Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Endonezya alıkoyduğu İran ve Panama bandıralı 2 tankerdeki mürettebatı gözaltına aldı

    Sahil Güvenlik Kurumu (BAKAMLA) Protokol ve Halkla İlişkiler Başkanı Wisnu Pramandita, yaptığı açıklamada, yasa dışı yakıt taşıdığı gerekçesiyle alıkonulan 2 tankerde bulunan mürettebattaki 36 İranlı ve 25 Çinlinin detaylı soruşturma için gözlem altında tutulduğunu belirtti.

    Tankerlerin evraklarının da incelendiğini aktaran Pramandita, soruşturma kapsamında, İran bandıralı "MT Horse" ve Panama bandıralı "MT Freya" tankerlerinin Batam bölgesine gitmek üzere yolda olduğu bilgisini paylaştı.

    Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Teuku Faizasyah da yetkili kurumların tankerlerin eylemlerine yönelik soruşturmasının sürdüğünü ifade etti.

    Endonezya, 24 Ocak’ta, yasa dışı yakıt taşıdığından şüphelenilen İran ve Panama bandıralı 2 tankerin, Batı Kalimantan eyaletine bağlı Pontianak kenti açıklarında sahil güvenlik ekipleri tarafından alıkonulduğunu duyurmuştu.

    İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, dün, Endonezya Sahil Güvenlik Güçleri tarafından alıkonulan İran gemisi hakkında çelişkili bilgiler aldıklarını belirterek, "Endonezya hükümetinden bize daha fazla bilgi sunmasını istedik. Olayı daha şeffaf ve net olarak bilmek istiyoruz." ifadesini kullanmıştı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ