltılacağı ve ekonomik toparlanmanın süreceği beklentisiyle alındığını açıklayan Moody's, ABD'nin borç/GSYH rasyosunun 2015'e kadar yüzde 75'in çok üzerine çıkmaması gerektiğini, AAA notunun korunması için sonraki dönemde bunun düşmesi gerektiğini de ifade etti.

    "YENİ BİR NOT İNDİRİMİNİN ŞANSI ÜÇTE BİR"

    Standard & Poor's Genel Müdürü Chambers, ABD'nin gelecekte yeni bir not indirimi şansının üçte bir oranında olduğunu söyledi.

    ABD'nin notunun düşürülmesinin yankıları sürüyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Genel Müdürü John Chambers, ABD'nin gelecekte yeni bir not indirimi şansının üçte bir oranında olduğunu söyledi.

    ABD HAZİNE BAKANI GEITHNER: BUNUN HİÇBİR ANLAMI YOK!

    ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) ABD'nin kredi notunu düşürerek, ''gerçekten korkunç bir karar gösterdiğini'' ve aldığı kararın ABD'nin finansmanı konusunda ''bilgi eksikliğine'' dayandığını söyledi.

    Geithner, NBC ve CNBC televizyonlarında yaptığı konuşmada, borç krizinin Kongre'ye, ''dünyada yatırımcıların güvenini erken kazanmak'' için bir şans sunduğunu belirterek, ''S&P gerçekten korkunç bir karar gösterdi ve temel ABD bütçe matematiği konusunda hayret verici bir bilgi eksikliği sergilediler. Ve sanırım bu bütçe anlaşmasından tam anlamıyla yanlış bir sonuç çıkardılar'' dedi.

    Yatırımcıların ABD'nin borçları konusundaki tam güvenini sürdürmesi gerektiğini belirten Geithner, ''S&P'nin kararı hiçbirşeyi değiştirmedi. İnsanların bu ülke hakkındaki bildiklerine hiçbirşey eklemedi. ABD'nin yükümlülüklerini hiçbir zaman karşılamayacağı riski yok. Önümüzde bazı güçlükler var ancak bu güçlüklerle ilgilenebiliriz. Bunun üstesinden geleceğiz'' diye konuştu.

    Kamu finansmanının durumunun kötü olduğunu bildiğini söyleyen Geithner, ''ABD'nin uzun vadeli ve sürdürülemez mali pozisyonu konusunda sürpriz yok. Biz buna inanıyoruz. Başkan (Obama) buna inanıyor. Bunun için bu sorunun üstesinden gelmek amacıyla insanları biraraya getirmek için bu kadar sıkı mücadele ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

    Geithner, ''Bu son birkaç aydan birşey öğrendiğimizi düşünüyorsam, ekonomiyi politikanın önüne koyma zamanı geldi. ABD'nin karşı karşıya olduğu bu güçlükler bir parti ya da diğer partinin karşı karşıya olduğu sorunlar değil. Bu soruna bir çıkış yolu bulmada her partinin sorumluluğu var'' dedi.

    ABD TİCARET ODASI: S&P İLE HEMFİKİR DEĞİLİZ

    Öte yandan ABD Ticaret Odası S&P'nin ABD'nin kredi notunu düşürme kararına katılmadığını ancak bu kararın Washington yönetimini harekete geçireceğini umduğunu açıkladı.

    Ticaret Odası Başkanı Thomas Donohue açıklamada, ''S&P'nin ABD'nin kredi notunu düşürme konusunda hemfikir değiliz ancak bu karar mali durumumuzu düzene sokmada gerekli sıkı çalışmayı göstermeleri için milletvekillerini güçlü biçimde özendirmeli'' dedi.

    Donohue, ''Vergi hukukumuzu revizyondan geçirinceye ve bizi temerrüte düşürme tehdidiyle karşı karşıya bırakan programlarda reform yapıncaya kadar belirsizliği azaltamayız, milyonlara istihdam yaratamayız, bu toparlanmayı hızlandıramayız, borçlarımızın ve açıklarımızın hiçbir zaman üstesinden gelemeyiz'' ifadesini kullandı.

    AMERİKA VE AVRUPA BORSALARI NASIL KAPANMIŞTI?

    ABD'de geçen hafta cuma günü New York Borsası'nda Dow Jones Endeksi yüzde 0,54 (60,93 puan) değer kazanarak, haftayı 11.444,61 puandan kapattı. Standard and Poor's 500 Endeksi aynı gün yüzde 0,06 (0,69 puan) azalarak 1.199,38 puana, Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 0,94 (23,98 puan) azalarak 2.532,41 puana indi.

    Haftanın tamamında Dow Jones Endeksi yüzde 5,8, Standard and Poor's 500 Endeksi yüzde 7,2, Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 8,1 oranında değer kaybetti.

    Avrupa'da da borsalar haftanın son işlem gününde düşüşle kapandı.

    Londra Borsası'nda FTSE-100 Endeksi yüzde 2,71 (146,15 puan) değer kaybederek 5.246,99 puandan, Frankfurt Borsası'nda Dax Endeksi yüzde 2,78 (178,60 puan) azalarak 6.236,16 puandan ve Paris Borsası'nda Cac 40 Endeksi de yüzde 1,26 (41,79 puan) azalarak 3.278,56 puandan haftayı kapattı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ