Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İmralı’ya 3-4 mahkûm daha gidiyor!

    Esra YAZDIÇ DEMİR / HT GAZETE

    HDP heyeti, Öcalan’a not tutma, araştırma yapma, yazı yazma gibi sekretarya işlerinde yardımcı olacak 5 kişilik hükümlü listesini hükümete iletti. Heyetin yapısı netleşirse hafta sonu İmralı’da gerçekleşecek görüşmede Öcalan, “müzakere sürecine geçildiğini” açıklayabilir. Müzakere heyetine Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık’ın girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

    Hükümetin onay vermesi durumunda Öcalan’ın istediği 3 ya da 4 hükümlünün İmralı’ya gönderilmesiyle, heyet 8-9 kişiye çıkacak.

    Çözüm sürecinde müzakere aşamasına geçilmesi konusunda, bu hafta önemli gelişmeler bekleniyor. HDP heyeti, Akdoğan’dan sonra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ ve sürecin diğer aktörleriyle görüşmeler yapmak istiyor. Görüşmeler hükümetin belirlediği 15 kişilik izleme heyetindeki diğer isimlerle de yapılabilecek.

    İmralı’ya giden Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder’den oluşan 3 kişilik ekibe Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi Temsilcisi Ceylan Bağrıyanık’ın eklenmesine hükümetin karşı çıkmadığı belirtildi. Bu 2 ismin eklenmesiyle 5 kişiye çıkacak HDP heyeti, son dakikada bir değişiklik olmazsa hafta sonu İmralı’ya gidecek.

    HÜKÜMLÜ ÇALIŞMASI

    Öcalan’a yeni cezaevi arkadaşları geliyor. Kürt hareketini bilen, sürece katkı sağlayabilecek 5 hükümlünün ismi HDP heyeti tarafından Akdoğan’a iletildi. Bu 5 isim arasından seçilecek 3 ya da 4 hükümlü, İmralı Cezaevi’ne gönderilecek. Bu isimler, hem Öcalan’ın yeni cezaevi arkadaşları olacak hem de müzakerelerin sekretaryası görevini üstlenip birlikte çalışacak. Bu isimler, HDP heyetiyle birlikte görüşmelerde Öcalan’ın yanında yer alacak; not tutacak, yazı yazacak ve araştırma yapacak. Bu isimlerin İmralı’ya nakli için Adalet Bakanlığı’nın çalışma başlattığı ifade edildi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ